14 maja br. w warszawskim hotelu Gromada Airport w Warszawie odbyła się konferencja z okazji XI Międzynarodowego Dnia Celiakii. Ci, którzy byli rok temu na Gluten Free Expo na pewno zastanawiali się, czy warto przejechać czasem całkiem spory kawał kraju, skoro jest to skromniejsza impreza Według mnie – mówi Joanna Małota uczestniczka wydarzenia – odpowiedź jest prosta: warto!
Dla każdej osoby, szczególnie na początku swojej bezglutenowej drogi, spotkania z innymi osobami na diecie są niezwykle ważne. Pozwalają wymienić się doświadczeniami, nauczyć się praw rządzących bezglutenową kuchnią (oraz bezpiecznymi zakupami) oraz po prostu poczuć się normalnie. Z roku na rok Międzynarodowy Dzień Celiakii jest obchodzony coraz bardziej hucznie.
XI Międzynarodowy Dzień Celiakii skupił około 200 stowarzyszonych w Polskim Stowarzyszeniu Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej osób, które posłuchały bardzo ciekawych wykładów, przedstawionych niemal w pigułce, tak że uwaga słuchających była cały czas jak najbardziej skupiona na słowach prelegentów. Nie można zapomnieć o merytorycznych wypowiedziach obecnych na sali profesorów. Dzięki możliwości zadawania pytań, każdy mógł zapytać prelegentów o nurtujący go problem.
Konferencję rozpoczęła dr n. med. Małgorzata Pieścik-Lech z Kliniki Pediatrii WUM swoim niesamowicie ciekawym wykładem na temat: „Dzieci z rodzin z celiakią i alergią – wprowadzenie glutenu – kiedy, w jaki sposób, na co zwrócić uwagę?”, popartym najnowszymi badaniami. Następnie o najnowszych próbach – w niektórych przypadkach jeżących włosy na głowie – leczenia celiakii terapią inną niż dieta bezglutenowa opowiedziała prof. Dr hab. n. med. Ewa Stachowska z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Pierwszą turę wykładów zakończyła dr inż. Joanna Rachtan-Janicka z SGGW wykładem na temat enzymów „trawiących” gluten, podczas którego słuchacze dowiedzieli się, czy warto je brać, czy nie. Odpowiedź brzmiała: nie.
Następnie uczestnicy mieli przerwę kawową z małym „co nieco” przygotowaną przez firmę Schar.
Po krótkim orzeźwieniu nadszedł czas na kolejną, potężną dawkę wiedzy. Drugi blok wykładów zaczęła mgr Emilia Majsiak, która wytłumaczyła słuchaczom po co są przeciwciała, jak je wykryć oraz jak działają. Następnie o „dodatkach” powszechnych w bezglutenowej żywności, do których często podchodzi się nieufnie opowiedziała dr inż. Joanna Rachtan-Janicka. Na koniec mgr Ewa Ehmke vel Emczyńska-Seliga z Centrum Zdrowia Dziecka podjęła temat połączeń między celiakią i chorobą Hashimoto oraz czy można pomóc dietą w procesie leczenia.
Na koniec w trakcie przerwy obiadowej uczestnicy mogli zjeść ciepły, bezglutenowy posiłek przygotowany przez firmę Barilla.
Konferencja była bezpłatna i bardzo owocna pod względem zdobytej wiedzy. Nie można zapomnieć o części wystawowej, gdzie można było porozmawiać z przedstawicielami wielu firm (w tym m.in. Pharmabest – producent Vivomixx, Sanprobi, Balviten, Glutenex, Piekarnio-cukiernia Margita, Schar),wziąć udział w degustacji wyrobów, zakupić najnowszą książkę Mamy Alergika z autografem, zapoznać się z magazynem Hipoalergiczni oraz zakupić książkę i koszulki Atelier Smaku.
Organizatorzy zapewnili nam moc wrażeń, ogromną dawkę wiedzy oraz torby z materiałami i poczęstunkiem. Na zakończenie dnia odbyło się posiedzenie Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej, podczas którego członkowie stowarzyszenia mogli zapoznać się z wynikami działań zarządu oraz planami na przyszłość. Wygląda na to, że stowarzyszenie nie tylko dobrze sobie radzi finansowo, ale także organizacyjnie, gdyż informacje i wiedza serwowane przez stowarzyszenie okazują się kluczowe dla osób, które nie mają innego źródła wiedzy niż Stowarzyszenie lub lekarze specjaliści. Z pomocą idzie na szczęście prasa specjalistyczna dla alergików.
Podczas wydarzenia można było otrzymać bezpłatny egzemplarz Magazynu Hipoalergiczni, kartę rabatową Happy Card oraz „ściągawkę” na zakupy w postaci listy alergenów. Osoby na diecie bezglutenowej zazwyczaj mają również inne ograniczenia lub specjalne preferencje, więc potrzebowały rozmowy na temat cukru, jak go zastępować, na temat zbędnych barwników i jak je rozpoznać w składzie, a nawet na temat pielęgnacji skóry. Na te i inne pytania odpowiadaliśmy na naszym hipoalergicznym stoisku. Można też kierować do nas pytania na adres:
redakcja@hipoalergiczni.pl 🙂
Relację z wydarzenia przygotowała Joanna Małota, autorka bloga www.malybezglutek.pl, uczestniczka wydarzenia oraz członkini Stowarzyszenia, laureatka zimowej edycji konkursu Magazynu Hipoalergiczni „Blog Przyjazny dla Alergika 2016″.
fot. Żaneta Geltz