Lanolina to oleisty wosk zwierzęcy otrzymywany podczas czyszczenia wełny owczej. Chroni wełnę przed czynnikami zewnętrznymi, głównie przed zmoczeniem. Człowiek wykorzystuje tę substancję do różnego rodzaju produktów, w tym maści i kremów.
Dobrodziejstwa płynące z lanoliny
[dropcap]L[/dropcap]anolina, zwana inaczej „tłuszczopotem”, znajduje zastosowanie w wielu produktach potrzebnych nam w codziennym życiu.
Jako dodatek lub baza w kosmetykach zapewnia następujące działanie:
- Zmiękcza skórę
- Utrzymuje jej odpowiednią wilgotność
- Chroni przed działaniem czynników zewnętrznych
- Ma działanie przeciwgrzybicze i antybakteryjne
Gdzie znajdziemy lanolinę?
Ze względu na korzystne działanie na skórę, a także na naturalne pochodzenie, lanolinę znaleźć można w wielu produktach, na przykład:
- Kremach, pomadkach, szamponach, sprayach do włosów
- W preparatach do suchej i podrażnionej skóry
- W maściach dla kobiet karmiących piersią, na bolesne sutki – działa przeciwbólowo i wspomaga proces gojenia
- W produktach stosowanych do łagodzenia objawów pieluszkowego zapalenia skóry – łagodzi ból i zaczerwienienie
Lanolina wykorzystywana jest też w przemyśle. Ze względu na jej właściwości antykorozyjne stosuje się ją do zabezpieczania metalowych części statków czy samochodów. Znaleźć ją też można w preparatach do konserwacji naturalnej skóry.
Czy jest bezpieczna?
W latach 60–tych nagłośniona została sprawa wykrycia pestycydów w lanolinie. Ponieważ zawierało ją wiele produktów do pielęgnacji skóry dzieci, próbowano zastąpić ją innymi składnikami. I tak rozpoczęła się era stosowania olejów mineralnych, pochodzących z przetwórstwa ropy naftowej. W późniejszym okresie udoskonalono metody oczyszczania lanoliny i w efekcie uznano ją za bezpieczną. Dziś próbuje się wracać do tego składnika, uznając, że jest on korzystniejszy dla zdrowia niż składniki ropopochodne.
Czy lanolina może powodować reakcje alergiczne?
Lanolina, jak wiele innych składników pochodzenia naturalnego, może wywoływać uczulenie. Główną przyczyną reakcji alergicznych w lanolinie jest alkohol wełny. Ludzie uczuleni na ten składnik mogą w kontakcie z produktem zawierającym lanolinę doświadczać kontaktowego zapalenia skóry, wysypki, obrzęku, zaczerwienienia, świądu. Może nawet dojść do pojawienia się pęcherzy. Wysypka zwykle pojawia się w ciągu kilku godzin od kontaktu z alkoholem wełny i ustępuje po kilku dniach.
Czym zastępuje się lanolinę?
Alternatywą dla lanoliny pozostają wciąż produkty ropopochodne, takie jak:
- Wazelina – ze względu na to, że nie wchłania się przez skórę i błony śluzowe człowieka i nie powoduje podrażnień, znajduje szerokie zastosowanie jako składnik bazowy maści, kremów i balsamów.
Naturalnym zamiennikiem lanoliny może być substancja pochodząca z Amazonii:
- Masło Cupuacu (czyt. kupasu), otrzymywane z drzewa cupuacu. Jego dodatek zmiękcza i uelastycznia skórę i włosy oraz zwiększa nawilżenie.
Warto wiedzieć, że jeżeli jesteśmy uczuleni na wełnę owczą, prawdopodobnie lanolina również nie będzie nam służyć. Osoby skłonne do alergii mogą przed zastosowaniem kremów z lanoliną zachować czujność i przetestować produkt na niewielkiej powierzchni skóry.
brzmi fajnie i tak miękko ,ja staram się nie korzystać z żadnych kremów ,dbam o skórę pielęgnując ja najmniej jak się da , prysznic ,delikatny żel ,piję dużo wody ,staram się jeść dobre jedzenie a to sprawia że moja skóra jest piekna i gładka
no i w sumie nadal nie wiem czy to dobrze czy źle jej uzywać? przecież lanolina to składnik płynu zmiękczającego lub do płukania wychodzi na to ,że może podrażniać skórę dziecka po przez naszą nie wiedzę?
Lanolina jest w tym balsamie:
http://www.multishop24.pl/derma-sun-organiczny-kosmetyk-do-opalania-balsam-po-opalaniu-200ml.html