Masaż Shantala jest nazywany dotykiem miłości dla Twojego dziecka, jest to masaż relaksacyjny przeprowadzany przy odpowiedniej muzyce. Zmysł dotyku wykształca się jako jeden z pierwszych jeszcze w życiu płodowym. Dzięki zmysłowi dotyku noworodki i niemowlęta odbierają około 80% bodźców, nie jest on więc dla małych istot obojętny, bo to dzięki dotykowi poznają świat. Czułe głaskanie, dotykanie jest niezwykle ważne.
Masaż Shantala nie musi być wykonywany według reguł, można wykonać cały masaż, a można też masować wybrane części ciała na przykład tylko twarz i brzuszek lub tylko klatkę piersiową i rączki. Technika masażu jest stosunkowo prosta, nawet bardzo młodzi rodzice potrafią go wykonać. Jest to więc dobra zabawa z dzieckiem i poświęcenie mu czasu.
Masaż Shantala daje mnóstwo korzyści głównie w sferze emocjonalnej dla osoby masowanej jak i masującej. Wielką popularnością cieszy się w USA i Kanadzie. Na europejski grunt został wprowadzony przez francuskiego położnika Frederique Leboyer, znanego z zamiłowania do porodów naturalnych i przyjaznych kobiecie. W Polsce został rozpowszechniony dzięki uprzejmości Holendrów, którzy udostępnili nam swoje materiały dotyczące techniki wykonywania masażu. Tłumaczenie książki Frederique Leboyer „Shantala – tradycyjna sztuka masażu” ukazało się w Polsce dopiero w 2012 roku.
„Pieszczoty, głaskanie i przytulanie są dla dziecka jak pożywienie. Tak samo ważne jak białko, minerały i witaminy.” Frederique Leboyer
Dotyk jest doskonałą formą terapii. Pozwala uwolnić „złe” emocje. Relaks powoduje uwalnianie endorfin czyli hormonów szczęścia, podobnie jak czekolada, śmiech czy wysiłek fizyczny przyczynia się do dobrego samopoczucia, dobrego nastroju, przyjemności, zmniejsza ból i wprawia w błogostan. Masaż odmienia ciało, osoba jest uśmiechnięta i zrelaksowana. Poprzez masaż uwalniamy też emocje. Jest to sformalizowana forma dotyku. Powstaje bardzo silna więź między osobą masującą i masowaną. Masaż integruje rodzinę. Dzieci powinny być masowane przez oboje rodziców. W Holandii kurs masażu Shantala jest obowiązkowy dla osób adoptujących dzieci, gdyż pozwala on nawiązać silną więź między rodzicami (opiekunami) a dziećmi.
Dziecko masowane i dotykane uczy się otwartości, rozwija się prawidłowo pod względem emocjonalnym, łatwiej buduje relacje z drugą osobą, jest pewne siebie oraz „inteligentne społecznie”. Masaż pomaga w usypianiu, dzieci śpią dłużej i są spokojniejsze, są mniej skłonne do płaczu, masaż wzmacnia odporność dziecka oraz usprawnia pracę układu pokarmowego, zapobiegając kolkom, a gdy już wystąpią pomaga je łagodzić. Działa na układ krążenia, dotleniając cały organizm. Dzieci lepiej rozwijają się fizycznie i psychicznie. Masaż równoważy napięcie mięśniowe. Dziecko bardzo dobrze rozwija się umysłowo, zapobiega dysleksji, dysortografii. Jest to również przygotowanie do kolejnych etapów rozwoju dziecka, obrotów, siadania, raczkowania. U dzieci masowanych obserwuje się lepszą koordynację ruchową, a także szybszy rozwój mowy. U noworodków i niemowlaków masaż Shantala, a szczególnie masaż twarzy, ułatwia karmienie piersią, poprzez pomoc w trzymaniu sutka, połykaniu i oddychaniu. Ruch okrężny wokół ust ułatwia szerokie otworzenie ust dziecka, co powoduje prawidłowe, głębokie uchwycenie sutka. Dziecko dotykane jest zrelaksowane, wyciszone i spokojne, mniej płacze, co też ułatwia karmienie piersią, bo dziecko niespokojne i płaczliwe nie ma cierpliwości by prawidłowo chwytać pierś. Karmienie piersią w większości sprawia dużo kłopotu, szczególnie kobietom, które robią to pierwszy raz. Trzeba sobie uświadomić, że karmienia piersią uczy się i mama, i dziecko. Dzieci masowane są śmielsze i bardziej ufne, umieją się dobrze porozumiewać z rodzicami a dorastając akceptują swoje ciało, czyli skutki naszej pracy będą odczuwać bardzo długo.
Rodzice masując dziecko sami również odzyskują pewność siebie, wiarę w swoje umiejętności opieki nad dzieckiem, uczą się języka dziecka, powolnego wykonywania czynności, a także kompetencje rodzica. Mówi się, że jest to też doskonałe lekarstwo w przypadku depresji poporodowej lub baby blues., gdyż ma działanie antydepresyjne.
Gdy dziecko dłużej i spokojniej śpi, rodzice mogą odpoczywać. W czasie masażu bardzo ważny jest kontakt z dzieckiem, uspokajamy swój oddech, synchronizujemy go z oddechem dziecka, uśmiechamy się, patrzymy dziecku w oczy, łagodnym głosem rozmawiamy z dzieckiem w czasie masowania. Korzystnie wpływa na laktację, dziecko potrafi prawidłowo ssać pierś, a mama zrelaksowana nie ma problemu z odpowiednią dla dziecka ilością pokarmu, w czasie głębokiego relaksu może wydzielać się oksytocyna, czyli hormon wzmagający laktację.
Masaż Shantala to niewerbalny dialog, pierwsza forma komunikacji rodzica z dzieckiem, sprzyja budowaniu bliskości. Zaspokaja potrzeby miłości i bezpieczeństwa, czyli wartości niezbędnych do prawidłowego rozwoju dziecka. Tworzy się unikalna więź między dzieckiem a opiekunem. Rodzice uczą się zajmowania niemowlęciem z pełną uwagą nierozpraszania się. Masaż Shantala to ciekawa forma stymulacji rozwoju dziecka i świetna forma zabawy.
Aneta Kurowska – położna, pracuje w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym w Poznaniu na stanowisku położnej do spraw laktacji. Pasjonuje się techniką oraz korzyściami płynącymi z masażu noworodków i małych dzieci. Uczy się języka niemowląt. Fascynatka masażu Shantala, na bieżąco zachęca świeżo upieczone mamy do praktykowania tej formy komunikacji z nowo narodzonym dzieckiem. W wolnym czasie uwielbia czytać, szczególnie szwedzkie kryminały.
prawda ,stosowałam go u moich dzieci ,naprawdę działa i czyni cuda ,bo podczas niego nie tylko dziecko ale i mama się delektuje bliskością i miłością którą daje maluszkowi