[dropcap]Z[/dropcap]auważyłeś szorstką skórę w okolicy łokci lub na policzkach? Czujesz pieczenie i suchość skóry na nogach i w okolicy brzucha? Swędzi Cię głowa i dłonie?
A może nadal stosujesz produkty ropopochodne?
Środki farmaceutycznie nie zawsze są konieczne. Nie jesteś skazany na maści i pigułki sterydowe do końca życia. Zobacz, co możesz zrobić dla siebie poświęcając 10 minut na szybki „kurs“ profilaktyki alergii skórnej. Gdy zauważysz u siebie zmiany na skórze, to nie biegnij od razu do lekarza, by zdobyć kosztowną listę preparatów obiecujących piękną skórę, ale zrób kilka zmian w kuchni i łazience. Twój organizm jest doskonałą biorafinerią, której wystarczy nie przeszkadzać, by osiągnąć stan idealnej równowagi.
- Redukując ilość spożywanego mięsa, pszenicy i cukru sprawisz, że organizm zacznie lepiej trawić i zacznie się oczyszczać. Niemal każdy z nas nosi w sobie pasożyty różnego rodzaju, a one lubią środowisko kwasowe, w którym doskonale się rozwijają. Zajrzyj do naszej rubryki „ZAPYTAJ DOKTORA”, by poznać listę produktów zakwaszających i odkwaszających organizm. Nie warto popadać w drastyczne diety, ani skupiać się na samych kaloriach, radzimy choć raz umówić się z kwalifikowanym dietetykiem i ułożyć pożywny i odpowiedzialny jadłospis, który sprawi, że będziesz porządnie odżywiony na poziomie komórkowym, nie będziesz głodny, ale też nie przekarmiony śmieciowym jedzeniem.
- Uruchom ćwiczenia gimnastyczne kilka razy w tygodniu, przynajmniej 10 min. rano, aby Twoje ciało i mózg były lepiej dotlenione i oczyszczone z toksyn. Zazwyczaj nie doceniamy mocy naszego układu krwionośnego, a więc często też go zaniedbujemy. Ruch fizyczny odstresowuje nie tylko Twoją głowę i uspokaja myśli, ale również oczyszcza Twoje organy z tłuszczu, który nabyłeś poprzez stres. Nie ma innej drogi na pozbycie się go, niż regularne ćwiczenia. Dodatkowo zapewnisz sobie jędrną skórę i lepsze samopoczucie.
- Pozbądź się większości szkodliwej chemii ze swojego domu, z której toksyny dostają się do naszych ciał i powodują nie tylko alergię, ale poprzez kumulację środków chemicznych w wątrobie, w węzłach chłonnych i tkankach, narażają ciało na rozwój chorób nowotworowych i inne schorzenia i dolegliwości. Mogą to być: ciągłe zmęczenie, bóle głowy, depresja, brak chęci do życia. Poszukuj winowajców na etykietach środków piorących i pielęgnacyjnych, to: parabeny, barwniki, oleje mineralne, środki zapachowe, donory formaldehydu, silikony, wybielacze, itd. Wybieraj detergenty bez szkodliwych składników.
- Nie daj się łatwo namówić na branie leków na „każdą dolegliwość“, jak podpowiada telewizja, gdyż wielez „chorób“ przestanie Cię nękać w momencie, gdy wprowadzisz tych kilka prostych zmian do swojego życia i popracujesz nad uzdrowieniem nawyków. Twoje ciało jest jak Twoje dziecko – nie możesz go źle traktować, należy mu się najwyższa uwaga z Twojej strony już teraz, a nie dopiero wtedy, gdy będzie szwankować.
- Zapoznaj się z naturalnymi substancjami, które powinny znajdować się w Twoich środkach pielęgnacyjnych. Unikaj wszystkich alergenów i substancji toksycznych, o których pisaliśmy w listopadowym wydaniu pt. „Hipoalergiczna ściema“.
Oto biała lista do zapamiętania, która została pozytywnie zaopiniowana przez duńskich toksykologów i możemy się nią podzielić.
Składniki dozwolone dla każdej skóry – również niemowląt, alergików, kobiet w ciąży i matek karmiących.
Poznaj certyfikowane surowce i bezpieczne składniki stosowane w kosmetykach pielęgnacyjnych.
2. Acrylates Copolymer Substancja utrzymująca poprawną konsystencję kosmetyku. Szczególnie popularna w kosmetykach do stylizacji włosów. Na skórze i włosach pozostawia film. Produkt nie wywołuje podrażnień.
3. Acrylates/C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer Substancja zwiększająca lepkość. Stabilizuje konsystencję kosmetyku, działając jak emulgator.
4. Alcohol Denat. Denaturat. Środek konserwujący, antypienny i rozpuszczalnik. Zwęża pory.
5. Allantoin Ma działanie lecznicze i kojące na skórę. Polecana po opalaniu. Odżywia skórę.
6. Aloe Barbadensis Leaf Extract* Jako składnik roślinny może być silnym alergenem, ale AAD dopuszcza jego stosowanie w czystej formie, w niskim stężeniu i tylko wtedy, gdy jest to uzasadnione.
7. Alumina Aluminium, tlenek glinu. Ochronny i utrzymujący odpowiednią lepkość kosmetyku. Nadaje produktom biały kolor. Zapobiega tworzeniu się grudek.
8. Ammonium Acryloydimethyltaurate/ VP Copolymer Zachowuje odpowiednią lepkość produktów.
9. Benzoic Acid Kwas benzoesowy – patrz benzoesan sodu
10. Betaine Pomaga zatrzymać wodę w skórze, łagodzi podrażnioną lekko skórę.
11. Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine Filtr UVA i UVB. Nie wywołuje podrażnień ani alergii, ponieważ jest słabo wchłaniana przez skórę.
12. Butyrospermum Parkii Butter* Masło Shea – pochodzące z orzechów shea. Działa nawilżająco i zmiękczająco. Substancja dostępna jest w różnych postaciach, a każda z nich działa korzystnie na skórę.
13. C-12-15 Alkyl Benzoate Zmiękcza skórę i pielęgnuje ją. Odstrasza drobnoustroje, więc jest też konserwantem, szczególnie w produktach UV.
14. C12-15 Alkyl Benzoate Składnik zmiękczający i chroniący skórę. W kosmetykach zawierających filtry UV pełni funkcję konserwantu. Nie są znane przypadki podrażnień czy alergii.
15. C18-36 Acid Triglyceride Składnik pielęgnujący skórę.
16. Canola Oil Olej rzepakowy – nie jest to tradycyjna forma oleju rzepakowego, ale olej uzyskany z nasion specjalnie hodowanej w Kanadzie odmiany rzepaku.
17. Caprylic/Capric Triglyceride Substancja pozyskiwana z oleju kokosowego. Stosowana w kosmetykach, lekach i żywności jako środek zmiękczający i emulgator. Nie ma koloru, ani zapachu. W stężeniu poniżej 4% jest bezpieczną substancją dla alergików.
18. Carbomer W produktach kosmetycznych używany m.in. jako składnik zagęszczający/żelujący i kontrolujący lepkość kosmetyku. Jest to również emulgator. Substancja jest stosowana w stężeniu do 50%.
19. Cera Alba Wosk pszczeli. Stosowany w gęstych lub stałych produktach kosmetycznych.
20. Ceteareth-12 Substancje stosowane jako środki oczyszczające i emulgatory w produktach do pielęgnacji skóry. Ceteareth używa się w produktach kosmetycznych, w stężeniu do 50%
21. Ceteareth-20 Substancje stosowane jako środki oczyszczające i emulgatory w produktach do pielęgnacji skóry. Ceteareth używa się w produktach kosmetycznych, w stężeniu do 50%
22. Ceteareth-30 Emulgator, detergent i środek pielęgnujący skórę. Nie stosować na uszkodzoną skórę.
23. Cetearyl Alcohol Pochodzenia naturalnego lub syntetycznego. Emulgator, stabilizator, środek zmiękczający i nawilżający, rozpuszczalnik.
24. Cetearyl Glucoside Emulgator – wiąże wodę i substancje ropopochodne. Uzyskiwany z oleju kokosowego, nawilża skórę i stosowany jest w takich produktach jak: oliwka, odżywki, kremy UV i olejki do kąpieli.
25. Cetearyl Olivate Kwasy tłuszczowe z oliwy z oliwek. Emulgator.
26. Cetyl Palmitate Środek nawilżający i zmiękczający skórę.
27. Citric Acid Kwas cytrynowy, stosowany w niskich stężeniach jako regulator pH oraz delikatny konserwant – kwasek cytrynowy hamuje rozwój drobnoustrojów. Może wywoływać podrażnienia skóry, oczu i dróg oddechowych. AAD dopuszcza niskie stężenie kwasku, które nie wywoła podrażnień.
28. Coco-Glucoside Pochodzący od cukrów detergent. Łagodniejszy niż SCS i SLS. Łagodnie się pieni i usuwa brud.
29. Cocos Nucifera Oil Olej kokosowy. Zmiękcza i odżywia skórę i włosy. Jako składnik pokarmowy jest alergenem, natomiast nie jest uznawany jako alergen wywołujący alergię kontaktową.
30. Dehydroacetic Acid Konserwant
31. Dicaprylyl Carbonate Zmiękcza skórę. Substancja stosowana w płynnych kosmetykach oraz szminkach.
32. Diethylamino Hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate Nazwa handlowa to Univul Plus. Filtr przeciwsłoneczny. Jest całkowicie bezpiecznym składnikiem kremów przeciwsłonecznych zarówno jako pojedynczy filtr, jak i w połączeniu z innymi filtrami UV.
33. Diethylhexyl Butamido Triazone Filtr chroniący przed promieniowaniem UVA i UVB. Jest w pełni bezpiecznym składnikiem, który nie wywołuje podrażnień ani alergii.
34. Elaeis Guineensis Oil Olej z drewna palmy olejowej. Działa zmiękczająco i chłodząco na skórę. Na podstawie przeprowadzonych testów można zakwalifikowano olej palmowy jako substancję bezpieczną dla skóry, w tym dla alergików.
35. Ethylhexyl Stearate Składnik zmiękczający skórę. Przebadany pod kątem fototoksyczności. W pełni bezpieczny nawet w stężeniu 25%.
36. Ethylhexyl Triazonel Przeciwsłoneczny filtr chemiczny, który pochłania promieniowanie UV. Znane są rzadkie przypadki wywoływania dermatozy kontaktowej, ale z uwagi na ich znikomą ilość AAD dopuszcza stosowanie filtru w kosmetykach.
37. Ethylhexylglycerin Stosowany jako środek konserwujący w szczególności w chusteczkach. Środki konserwujące są zwykle dodawane do produktów w celu redukcji zawartości bakterii i grzybów, a tym samym przedłużenia okresu trwałości produktu.
38. Glycerin** Kwas tłuszczowy stosowany szeroko w kosmetykach. Nie podrażnia skóry, ani nie wywołuje alergii. Jest dozwolony w stosowaniu na skórę przez osoby, które już doznały podrażnień z powodu uczulenia, poparzenia słonecznego lub przesuszenia skóry.
39. Glyceryl Oleate Emulgatator. Pozyskiwany z gliceryny i olejów roślinnych. W dużym stężeniu może powodować podrażnienie skóry. Nie drażni oczu.
40. Glyceryl Stearate Emulgator. Odżywia skórę.
41. Glyceryl Stearate Citrate Pochodzi z soi. Działa nawilżająco i zmiękczająco.
42. Hydrogenated Castor Oil Uwodorniony olej rycynowy. Dodawany jest do kosmetyków, które powinny być wodoodporne (w tym odporne na wilgoć potu) – antyperspiranty, kosmetyki UV. Są znane pojedyncze przypadki alergii, ale ich znikoma ilość pozwala stwierdzić, że substancja jest bezpieczna dla alergików.
43. Hydrogenated Vegetable Oil Wosk zmiękczający i odżywiający skórę pochodzenia roślinnego.
44. Hydrolyzed Rice Bran Protein Składnik odbudowujący włosy i skórę. Jest to wyciąg białek z ziaren ryżu.
45. Hydroxypropyltrimonium Hydrolyzed Corn Starch Tworzy film ochronny na skórze, paznokciach i włosach. Działa antystatycznie.
46. Lactic Acid Kwas mlekowy, naturalnie występujący na skórze. Regulator pH, środek zmiękczający i zatrzymujący wilgoć. W pewnych stężeniach może działać drażniąco na skórę i oczy, ale wywoływanie alergii jest rzadkością.
47. Lanolin Pozyskiwany w postaci wydzieliny z gruczołów potowych owiec. Nie nazywa się jednak jej potem, a woskiem i zbiera z sierści zwierząt. Jest to substancja natłuszczająca i nawilżająca, zmiękczająca skórę. Może podrażniać osoby, które są na nią narażone np. stosując maści lecznicze z lanoliną w wysokim stężeniu. Dla pozostałych osób jest to substancja wskazana.
48. Lauryl Glucoside Łagodny detergent do mycia ciała i włosów.
49. Magnesium Sulfate Znany składnik odżywiający włosy. Pomaga także zachować konsystencję produktu.
50. Olea Europaea Fruit Oil* Oliwa z oliwek. Zmiękcza i odżywia skórę i włosy. Alergie znane są wśród osób codziennie narażonych na kontakt z oliwą, np. masażyści.
51. Olus Oil Olej pochodzenia roślinnego, dozwolony przez AAD. Nawilża skórę.
52. PEG-40 Hydrogenated Castor Oil Uwodorniony olej rycynowy. Używany w produktach kosmetycznych jako środek odżywiający i emulgator.
53. Phenoxyethanol Konserwant. Bez rozcieńczenia może być bardzo drażniący.
54. Polyglyceryl-2 Dipolyhydroxystearate Emulgator. W kosmetykach myjących ułatwia ich łączenie się z wodą i dzięki temu skuteczny kontakt ze skórą i mycie.
55. Polyglyceryl-3 Diisostearate Emulgator łączy olej i wodę, konieczny do zachowania właściwej konsystencji.
56. Polyhydroxystearic Acid Chroni konsystencję kosmetyku. Przeciwdziała rozwarstwianiu się oraz tworzeniu się osadu z cięższych drobin.
57. Potassium Sorbate Konserwant. Hamuje rozwój drobnoustrojów i grzybów. Naturalnie występuje w truskawkach, jagodach jarzębiny i wiśniach, a także w pomidorach.
58. Propanediol Bezbarwna, oleista ciecz. Rozpuszczalnik w kosmetykach.
59. Propylene Glycol Bezbarwna ciecz, która pełni funkcję emulgatora w kosmetykach. Ma także działanie nawilżające i ujędrniające skórę. Stosowany także w farmakologii. W wysokim stężeniu może podrażniać skórę i oczy, a także wywoływać reakcje alergiczne, jednak w kosmetykach z reguły stosuje się niskie stężenie, bezpieczne dla skóry i alergików.
60. Prunus Amygdalus Dulcis Oil* Olej migdałowy. Zmiękcza skórę.
61. Prunus Armeniaca Kernel Oil* Wyciąg z pestek moreli, działa ujędrniająco, zmiękczająco i nawilżająco na skórę. Nie ma znanych przypadków podrażnień lub alergii.
62. Saccharide Isomerate Działanie kojące i nawilżające na skórę.
63. Sodium Benzoate Benzoesan sodu, E211. Konserwant stosowany w kosmetykach, lekach oraz żywności. Hamuje rozwój grzybów. Przekształca się w kwas benzoesowy, który hamuje rozwój drobnoustrojów. Jest dozwolony, ponieważ odnotowane przypadki alergii są niezwykle rzadkie.
64. Sodium Chloride Sól kuchenna, pełni funkcję stabilizatora i środka zagęszczającego. Może powodować podrażnienia skóry, oczu i dróg oddechowych. AAD zezwala na stosowanie chlorku sodu tylko w niskich stężeniach, aby uniknąć ryzyka podrażnień.
65. Sodium Coco-Sulfate Odpowiednik SLS, niewiele się od niego różni, ale uznawany jest za delikatniejszy. Nie jest alergenem. SCS jest substancją – detergentem, który myje, dlatego występuje w szamponach i żelach pod prysznic. AAD podaje SLS jako substancję, która drażni oczy i skórę, natomiast SCS nie ma takiej wzmianki.
66. Sodium Dehydroacetate Dehydrooctan sodu. Konserwant, hamuje rozwój drobnoustrojów i grzybów. Jest stosowany w wielu różnych produktach w tym: płyny do kąpieli, perfumy, make-up, kremy do opalania, kosmetyki do włosów.
67. Sodium Hydroxide Soda kaustyczna. Regulator pH.
68. Sodium Laureth Sulfate Środek myjący skórę. Może wywoływać podrażnienia, ale nie jest alergenem.
69. Sodium PCA Zmiękcza skórę i włosy. Składnik nawilżający. Może drażnić skórę i oczy w stężeniu przekraczającym 50%.
70. Sodium Stearoyl Glutamate Substancja łącząca wodę i składniki ropopochodne. Pomaga także przeprowadzić innym substancjom czyszczenie włosów i skóry.
71. Sodium Stearoyl Lactylate Substancja stosowana w kosmetykach oraz żywności. Działa emulgująco – łączy wodę i tłuszcz.
72. Sorbitan Olivate Emulgator.
73. Sorbitol Popularny słodzik spożywczy. W kosmetykach stosowany jako środek nawilżający.
74. Stearic Acid Substancja zmiękczająca i emulgator. Obecna w szminkach, balsamach, lotionach itp. Stosowana także bezpośrednio w mydłach.
75. Stearyl Alcohol Emulgator oraz utrwalacz konsystencji. Nie ma żadnych dowodów na to, że substancja może wywołać alergię. Testy zostały przeprowadzone na ludziach i na zwierzętach.
76. Stearyl Citrate Zmiękcza skórę i włosy. Wiąże jony metali, które mogłyby pozbawić kosmetyk jego właściwości.
77. Sucrose Cocoate Estry sacharozy z kwasami tłuszczowymi oleju kokosowego. Substancja pielęgnuje i zmiękcza skórę. Jest emulgatorem. Działa antystatycznie.
78. Tapioca Starch Skrobia z tapioki. Wyciąg z korzenia manioka jadalnego. Wpływa na odpowiednią konsystencję kosmetyków, wiąże wilgoć.
79. Tartaric Acid Substancja występuje naturalnie w niektórych owocach, takich jak banany i winogrona i jest jednym z kwasów znajdujących się w winie. Kwas dodaje się do żywności w celu nadania cierpkiego smaku, działa także jako przeciwutleniacz. Stosuje się w szczególności w chusteczkach. Maskuje inne zapachy.
80. Titanium Dioxide Naturalny filtr UV w produktach kosmetycznych. Jeden z dwóch dopuszczonych przez UE filtrów mineralnych. Polecany osobom skłonnym do alergii, ponieważ w mniejszym stopniu wnika w skórę i mniej naraża ją na działanie chemicznych substancji.
81. Tocopherol Przeciwutleniacz. Działa zarówno na kosmetyk (zapobiega utlenianiu się cennych substancji z kosmetyków), jak i na skórę – antyrodnikowo. Bezpieczny dla alergików w stężeniu do 5%.
82. Tocopheryl Acetate Witamina E, otrzymywana najczęściej syntetycznie.
83. Xanthan Gum Guma ksantanowa – polisacharyd powstały w efekcie fermentacji cukrów. Stabilizator lub składnik wodnych żeli. Ma działanie nawilżające. Stosowany także w opatrunkach i maściach.
Żaneta Geltz, redaktor naczelna Magazynu i serwisu Hipoalergiczni. Hipoalergiczni.pl nie jest platformą sponsorowaną przez koncerny farmaceutyczne czy stroną wspieraną przez światowych gigantów biznesu.
Wręcz przeciwnie, jest to grupa badaczy zjawiska alergii, która rozmawia z naukowcami, profesorami, wyzwolonymi lekarzami, którzy dzielą się najnowszą wiedzą, opartą o światowe badania i zdrowe trendy, które mogą służyć długofalowemu zdrowiu nie tylko alergika. Z alergii możesz wyjść lub jej uniknąć, u nas dowiesz się, jak to zrobić, ale nie z pomocą pigułki, tylko dzięki własnej pracy.
Polub Magazyn Hipoalergiczni na Facebooku lub zamów prenumeratę, by być na bieżąco z najnowszymi doniesieniami ze świata.