Oliwa z oliwek od lat święci triumfy na polskich stołach. Czy jednak wiemy już wszystko o jej wyjątkowych właściwościach? O swojej pasji do oliwy z oliwek opowiada Justyna Małecka, dystrybutor wysokiej jakości oliw hiszpańskich.
Hipoalergiczni: W jaki sposób oliwa może wpływać na naszą odporność?
Justyna Małecka: Naukowcy już dawno odkryli wpływ kwasów omega-3 na poprawę funkcjonowania układu immunologicznego, a tym samym na zmniejszenie ryzyka wystąpienia alergii skórnej bądź astmy. Okazało się, że niektóre składniki pożywienia zmniejszają ryzyko chorób alergicznych. Taką zależność zauważono w przypadku magnezu, cynku oraz przede wszystkim kwasu oleinowego, w który bardzo bogata jest oliwa Extra Virgen. Niestety współcześnie człowiek odżywia się dość niedbale, nie przywiązując wagi do zróżnicowania składników odżywczych, co skutkuje niedoborami również kwasów nienasyconych.
H: Dietetycy chwalą zwykle dietę śródziemnomorską. Jaką pozycję w jadłospisie mieszkańca Południowej Europy ma oliwa z oliwek?
JM: W Hiszpanii – gdzie kultura spożywania oliwy z oliwek – jest głęboko zakorzeniona oliwę traktuje się nie tylko jako podstawowy środek spożywczy, ale również jak lekarstwo na każde zło. Na ból brzucha, na ugryzienie komara, na suchość skóry, na śluzówkę w nosie przy katarze, na stany zapalne w stawach, na bóle w krzyżu i złe samopoczucie. Młode mamy dodają małym dzieciom łyżkę – dwie oliwy do mleka modyfikowanego, ponieważ wówczas bardziej jest podobne do mleka matki. Starszym dzieciom, w okresie wzrostu, podaje się codziennie kieliszek oliwy, jako porcje witamin, [pullquote align=”right”]Starszym dzieciom, w okresie wzrostu, podaje się codziennie kieliszek oliwy, jako porcje witamin.[/pullquote]które w Polsce często kupujemy w aptece. Słuchając opowieści moich przyjaciół w Hiszpanii mam wrażenie, że oliwa Extra Virgen wyleczy wszystko prócz śmierci. Coś w tym jest, ponieważ w całym basenie Morza Śródziemnego obserwuje się zdecydowanie niższą zachorowalność na choroby alergiczne. Nie bez powodu oliwa jest nazywana „śródziemnomorskim eliksirem długowieczności i dobrego zdrowia”. Wprowadźmy ją na stałe do naszej diety i nie bójmy się używać. Dobra oliwa Extra Virgen jest bardzo smaczna, nadaje potrawie pikantności i zdecydowanie poprawia walory smakowe potraw. Polecam na przykład popularne danie w Hiszpanii: pure z warzyw, które każdy doprawia sobie oliwą na talerzu. Proste, wartościowe i pyszne.
H: Na co należy zwracać uwagę, gdy kupujemy oliwę? Od czego zależy jej jakość?
JM: Na rynku można spotkać różne rodzaje oliwy z oliwek. Oprócz smaków i aromatów różnią się przede wszystkim jakością. Wszystko zaczyna się od oliwy dziewiczej – (Extra Virgen / Extra Vergine). Oliwę dziewiczą uzyskuje się z pierwszego tłoczenia oliwek, wyłącznie za pomocą procesów mechanicznych (wyciskanie na zimno). Jest to naturalny 100% sok z oliwek, który zachowuje smak, zapach i witaminy owoców, z których pochodzi. Najlepsza oliwa posiada bogactwo smaków i aromatów oraz kwasowość nie większą niż 0,8% .
H: Cóż to takiego ten poziom kwasowości?
JM: Oliwa jest Extra Vergin jeśli ma poziom kwasowości poniżej 0,8% (procent nasycenia kwasem oleinowym w 100 gramach oliwy). Powyżej tej wartości może być już tylko extra. To właśnie kwasowość jest jedną z najważniejszych cech, która klasyfikuje oliwę w odpowiedniej kategorii jakościowej. Zasada jest prosta: im niższa kwasowość, tym jakość oliwy lepsza. Uważa się, że oliwy, których kwasowość nie przekracza 0,3% są wysokiej jakości. Wszystkie oliwy produkowane przez Casas de Hualdo poziom kwasowości utrzymują poniżej 0,2%, a Picual przebija je wszystkie wynikiem 0,11% !!! Nic więc dziwnego, że oliwa ta [pullquote]Zawartość polifenoli w oliwie bardzo łatwo można rozpoznać w smaku oliwy.[/pullquote] ukazała się w przewodniku po najlepszych oliwach z oliwek na świecie FLOS OLEI zarówno za rok 2011 jak i 2012. Świadczy to o tym, że należy do elitarnego grona „płynnego złota”. Z kolei oliwa z gatunku Manzanilla ma największą ilość polifenoli- spośród produkowanych w Casas de Hualdo, bo aż 387,7 mg/kg. Zawartość polifenoli w oliwie bardzo łatwo można rozpoznać w smaku oliwy. Jeśli czujemy pikantny, lekko gorzkawy, pieprzny smak oliwy , który stymuluje apetyt i czyni oliwę lekkostrawną, to znaczy, że oliwa zawiera dużą ilość polifenoli. Taka właśnie jest …Manzanilla. Bogate w polifenole są oliwy z oliwek zebranych wcześnie, nie całkiem dojrzałych, natychmiast tłoczonych i charakteryzujących się niską kwasowością.
H: Czy oliwa z oliwek może być spożywana przez alergików?
JM: Oczywiście, że tak! Jak już wyżej powiedziałam, opierając się na ostatnich badaniach naukowych, kwas oleinowy zawarty w oliwie nie tylko nie wywołuje alergii, ale i pomaga zwalczyć objawy zapalenia alergicznego. Oliwa Extra Virgen należy do produktów o niskim potencjale alergizującym. Zawsze jednak warto zapytać swojego lekarza-alergologa.
H: A co ze stosowaniem oliwy bezpośrednio na skórę? Czy jest to bezpieczne?
JM: Oliwa z oliwek od wieków jest stosowana do natłuszczania skóry. Mieszkańcy basenu Morza Śródziemnego stosują ją nie tylko jako lek na suchą skórę, ale również jako środek upiększający. Oliwa Extra Virgen, to w 100% naturalny produkt. To po prostu wyciśnięty sok z oliwki. Nie ma tam żadnych rozpuszczalników chemicznych, jak w oliwie rafinowanej czy też innych olejach, ani konserwantów. Nie ma bardziej naturalnej metody dbania o sprężystą i nawilżoną skórę. Skóra posmarowana oliwą ma promienny wygląd, jest elastyczna i dobrze odżywiona. Oliwa Extra Virgen ma dużo witaminy E powszechnie uważanej za witaminę młodości, a także witamy F, która jest jednym ze składników bariery chroniącej skórę przed utratą wilgoci. Aby oliwa jako kosmetyk była dla nas bardziej atrakcyjna, można dodać do niej kilka kropel olejku pomarańczowego. Wspaniale na przykład sprawdza się ciepły kompres oliwy na przesuszone włosy.
Justyna Małecka – Z wykształcenia manager jakości. Zapracowana mama dwójki dzieci. Ponieważ nieobcy jest jej temat alergii, została również rodzinną dietetyczką i tropicielką dobrej żywności. Sprowadza do Polski najlepsze oliwy z oliwek i prowadzi sklep www.o-live.pl
Marzę o takiej podróży ,aby pojechać do Hiszpanii i podziwiać ich gaje oliwne winnice i wszelkie dobroci natury , może powinienem się tam udać do pracy w zamian za wikt i opierunek co ponoć bardzo modne jest na teraz ,znajoma ofiarowała mi butelkę takiej oliwy nie ma porównania do tej w sklepach….
szczerze powiem,że podoba mi sie ten artykuł chciałąm być niedobra i pojechać po kimś dla zasady ale nie mogę dlatego kupię sobie taką oliwę i dam znać czy smakowała teraz poszukam kilku dobrych przepisów jak to użyć żeby nie zepsuć hehehe i mieć z tego przyjemność 😛 bo w końcu o to chodzi:))
Byłem na wakacjach w grecji i szczesliwie udalo mi się odwiedzić małą wytwórnię oliwy, także o bardzo niskiej kwasowości. Trochę był stres czy dowiozę ją w całości, ale mimo to kupiłem i umiem teraz docenić dobrą oliwę. Ta najtańsza w sklepie za rogiem? ok, jak ktoś nie oczekuje fakerwerków, ale dla smakoszy tylko te najlepsze