Gdy czujesz się źle, kiedy cierpisz na nieznaną chorobę lub gdy ktoś ci bliski przebywa w szpitalu, oddanie się pod opiekę zespołu medyków jest ostatnią nadzieją na przełamanie złych chwil. Zespoły specjalistów medycznych i badaczy podejmują się najważniejszych zadań we współczesnym świecie i z zaangażowaniem dokonują odkryć, które zmieniają nasze życie.
Co możemy zrobić dla zdrowia ludzkości?
Odpowiedź jest prosta: wziąć udział w badaniach klinicznych. Do tej pory branie udziału w badaniach wiązało się z przebywaniem w szpitalu lub placówce naukowej, by wypełnić określone zadania czy wypisać ankiety. Większości ludzi to nie obchodzi i przeważnie ich jedyną odpowiedzią jest: przecież inni wezmą udział w badaniu, nie muszę iść do szpitala i marnować swojego czasu. Na nas wszystkich spoczywa odpowiedzialność za zdrowie ludzkiego gatunku. Im więcej ludzi będzie brać udział w zbieraniu danych, im większe będą liczby, tym bardziej wiarygodne będą wyniki badań na tle całej populacji. Bez wielkiej liczby uczestników badania nie mogą przedstawić wystarczająco solidnych danych, które pozwolą potem opracować indywidualne, jak i zbiorowe sposoby leczenia. Apple niedawno opublikowało bardzo użyteczny zestaw narzędzi nazwany „Research Kit”, który ma za zadanie wspomóc gromadzenie danych przez naukowców.
Aplikacje tworzone przy użyciu tego zestawu narzędzi ułatwiają ludziom wzięcie udziału w badaniach niezależnie od tego, gdzie mieszkają. Pozwala to uzyskać i dzielić się znacznie większą ilością danych. Nie trzeba dodawać jak pozytywny wpływ może to mieć na badania medyczne. 5 już dostępnych aplikacji dotyczy: astmy, choroby Parkinsona, cukrzycy, raka piersi i chorób układu krążenia. W drodze jest wiele innych. Korzystanie z aplikacji jest bardzo łatwe w iPhonie. Urządzenie wyposażone jest w zaawansowane czujniki ruchu pozwalające dokonywać pomiarów, a także zapisywać informacje – funkcje te doskonale spisują się w badaniach naukowych w medycynie. Aplikacje są również całkowicie bezpieczne i zabezpieczają prywatność użytkownika. Ty wybierasz, w których projektach badawczych bierzesz udział, ty masz kontrolę nad tym, jakie informacje udostępniasz konkretnym aplikacjom, możesz także przeglądać udostępniane dane.
Razem zadbajmy o lepsze i zdrowsze życie.
Shahan Karami – 29 letni inżynier informatyk, manager działu sprzedaży hurtowej Trends Trade Group, expert Apple. Zapalony wspinacz i wielbiciel sportu. pl.linkedin.com/pub/shahan-karami/85/460/599