Parafina jest produktem ubocznym destylacji ropy naftowej. Chociaż stosowana od lat, wciąż wzbudza kontrowersje. Czy należy się bać tej substancji i czy faktycznie może zdziałać cuda na wysuszonej skórze?
Parafina dla alergika?
[dropcap]W [/dropcap]gabinetach kosmetycznych parafina stosowana jest do zabiegów na dłonie i stopy, ponieważ rozgrzewa, wygładza i sprawia, że skóra jest bardziej delikatna. Zabiegi te cenione są zwłaszcza przez osoby z suchą skórą. Ma także właściwości ochronne, sprawiając, że skóra nie ulega przesuszeniu pod wpływem mrozu czy chłodnego wiatru. Obecna jest więc przede wszystkim w kosmetykach przeznaczonych na zimę i jesień, kiedy powinniśmy chronić swoją skórę. Parafina jest także formą niewidzialnych rękawiczek, które zapobiegną zniszczeniu skóry dłoni podczas sprzątania z użyciem detergentów.
Najważniejszą informacją jest jednak fakt, że alergia na parafinę zdarza się wyjątkowo rzadko, a więc substancja ta należy do bezpiecznych dla alergików. Jest także wskazana dla osób ze skórą skłonną do podrażnień. Ewa Daniel, toksykolog ze stowarzyszenia Astma Allergi Denmark zapewnia o nieszkodliwości parafiny.
Nie wywołuje alergii, ale…
Przeciwnicy stosowania parafiny w kosmetykach zapewniają, że jako produkt pochodzący z ropy naftowej nie może ona mieć pozytywnego wpływu na skórę człowieka. Ze względu na zanieczyszczenia, które mogą się w niej znajdować (głównie rakotwórczy 1,4 – dioksan) parafina nie powinna być stosowana w produkcji kosmetyków. I na to jest sposób. Warto zwracać uwagę na jakość produkcji kosmetyków. Te najlepsze, zadbają o czystość parafiny. Innym zarzutem dla oleju mineralnego jest informacja, że zapycha pory. Rzeczywiście może to stanowić problem dla osób z cerą tłustą i skłonną do wyprysków. Zamiast polepszyć stan tego rodzaju cery, może wywołać problemy i konieczność wizyty u dermatologa.
Parafina niejedno ma imię
Szukając w składzie produktu parafiny, miejmy świadomość, że może ona występować pod wieloma nazwami:
- Petrolatum
- Mineral oil
- Paraffin
- Paraffin oil
- Paraffin wax.
Parafina jest od lat stosowana z powodzeniem we wszelkich produktach pielęgnacyjnych, takich jak kremy do rąk, balsamy do ciała, kremy ochronne do twarzy, mydła i pomadki nawilżające. Z pewnością najwięcej korzyści z jej stosowania zauważą posiadacze skóry suchej, popękanej i skłonnej do podrażnień.
Dobrą alternatywą do petrochemicznych kosmetyków w celu przeprowadzenia kuracji nawilżającej dla skóry, jest użycie lekkich olejków roślinnych, takich jak na przykład dostępne w certyfikowanych kosmetykach Derma. Przenikną one głęboko w skórę, poprawią jej kondycję, a parafina pomoże zachować efekt nawilżenia, działając jak warstwa ochronna.
o proszę ja dodała bym olej ze słodkich malin rewelacyjny ,można stosować na włosy na ciało i nie ma żadnych właściwości szkodliwych dla naszego organizmu ,nawilża natłuszcza i odżywia niesamowicie skórę ,ja uwielbiam wiadomo trzeba kupować ekologiczne inaczej klapa
zgadzam się z wami.wasze rady są bardzo przydatne w codziennym życiu
parafina,olej kokosowy ech stara się czasem czuję czytając to wszystko za duży wybór za dużo kombinacji jak dla mnie ,ja używam oliwki bambino i nie narzekam na suchą skórę czy jakieś inne cuda,łądnie pachnie i jest taka sam od lat stały sprawdzony produkt i nie zmienię zdania o nim nikt mnie nie przekona do czegoś co zatyka pory albo na czym można naleśniki usmażyć.
Alternatywą dla parafiny jest olej kokosowy. Naturalny,można smarować całe ciało nawet usta bo po prostu go zliżemy i naprawdę nic nam się stanie. Dla alergików szczególnie cenne bo tłuszcze NIE POSIADAJĄ właściwości alergennych / prawie wszystkie/ a dodatkowo wchłania się przez skórę bez szkody dla organizmu. Warto pamiętać, że olej kokosowy szybko przybiera formę stałą a trzymany w lodówce długo zachowuje swoje właściwości. Łatwo jednak choćby po wyjęciu wyskrobać po trochu nożem ze słoiczka i rozpuści się nam w rękach. W postaci stałej w słoiczkach powinniśmy go kupować w eko sklepach gdyż produkty są tam krócej przechowywane niż w supermarketach. Koszt do objętości porównywalny lub tańszy do drogich kremów hipoalergicznych. Efekt – na skórze, żadnych tłustych pozostałości a skóra gładka i nawilżona po przespanej nocy.Wygodą w jego stosowaniu jest to, że posiada 2 letnią datę przydatności a stosunek 200 gramowego słoiczka do 12 zł za eko olej kokosowy, który można też zużyć do przyrządzenia potraw chyba wiele kobiet przekona. Życzę wygodnego używania, sama testowałam. Sylwia Kowalska – dietetyk z hobby w temacie eko żywności i technologi produkcji żywności oraz leczenia chorób różnymi systemami dietetycznymi.