Pokrzywa, banalny i nielubiany chwast ze względu na właściwości parzące – to stereotyp. Tak naprawdę toż to królowa wśród chwastów! Pokrzywa jest źródłem przyswajalnego żelaza, dlatego z czystym sumieniem można polecić ją osobom cierpiącym na anemię. Liście pokrzywy zawierają duże ilości chlorofilu, który ma bardzo korzystny wpływ na stan naszej krwi. Wzmacnia ją, oczyszcza oraz leczy niedokrwistość. Polecana jest również dla osób cierpiących na choroby wątroby. Zawiera także witaminy A, B, C i K oraz sole mineralne.
Jej wywary i ekstrakty doskonale nadają się do pielęgnacji włosów. Zapobiegają wypadaniu, a także przetłuszczaniu się. Wywar można wcierać w skórę głowy, a rozcieńczonym można płukać włosy. O magicznym działaniu sukien z pokrzyw wiemy z bajek, ale nie wszyscy wiedzą, że z włókna pokrzyw tkano kiedyś tkaniny. Włókna pozyskiwane z pokrzyw były nazywane lnem ubogich i z płótna, z nich utkanego szyto m.in. mundury wojskowe w czasie I wojny światowej, worki oraz liny okrętowe.
A teraz: jak się zabrać za tę parzącą bestię? Uzbrajamy się w koszyczek, nożyczki, ogrodowe rękawiczki i ruszamy na łąki z dala od miasta, samochodów. Wiecie, o co chodzi – ma być czyste, zdrowe powietrze tam, gdzie będziemy je zbierać. Najlepszą porą na taki zbiór jest wiosna, przełom kwietnia i maja. Zbieramy młodą pokrzywę. Część młodych listków można ususzyć na zimę do naparów i herbat na zimę.
Hit nowojorskich „lunch barów” – sok ze świeżych liści pokrzywy.
Maleńki kieliszek zielonego płynu, o zawrotnej cenie podbija „miasto świata”. Dla „zdrowotności” naszej krwi wystarczy niewiele, 1 łyżka dziennie przez dwa tygodnie, a efekt jest wspaniały – wzmacnia, regeneruje i oczyszcza organizm z toksyn. Do zrobienia soku idealna byłaby sokowirówka. Pomocne mogą być też: maszynka do mielenia mięsa, blender, malakser. Młode liście pokrzyw mielimy z odrobiną wody, a następnie odciskamy na sitku czy gazie.
Zielone listki młodej pokrzywy wspaniale nadają się jako dodatek do sałatek, do posypania potraw, tak jak pietruszką. Posiekane można wrzucić na usmażoną jajecznicę, położyć na chleb. Liście pokrzyw świeże i suszone wykorzystujemy oczywiście do przygotowania naparów (herbatek) do picia. Służą dla wzmocnienia organizmu w stanach wyczerpania, do leczenia reumatyzmu, podagry i anemii. Zalewamy 1-2 łyżki liści pokrzyw 150 ml wrzątku i zostawiamy pod przykryciem ok. 10 min i gotowe, tylko pić! Starsze liście można wykorzystać do ugotowania zupy pokrzywowej czy jako farsz do tarty.
Zupa z pokrzyw
2 garście młodych listków pokrzywy
2-3 marchewki
1 mały seler
2-3 ziemniaki
1 pietruszka
1 cebula
1 łyżka masła
sól, pieprz
Liście pokrzyw płuczemy pod bieżącą, zimną wodą. Następnie wrzucamy na 3-4 min do wrzącej osolonej wody i odcedzamy. W garnku na maśle podsmażamy posiekaną cebulkę, do tego wrzucamy pokrojone w kostkę warzywa i ziemniaki i zalewamy wodą, solimy i pieprzymy do smaku. Jeśli chcemy, żeby zupa była „treściwsza”, to można dosypać pół szklanki czerwonej soczewicy. Jak warzywa zaczną się gotować dorzucamy zblanszowane i posiekane liście pokrzyw. Gotujemy jeszcze ok. 25 min. Na koniec można zaprawić zupę zasmażką albo podawać w lżejszej wersji – warzywnego bulionu.
Tarta z pokrzyw
Ciasto:
200g mąki (np.100g pszennej, 100g orkiszowej)
150g schłodzonego masła
szczypta soli
1 jajko
Farsz:
2 garście młodych liści pokrzyw
Sól, pieprz
2 ząbki czosnku
500g ricotty albo sera typu feta
Odrobina startej skórki z cytryny
5 łyżek śmietany np. 18%
3-4 jajka
Wszystkie składniki wymieszać, masło posiekać nożem i wyrobić ciasto. Rozwałkowane wyłożyć na wysmarowaną formę do tarty, ponakłuwać w paru miejscach widelcem i podpiec ok. 10 min w 170 0C. Liście pokrzyw umyć, osuszyć i blanszować w osolonej wodzie. Opłukać zimną wodą i odsączyć. Pokruszony ser, starta skórka z cytryny, posiekany czosnek, jajka i śmietanę wymieszać i w to dołożyć pokrzywy. Wymieszaną masę wyłożyć na podpieczony spód ciasta, na wierzchu można posypać startym serem. Zapiec ok. 30 min w 170 0C.
mam mnóstwo pokrzyw ,w moim ogrodzie więc się skusze czy termin zbioru jest tylko ten z artykułu? czy w innych terminach zbiera się pokrzywę uboższą w składniki? czy pokrzywa stara , nie ma już żadnych właściwości? wolę taką zbieraną na bieżąco czy to źle?