Instytut J. Craig Venter od wielu lat prowadzi analizy mikroorganizmów pochodzących z różnych środowisk, np. oceanów, powietrza wewnątrz pomieszczeń i na zewnątrz. Badania prowadzone na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) mają na celu poznanie mikrobów powietrznych – jak podaje www.nasa.gov – i zapewnienie załodze jak najczystszego powietrza do oddychania. Zastosowanie filtrów HEPA (High-Efficiency Particulate Air) pozwala załodze pokładu ISS zachować zdrowie i łagodzenie wszelkich zagrożeń, które mogą wynikać z tego bardzo specyficznego środowiska.
Co to ma wspólnego z naszym życiem na Ziemi?
[dropcap]I[/dropcap]dentyfikacja drobnoustrojów pokazała, że co prawda spora część z nich jest nieszkodliwa, ale mimo to istnieją także drobnoustroje groźne dla naszego zdrowia. Ma to szczególne znaczenie z uwagi na fakt, że większość z nas spędza dużo czasu w zamkniętych środowiskach, które są pełne mikrobów. Pierwszą firmą, która zastosowała tę kosmiczną technologię w produkcji odkurzaczy domowych była firma MIELE, uzbrajając nas w urządzenie, które wydaje czystsze powietrze z siebie niż to, które zostało przez nie wciągnięte do środka.
Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, że odkurzacz nie tylko pochłania kurz, ale wypuszcza z siebie przefiltrowane powietrze, którym oddychają domownicy. Warto wiedzieć, że odkurzacze MIELE jako pierwsze na świecie otrzymały certyfikat HEPA-12 na całe urządzenie – nie tylko na sam filtr. Oznacza to, że odkurzacze w niego wyposażone są zalecane dla alergików, rodziców małych dzieci oraz wszystkich osób szczególnie narażonych na negatywne konsekwencje kontaktu z kurzem. Alergikom zalecane jest również stosowanie specjalnej ssawki, która przy pomocy zintegrowanego czujnika higienicznego Allergotec analizuje stopień zabrudzenia i na bieżąco informuje użytkownika o postępach czyszczenia. Firma Miele produkuje odkurzacze od ponad 80 lat.
Firma ELECTROLUX – specjalista w dziedzinie odkurzania – również zaleca odkurzacze z filtrem HEPA dla alergików i astmatyków, ponieważ wysokowydajny filtr cząstek stałych wyłapuje drobne cząstki pyłu i kurzu, które mogą wywoływać objawy alergii i astmy. Producent informuje, że filtry HEPA charakteryzują się zróżnicowanymi poziomami filtrowania – im wyższy numer, tym więcej usuwanych cząstek. Ważne jest również, aby szczelny był sam odkurzacz wyposażony w filtr HEPA tak, by nie wydobywały się z niego cząstki kurzu, pleśni, pyłu i odchody roztoczy.
Czy filtry trzeba czyścić?
Odkurzacze wyposażane są w filtr wylotowy, filtr silnika, a w przypadku odkurzaczy bezworkowych – w filtr pojemnika na kurz. Filtry te muszą być utrzymywane w dobrym stanie, żeby odkurzacz mógł działać jak najskuteczniej. Filtry wylotowe muszą być wymieniane (lub prane – w zależności od rodzaju) raz do roku. W przypadku odkurzacza bezworkowego filtr pojemnika na kurz należy poddawać czyszczeniu co piąte opróżnienie pojemnika lub gdy filtr ulegnie widocznemu zabrudzeniu.
Jak się chronić przed zanieczyszczeniami?
Podczas odkurzania twardych podłóg, wyłożonych płytkami ceramicznymi lub drewnem, warto użyć specjalnej dyszy do twardych podłóg (niekiedy zwanej parkietową), aby uzyskać najlepsze efekty zbierania kurzu.
Przed zanieczyszczeniami powietrza i znajdującymi się w nich cząsteczkami metali ciężkich nie da się niestety zamknąć drzwi. Niewidoczne gołym okiem, przedostają się w kurzu przez otwarte okna i szczeliny, osiadają na meblach, książkach i… w organizmach domowników, powodując alergie, choroby skóry, a także schorzenia układu oddechowego. Idealnym więc rozwiązaniem tego problemu są szczelne i skuteczne odkurzacze, które otrzymały certyfikat HEPA na całe urządzenie.
Jak często sprzątać?
Najbardziej narażone na wdychanie wszelkich zanieczyszczeń przedostających się z zewnątrz do naszych domów są dzieci. Często bawiące się bezpośrednio na podłodze, baraszkujące z psem, który właśnie wrócił ze spaceru, przewracające się podczas stawiania swoich pierwszych w życiu kroków. Oczywiście staramy się utrzymywać w domu czystość, wycieramy kurze, odkurzamy podłogi i dywany jednak… nie ma co się oszukiwać, większość z nas robi to nie częściej niż raz w tygodniu. Ale czy skutecznie? Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, jakie parametry decydują o skutecznym wykonaniu tego zadania? Czy wiecie, co jest ważne przy doborze odkurzacza, a co tylko z pozoru ułatwia pracę?
Co zrobić, żeby skutecznie pozbyć się z domu kurzu?
Najprościej można odpowiedzieć na to pytanie dwoma słowami – regularnie odkurzać. W praktyce sprawa jest nieco bardziej skomplikowana – profil zanieczyszczeń zmienia się wraz z porą roku, wiatrem, natężeniem ruchu za oknem. Bywa, że mieszkańcy domu jednorodzinnego położonego nieopodal lasu są bardziej narażeni na zanieczyszczenia nieorganiczne niż ich rodzina mieszkająca w mieście w dużym bloku. Wystarczy, że zimową porą sąsiedzi ogrzewają się węglem – nawet jeśli my stosujemy ekologiczne rozwiązania, to wraz z wiatrem do naszego domu mogą przedostać się szkodliwe cząsteczki. Najlepiej więc niezależnie od miejsca zamieszkania wyrobić sobie odpowiednie nawyki związane z regularnym korzystaniem z odkurzacza. Jedno jest bowiem pewne: od zbyt czystego powietrza nikt przecież nie zachoruje!
Oto nasze porady dotyczące skutecznego odkurzania:
- Odkurzajmy przynajmniej dwa razy w tygodniu
- Nie czekajmy aż kurz w naszym mieszkaniu stanie się widocznym problemem – jest z nami nawet wtedy, kiedy nie jesteśmy go w stanie dostrzec
- Jeśli mamy zwierzęta, musimy odkurzać częściej
- Pamiętajmy, że kurz osiada nie tylko na podłodze – ale także na meblach, pod meblami, na ścianach, książkach, również w trudno dostępnych miejscach
- Sprawdźmy, jakie certyfikaty higieniczne ma nasze urządzenie – z nieszczelnego odkurzacza drobinki kurzu przedostaną się z powrotem do powietrza i całe odkurzanie zamieni się w syzyfową pracę
- Po napełnieniu worka z kurzem natychmiast go wymieńmy
Zanim jednak zainwestujemy w urządzenie, sprawdźmy, czy produkt jest certyfikowany i deklarowane korzyści w postaci zdrowego porządku zostaną nam zapewnione przez producenta urządzenia oraz stosowanych filtrów. Jest to często wydatek raz na dekadę lub nawet całe pokolenie.
hmm,ja zawsze uważałam że najlepszym sposobem jest ścierka i jechane na mokro kurzy się mniej i więcej wszystkiego ściąga,szczerze powiem że zastanawiam się nad kupnem odkurzacza tyle ,że ciężko wybrać który naprawdę da radę…a wydać kasę i się zawieść to jakoś nie mam ochoty..więc czas zebrać plusy i minusy i coś wybrać dla siebie…
Mam od lat odkurzacz Miele Art.. działa świetnie i jest ultra wygodny. Nigdy się nie psuje. Jak mi się sprawdził, zainwestowałam w pralko-suszarkę Miele! Mówią, że da radę 100 lat! Odliczamy 😉