Większość z nas ma niewiele czasu na to, by sprawdzać każdy produkt, jaki kupujemy do domu. O ile łatwiej przychodzi nam czytanie etykiet na kosmetykach, o tyle trudno dodatkowo zapoznawać się ze składem każdego płynu, proszku czy mleczka do czyszczenia.
Podrażnienia w zasięgu ręki
[dropcap]T[/dropcap]rudno już dziś spotkać środek chemiczny, który nie mógłby potencjalnie wywołać podrażnienia skóry lub kontaktowego zapalenia skóry. Produkty, które znajdują się w naszych domach często mogą powodować u osób wrażliwych zaczerwienienie, świąd lub stan zapalny. Inne wywołują uczucie szczypania i pieczenia. Jedne występują u osób z alergią (alergiczne zapalenie skóry), inne z kolei mogą pojawić się u każdego (kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia).
Na co zwrócić uwagę?
Większość osób może bezpiecznie używać poniżej wymienionych produktów i nigdy nie odczują one jakichkolwiek reakcji ze strony skóry. Istnieje jednak również grupa osób, których organizmy będą reagować podrażnieniem na niektóre składniki zawarte w produktach stosowanych na co dzień.
- Mydło. W społeczeństwie, które za wszelką cenę chce się pozbyć wszelkich zarazków, nietrudno o nazbyt częste mycie rąk mydłem i wodą. Pozbawia to skórę naturalnego tłuszczu, przez co może dojść nawet do jej pękania i krwawienia. Obok mydła, nadmiernie często stosowanymi środkami wysuszającymi skórę są płyny i żele do kąpieli.
- Środki czyszczące stosowane w domu do różnych powierzchni nie są przeznaczone do kontaktu ze skórą. Dlatego należy stosować rękawice ochronne zawsze wtedy, gdy mamy zamiar pracować z następującymi preparatami: płyn do mycia naczyń, proszek do prania, płyn do mycia szyb, środek do czyszczenia mebli, środek przeznaczony do dezynfekcji toalety, mleczko do czyszczenia silnych zabrudzeń.
- Płyny do płukania tkanin. Zaczerwieniona, swędząca skóra, głównie w miejscach kontaktu z ubraniem, może świadczyć o podrażnieniu wywołanym intensywnie pachnącym płynem do płukania.
- Lateks. Materiał ten, wykorzystywany dziś do produkcji wielu przedmiotów może wywołać reakcje skórne u osób wrażliwych.
- Substancje zapachowe. Jest ich ponad 5000. Zapachy, które czujemy w różnych produktach, są mieszaniną wielu z nich. Dlatego też trudno jest zidentyfikować konkretną substancję, która wywołuje podrażnienie.
- Kremy do twarzy. Ponieważ skóra twarzy jest delikatna, a jednocześnie ma głębokie pory, łatwo o jej podrażnienie. Jeśli więc mamy skórę skłonną do podrażnień, unikajmy takich składników kremów jak: kwas askorbowy, parabeny, kwas glikolowy, kwas jabłkowy, kwas mlekowy.
Czy jestem skazany na ciągłe unikanie substancji?
Konieczność unikania substancji, na które jesteśmy uczuleni, może się wydawać niekiedy męcząca. Tym bardziej, że nie zawsze spodziewamy się w składzie danego preparatu składnika, który nas podrażnia. Pocieszający jednak niech będzie fakt, iż nawet jeśli początkowo dokładne czytanie etykiet może być sporym utrudnieniem, po pewnym czasie staniemy się ekspertami w dziedzinie substancji, które nas podrażniają i wystarczy rzut oka na skład danego preparatu, by przekonać się, czy jest to dla nas odpowiedni środek, czy też spowoduje problemy skórne.
szczerze powiem,że ja sobie nie wyobrażam mycia czegokolwiek bez rękawic:P,jestem człowiekiem który lubi mieć ładne zadbane dłonie a nie czarujmy się chemia je niszczy masakrycznie a potem oczekujemy cudów od kremów do rąk ,że natychmiast naprawia powstałe szkody:),chcesz mieć piękne dłonie i zdrowe przede wszystkim używaj rękawiczek
kurcze,szczerze powiem,że logując się tutaj nie wiem od czego zacząć czytać,troszkę mnie zmartwił ten artykuł ponieważ nie cierpię myć naczyń czy wanny w gumowych rękawicach ale może powinnam to rozpatrzeć ,etykiety kremów szczerze powiem,że czytam i połowy nie rozumiem a płynów do toalet czy innych substancji po prostu nie czy jest jakieś miejsce gdzie szczegółowo opisano te najgorsze substancje ??
Ja zawsze zwracam uwagę na to czy krem nawilżający to nie jest przypadkiem sama parafina, bo to jedynie ochrona, a nie nawilżanie…a niestety jest w większości kremów na początkowych miejscach w składzie 🙁
..czyli ropa naftowa..