Szukając naturalnych sposobów na poprawę zdrowia często odkrywamy na nowo znane już produkty. Od stosunkowo niedawna na popularności zyskuje olej kokosowy. Choć znany i powszechnie stosowany na dużą skalę od lat, dopiero teraz odkrywa przed nami swoje liczne właściwości.
Zła opinia niezasłużona
W latach osiemdziesiątych miała miejsce medialna nagonka na tropikalne oleje roślinne, takie jak olej palmowy czy właśnie olej kokosowy. Brało się to z faktu, że zawierały stosunkowo dużo tłuszczów nasyconych, które podejrzewa się o sprzyjanie chorobom układu krążenia. Środowiska związane ze zdrowiem szybko zaczęły ten fakt rozgłaszać, co sprawiło, że producenci żywności zaczęli porzucać tego typu oleje na rzecz innych. Problem w tym, że dużo bardziej szkodliwych. Naturalne tłuszcze palmowe i kokosowe zastępowano bowiem utwardzonymi olejami roślinnymi. Proces utwardzania sprawiał jednak, że powstawały w nich kwasy tłuszczowe typu trans – daleko bardziej szkodliwe od nasyconych kwasów tłuszczowych. Dziś wiemy, że prawdopodobnie to właśnie te drugie odpowiadają za szkodzenie naszym sercom.
Olej kokosowy w diecie
Spożywanie nieprzetworzonego oleju kokosowego może nieść szereg korzyści. Badania naukowe sugerują, że zawarty w nim kwas laurynowy może poprawiać proporcje cholesterolu we krwi. Ma bowiem podnosić poziom HDL. Eksperymenty w Brazylii sugerują również, że może sprzyjać utracie wagi u osób otyłych. Jak każdy tłuszcz, powinien być jednak spożywany w ograniczonych ilościach. Zdecydowanie nie jest to olej codziennego użytku. Olej kokosowy dobrze spisuje się w kuchni jako alternatywa dla tłuszczów zwierzęcych. Nadaje się do smażenia, ma neutralny smak. Jest powszechny w kuchniach Południowej Azji, Australii i krajów wyspiarskich regionu Pacyfiku.
Kokos zamiast antybiotyku
Irlandzcy naukowcy z kolei twierdzą, że olej kokosowy może zapobiegać próchnicy i bakteryjnym chorobom jamy ustnej. Wykazali bowiem oni, że pod wpływem enzymów, które zawiera między innymi ludzka ślina, olej kokosowy rozkłada się do kwasów, które mają silne działanie antybakteryjne. Naukowcy zastanawiają się czy zatem olej kokosowy nie mógłby być stosowany jako bezpieczny, naturalny dodatek do past do zębów zamiast chemicznych środków bakteriobójczych. Badacze z Nigerii odkryli ponadto, że równie skutecznie olej przeciwdziała rozmnażaniu się grzybów drożdżakowych, w tym także tych odpornych na leki.
Kokosowa maseczka
Naturalny, „dziewiczy” olej kokosowy może służyć jako środek do pielęgnacji suchej skóry. Bardzo dobrze nawilża i pielęgnuje warstwę ochronną skóry. Sprzyja także odbudowie włosów, hamując utratę białka. Olej kokosowy może być doskonałą naturalną alternatywą dla komercyjnych pomadek ochronnych. Jego stała konsystencja świetnie wnika w usta i zapobiega wysychaniu i spękaniom. Oleju tego można również używać do pielęgnacji i natłuszczania przy różnego rodzaju problemach skórnych, w tym AZS, podrażnieniach czy trądziku. Mazidło na bazie oleju z kokosa to także dobra alternatywa dla kremu do rąk, zwłaszcza jeśli mamy zniszczoną skórę za sprawą pracy zawodowej czy domowych detergentów. Olej kokosowy zastąpi skutecznie i bezpiecznie środki do demakijażu, pozostawiając przy tym skórę doskonale nawilżoną i miękką. Wreszcie olej kokosowy może stanowić bazę domowego peelingu, który oczyszcza i pielęgnuje skórę całego ciała.
Najlepszy nieprzetworzony i z certyfikatem
Zalecamy stosowanie oleju z ekologicznych upraw, opatrzonego odpowiednim certyfikatem, otrzymanego
w procesie tłoczenia na zimno. Taki olej jest nieco mniej odporny na wysoką temperaturę (dymi już w 177 stopniach Celsjusza), zatem do gotowania polecamy olej w formie rafinowanej.
Krzysztof Paszkiewicz
reporter Magazynu Hipoalergiczni, pasjonuje się odkryciami naukowymi i nowymi technologiami od lat. Interesuje się tym, jakie może to mieć przełożenie na poprawę jakości życia osób, które zmagając się z różnymi problemami zdrowotnymi, poszukują informacji w Internecie. Analizuje wnikliwie nowe odkrycia nie tylko z zakresu medycyny zachodu, ale także rozważa doniesienia z Dalekiego Wschodu, a zwłaszcza Japonii. Współtworzył serwis edukacyjny Akademia Alergii, tłumaczył wywiady z zagranicznymi specjalistami, a hobbistycznie tworzy przekłady filmów, seriali i gier komputerowych.
Źródło:
www.bbc.com/news/health-19435442
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19437058
olej olejowi nie równy i weź bądź tu człowieku mądry , bo ja już się gubię w tym co obecnie jest na topie i dlaczego a co jednak jest szkodliwe chociaż w tamtym roku było zdrowe jak cukier za czasów PRL-u