Mikroskopijne zarodniki grzybów i pleśni unoszą się w powietrzu jak pyłki. W domu można je znaleźć w miejscach, gdzie jest wilgoć – w łazience, toalecie, kuchni. Jeśli mieszkanie czy dom są wilgotne, to mogą się też pojawić w innych pomieszczeniach.
Grzyb a pleśń
[dropcap]P[/dropcap]leśń może pojawić się na ścianie i suficie w postaci czarnych, żółtych, rdzawych lub zielonych plam. Grzyb natomiast to watowate twory, czasem sznury lub pajęczyny z grzybni.
Zarówno pleśnie, jak i grzyby powodują alergie. Jeżeli symptomy alergii utrzymują się u nas cały rok lub jeśli nasz stan pogarsza się, gdy jest wilgotno na dworze, istnieje prawdopodobieństwo, że jesteśmy uczuleni właśnie na pleśń lub grzyby. Nawet jeśli nie widać ich jeszcze gołym okiem lub pojawiły się w miejscu mało widocznym, będziemy odczuwać ich pojawienie się poprzez kaszel, katar, podrażnione oczy czy zapchany nos. Grzyby mogą też powodować ataki astmy (świszczący, krótki oddech, kaszel). Jeżeli pojawią się u nas takie objawy, udajmy się do alergologa, by sprawdzić, czy nie jesteśmy uczuleni na grzyby.
Jak walczyć z grzybem i pleśnią?
Miejsca, w których grzyby i pleśnie mogą się pojawić, to:
- stare, zawilgocone domy,
- miejsca uszkodzenia przewodów kanalizacyjnych,
- cieknące dachy.
Starajmy się trzymać rękę na pulsie i nie dopuścić do zawilgocenia żadnego miejsca w domu:
- wysuszmy od razu plamy na dywanie czy tapicerowancyh meblach,
- naprawmy cieknący kran lub dach, który przecieka.
Jeśli stwierdzimy, że w naszym domu czy mieszkaniu pojawił się grzyb lub pleśń, możemy przedsięwziąć następujące kroki:
- usunięcie grzyba z powierzchni,
- umycie zagrzybionej powierzchni roztworem środka zawierającego chlor,
- wysuszenie powierzchni,
- usunięcie zagrzybionych dywanów lub mebli,
- zastosowanie osuszaczy.
Pamiętajmy, aby podczas pracy nad usunięciem grzyba lub pleśni, założyć maskę ochronną, aby nie wdychać ich zarodników.
Naturalne metody usuwania grzybów i pleśni
Istnieją też naturalne sposoby pozbywania się grzybów i pleśni z domu. Proponujemy ich wypróbowanie, jako że są przyjazne dla środowiska i… dla nas. Niektóre z nich mamy nawet w kuchennej szafce i nie musimy ich kupować. Poniżej przedstawiamy trzy różne sposoby na usunięcie pleśni i grzybów – każdy z nich ma swoje wady i zalety. Ocet jest najtańszy, ale ma ostry zapach. Olejek z drzewa herbacianego ma ostry zapach i jest drogi, ale bardzo skuteczny. Ekstrakt z pestek grapefruita jest również drogi, ale nie ma zapachu. Wybór należy do nas.
Ocet
Wlać do spryskiwacza biały destylowany ocet i spryskać oczyszczone z grzyba lub pleśni miejsce. Nie spłukiwać, zostawić do wyschnięcia.
Olejek z drzewa herbacianego
2 łyżeczki olejku z drzewa herbacianego
0,5 litra wody
Wymieszać podane składniki i otrzymaną cieczą spryskać powierzchnię wcześniej oczyszczoną z grzyba lub pleśni. Nie spłukiwać, pozostawić do wyschnięcia.
Ekstrakt z pestek grapefruita
20 kropli ekstraktu z pestek grapefruita
0,5 litra wody
Wymieszać podane składniki i otrzymaną cieczą spryskać powierzchnię wcześniej oczyszczoną z grzyba lub pleśni. Nie spłukiwać, pozostawić do wyschnięcia.
Jeżeli nasze działania nie przynoszą spodziewanych efektów, być może będziemy musieli skorzystać z usług specjalistycznej firmy zajmującej się usuwaniem grzybów i pleśni. Warto jednak najpierw wypróbować domowe sposoby, które u innych się sprawdziły.
Na grzyba warto wykorzystać coś naturalnego np ASG Spranda oparty o wyciągi z drzewa herbacianego i tymianku. Doskonale wycina grzyby pleśniowe i nie truje domowników