Niektóre rodzaje produktów żywnościowych mogą szybko się zepsuć. Aby nadawały się do spożycia przez odpowiednio długi czas, producenci dodają do nich substancje konserwujące.
[dropcap]I[/dropcap]stnieje bardzo wiele konserwantów stosowanych w żywności. Prezentujemy poniżej listę tych, które Unia Europejska dopuściła do stosowania na swoim terytorium. Teoretycznie oznacza to, że w ilościach regulowanych prawem są one bezpieczne dla zdrowia. Część z nich jednak nie pozostaje bez wpływu na funkcjonowanie ludzkiego organizmu.
E200 – Kwas sorbinowy (sorbowy) – Naturalny. Uznawany za bezpieczny. U niewielkiej grupy osób może jednak wywoływać pseudoalergiczne reakcje.
E201 – Sorbinian sodu – Syntetyczny. Uznawany za bezpieczny. U niewielkiej grupy osób może wywoływać reakcje pseudoalergiczne o niewielkim nasileniu.
E202 – Sorbinian potasu – Syntetyczny. Uznawany za bezpieczny. U niewielkiej grupy osób może wywoływać reakcje pseudoalergiczne o niewielkim nasileniu.
E203 – Sorbinian wapnia – Syntetyczny. Uznawany za bezpieczny. U niewielkiej grupy osób może wywoływać reakcje pseudoalergiczne o niewielkim nasileniu.
E210 – Kwas benzoesowy – Naturalny. Występujący w owocach, szczególnie jagodach. W dużym stężeniu nadaje produktom kwaśny smak. U niektórych osób może prowadzić do uwolnienia histaminy powodując reakcje pseudoalergiczne. Odradza się częste stosowanie.
E211 – Benzoesan sodu – Syntetyczny. Może prowadzić do uwolnienia histaminy powodując reakcje pseudoalergiczne. Odradza się częste stosowanie.
E212 – Benzoesan potasu – Syntetyczny. Może prowadzić do uwolnienia histaminy powodując reakcje pseudoalergiczne. Odradza się częste stosowanie.
E213 – Benzoesan wapnia – Syntetyczny. Może prowadzić do uwolnienia histaminy powodując reakcje pseudoalergiczne. Odradza się częste stosowanie.
E214 – Para-hydroksybenzoesan etylu – Syntetyczny. Może prowadzić do uwolnienia histaminy powodując reakcje pseudoalergiczne. Bywa stosowany również w kosmetykach, w których może wywołać reakcje alergiczne niepowiązane z żywnością.
E215 – Sól sodowa para-hydroksybenzoesanu etylu – Syntetyczny. Może prowadzić do uwolnienia histaminy powodując reakcje pseudoalergiczne. Bywa stosowany również w kosmetykach, w których może wywołać reakcje alergiczne niepowiązane z żywnością.
E216 – Para-hydroksybenzoesan propylu – Syntetyczny. Może prowadzić do uwolnienia histaminy powodując reakcje pseudoalergiczne. Bywa stosowany również w kosmetykach, w których może wywołać reakcje alergiczne niepowiązane z żywnością.
E217 – Sól sodowa E216 – Syntetyczny. Może prowadzić do uwolnienia histaminy powodując reakcje pseudoalergiczne. Bywa stosowany również w kosmetykach, w których może wywołać reakcje alergiczne niepowiązane z żywnością.
E218 – Para-hydroksybenzoesan metylu – Syntetyczny. Może prowadzić do uwolnienia histaminy powodując reakcje pseudoalergiczne. Bywa stosowany również w kosmetykach, w których może wywołać reakcje alergiczne niepowiązane z żywnością.
E219 – Sól sodowa E218 – Syntetyczny. Może prowadzić do uwolnienia histaminy powodując reakcje pseudoalergiczne. Bywa stosowany również w kosmetykach, w których może wywołać reakcje alergiczne niepowiązane z żywnością.
E220 – Dwutlenek siarki – Naturalny. Może prowadzić do utleniania witamin w produktach żywnościowych. Metabolizowany jest w wątrobie i w postaci siarczanów wydalany wraz z moczem. Może powodować zaburzenia oddychania u astmatyków. W wysokich stężeniach bywa przyczyną zaburzeń pracy układu trawiennego.
E221 – Siarczyn sodu – Syntetyczny. Może prowadzić do utleniania witamin w produktach spożywczych. Jest metabolizowany w wątrobie i w postaci siarczanów wydalany wraz z moczem. Wzmaga nieprzyjemne efekty związane z nadmiernym spożyciem alkoholu. Osoby obarczone nadwrażliwością na siarczyny powinny unikać produktów zawierających dodatki od E221 do E228.
E222 – Wodorosiarczyn sodu – Syntetyczny. Może prowadzić do utleniania witamin w produktach spożywczych. Jest metabolizowany w wątrobie i w postaci siarczanów wydalany wraz z moczem. Osoby obarczone nadwrażliwością na siarczyny powinny unikać produktów zawierających dodatki od E221 do E228.
E223 – Dwusiarczyn sodu (pirosiarczyn sodu) – Syntetyczny. Może prowadzić do utleniania witamin w produktach spożywczych. Jest metabolizowany w wątrobie i w postaci siarczanów wydalany wraz z moczem. Osoby obarczone nadwrażliwością na siarczyny powinny unikać produktów zawierających dodatki od E221 do E228.
E224 – Dwusiarczyn potasu (pirosiarczyn potasu) – Syntetyczny. Może prowadzić do utleniania witamin w produktach spożywczych. Jest metabolizowany w wątrobie i w postaci siarczanów wydalany wraz z moczem. Łagodzi nieprzyjemne efekty związane z nadmiernym spożyciem alkoholu. Osoby obarczone nadwrażliwością na siarczyny powinny unikać produktów zawierających dodatki od E221 do E228.
E225 – Siarczyn potasu – Syntetyczny. Może prowadzić do utleniania witamin w produktach spożywczych. Jest metabolizowany w wątrobie i w postaci siarczanów wydalany wraz z moczem. Osoby obarczone nadwrażliwością na siarczyny powinny unikać produktów zawierających dodatki od E221 do E228.
E226 – Siarczyn wapnia – Syntetyczny. Może prowadzić do utleniania witamin w produktach spożywczych. Jest metabolizowany w wątrobie i w postaci siarczanów wydalany wraz z moczem. Osoby obarczone nadwrażliwością na siarczyny powinny unikać produktów zawierających dodatki od E221 do E228.
E227 – Wodorosiarczyn wapnia – Syntetyczny. Jest metabolizowany w wątrobie i w postaci siarczanów wydalany wraz z moczem. Osoby obarczone nadwrażliwością na siarczyny powinny unikać produktów zawierających dodatki od E221 do E228.
E228 – Wodorosiarczyn potasu – Syntetyczny. Może prowadzić do utleniania witamin w produktach spożywczych. Jest metabolizowany w wątrobie i w postaci siarczanów wydalany raz z moczem. Osoby obarczone nadwrażliwością na siarczyny powinny unikać produktów zawierających dodatki od E221 do E228.
czytając listę tych składników człowiek zaczyna się zastanawiać ile w jedzeniu jest jedzenia a ile ulepszaczy konserwantów? i sam nie wiem czego jeszcze ….jak kiedyś będzie wyglądało nasze jedzenie jeżeli temu nie przeciwdziałamy ? gmo sztuczne modyfikacje a za chwilę co? tabletki jak w seksmisji hahahaha
kiedyś się nie dodawało niczego i ludzie jacyś tacy zdrowsi byli ,zresztą wiele rzeczy zmieniło się od czasów mojej młodości było tylko szare mydło szampon pokrzywowy i tyle na półkach zero innych produktów i jakoś zdrowiej było a teraz słyszę ciągle to źle tamto niedobre a co drugi to alergik na wszystko a do tego chemii więcej w jedzeniu niż samego jedzenia niedługo zaczniemy świecić w ciemności od tych wszystkich konserwantów