
Młody żeglarz wymyślił sposób na ładowanie telefonu komórkowego bez dostępu do tradycyjnych źródeł prądu. Opracował bluzę, która podczas noszenia oddaje ciepło zamieniając energię człowieka na energię elektryczną. Czy istnieje realna szansa na obniżenie rachunków za prąd dzięki bluzie – ładowarce?
N.C.: Młodzież może zrobić wszystko, jeśli tylko będzie chciała, bo ma nieograniczone możliwości, a z głową pełną pomysłów nie ma rzeczy niemożliwych.


Nikodem Ciomcia

„Dostałem się na Młodzieżowy Szczyt ONZ, gdzie możemy poruszać tematy związane z przyszłością młodzieży jak i świata.
Cały szczyt organizowany jest w głównej siedzibie ONZ w Nowym Jorku pod koniec marca 2023 roku. Organizatorem jest jeden z podmiotów Organizacji Narodów Zjednoczonych, czyli Change the World Model United Nations.
Koszty realizacji projektu, nauki i do tego wyjazdu do Nowego Jorku są niesamowicie duże i pomimo wielkiej pomocy jaką uzyskałem poprzez poprzednią zrzutkę, stypendia i własną pracę, nie jestem w stanie finansować tego wyjazdu.
Dlatego zwracam się z prośbą o wsparcie mojego projektu oraz tej zrzutki. Mam nadzieję, iż szczyt, w którym wezmę udział przyczyni się do spowolnienia zmian klimatycznych oraz sprawi, iż nasze życie stanie się łatwiejsze.”
Celem projektu jest stworzenie ekologicznego i alternatywnego sposobu ładowania urządzeń bateryjnych z wykorzystaniem energii cieplnej ciała organizmów. Projekt w głównej mierze opiera się o zastosowanie zjawiska Seebecka w ogniwach Peltiera odpowiednio przyłączonych i podłączonych do stroju, który będzie można ubierać na co dzień. Jak do teraz wszelkie wyszukane informacje oraz dane i wyniki badań jednoznacznie wskazują, iż może istnieć połączenie ogniw Peltiera, które wykorzystując zjawisko Seebecka przy różnicy temperatur pomiędzy ludzkim ciałem i otoczeniem jest w stanie wyprodukować odpowiednio dużo mocy, aby naładować baterię telefonu komórkowego. Podczas badań będę także uwzględniał komfort użytkownika podczsu używania mojego projektu. Jestem w trakcie tworzenia projektu prototypu. www.explory.pl/2022/naukowcy/26-nikodem-ciomcia
