Drewniane meble z połyskiem są z pewnością ozdobą każdego domu. Wymagają jednak konserwacji środkami, które zawierają wiele składników pozostających na czyszczonych powierzchniach. Czy są one bezpieczne?
Czym czyścimy meble?
[dropcap]G[/dropcap]łównymi składnikami środków do czyszczenia mebli są środki polerujące, rozpuszczalniki i emulgatory/środki powierzchniowo czynne oraz gazy umożliwiające rozpylanie preparatu. Jako dodatki stosuje się w nich konserwanty, barwniki i substancje zapachowe.
- Środki polerujące – zaliczamy do nich woski (carnauba, candelilla, wosk z bawełny), tworzywa sztuczne (methyl acrylate, ethyl acrylate, butyl acrylate, vinyl acetate, styrene, vinyl chloride, acrylonitrile) oleje roślinne, wazelina, silikony. Dzięki nim uzyskujemy połysk, a meble utrzymywane są w dobrym stanie.
- Rozpuszczalniki – benzyna lakowa, terpentyna i nafta – to te najczęściej stosowane w środkach do czyszczenia mebli.
- Emulgatory/środki powierzchniowo czynne umożliwiają połączenie wody i oleju, tworząc stabilny krem, pastę lub płyn – emulsję.
- Gazy umożliwiające rozpylanie preparatu to najczęściej propan i butan.
Pomagają czy szkodzą alergikom?
Środki do czyszczenia mebli zawierają substancje zarówno pochodzenia naturalnego, jak i sztuczne dodatki. Jeżeli dana osoba jest uczulona na którykolwiek składnik, istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia alergii, szczególnie jeśli preparaty są w formie aerozolu i mają łatwy dostęp do dróg oddechowych.
Ciekawe badanie zostało przeprowadzone przez grupę badaczy w Houston. Jego celem było porównanie działania środka do czyszczenia mebli i zwykłej wody na usuwanie alergenów pochodzących od kota. Stwierdzono, iż środek do czyszczenia mebli powodował, iż kurz przywierał do mebli, co zapobiegało jego unoszeniu się w powietrzu i w związku z tym łatwemu dostępowi do dróg oddechowych człowieka.
Z kolei badacze z Uniwersytetu w Nebrasce, którzy za cel postawili sobie wykorzystywanie badań naukowych do pomocy osobom z alergią, zapewniają, iż czyszczenie mebli – czy to zwykłą wodą, czy też środkiem przeznaczonym do mebli, usuwa 93% roztoczy z powierzchni. Natomiast odkurzanie suchą ścierką nie tylko ich nie usuwa, ale powoduje wzbijanie się ich w powietrze.
Czym można zastąpić środki do czyszczenia mebli?
Jeśli stwierdzimy, iż chemiczne środki do czyszczenia mebli nie są dla nas odpowiednie, a jednak zależy nam na konserwacji mebli i ich połysku, mamy do dyspozycji inne substancje, które z powodzeniem mogą zastąpić preparaty wieloskładnikowe. Są to:
- Olej cytrynowy – odżywia czyszczone powierzchnie wszelkiego typu, nie tylko drewniane
- Olej mineralny – może być stosowany tylko do konserwacji niepomalowanego drewna, ponieważ nie wysycha i powoduje, że powierzchnia jest klejąca
- Olej pomarańczowy – pochodzi ze skórek pomarańczowych, może być stosowany na wszystkie rodzaje powierzchni drewnianych.
- Wosk pszczeli – bezpieczny dla niemal wszystkich powierzchni, również urządzeń elektronicznych. Nie pozostawia klejącej warstwy. Dostępny jest w postaci płynnej lub stałej.
i ja to kupuję ,serio zamiast ton preparatów jeden ale skuteczny środek sobie zakupie i dam zonie aby mogła czyścić meble bez kichania hahahhaaha, albo lepiej je sam wyczyszczę zanim mi da ścierą po głowie zawsze podajecie dobre rozwiązania
no i wreszcie dobry pomysł na czyszczenie mebli bez wielu szkodliwych preparatów,szczerze powiem,że nie miałam do dziś pojęcia na co mogę zamienić pronto itp.rzeczy żeby sobie nie szkodzić(po środkach chemicznych zawsze boli mnie głowa więc sprzątanie nie jest moim ulubionym zajęciem:P)spróbuję wosku pszczelego i podzielę się wrażeniami:)