W Polsce katar sienny występuje najczęściej jako reakcja alergiczna na pyłki leszczyny, topoli, brzozy, traw i zbóż. Jeśli nasze dziecko cierpi na alergię, zwróćmy uwagę, w otoczeniu jakich roślin znajduje się plac zabaw, na którym spędza czas.
Męskie czy żeńskie?
Większość roślin zawiera jednocześnie kwiaty męskie i żeńskie. Te rośliny zwykle są bezpieczne dla alergików. Jednak niektóre drzewa mają albo kwiaty męskie, albo żeńskie. Drzewa z kwiatami męskimi produkują pyłek, natomiast te z kwiatami żeńskimi go nie produkują.
Pyłek drzew wiatropylnych jest lekki i łatwo unosi się w powietrzu. Z kolei rośliny, których pyłek jest przenoszony przez owady, produkują pyłek cięższy i lepki. Tak więc drzewa wiatropylne o kwiatach męskich szkodzą alergikom najbardziej. Warto więc zwrócić na to uwagę przy wyborze miejsca, w którym dziecko spędza czas.
Trawa, chwasty i zioła
W tej grupie najczęstszą przyczyną alergii jest bylica pospolita i trawa. Bylica pospolita jest popularnym chwastem rosnącym wzdłuż dróg, w pobliżu pól i lasów, a także w okolicach zamieszkałych przez ludzi.
Plac zabaw
Najlepiej wybierać miejsca otoczone roślinami, których pyłki przenoszone są przez owady lub też roślinami, które nie pylą. Nie zagwarantuje to braku objawów alergicznych, ale może w dużym stopniu ograniczyć ilość wdychanych przez dziecko alergenów.
W przypadku alergii na trawę, tym co powoduje powstawanie symptomów jest nie tylko jej pyłek, ale również sok, który produkuje. Do kontaktu z nim może dojść podczas zwykłej zabawy na trawie. Dzięki częstemu koszeniu trawnika można zminimalizować pylenie trawy.
Pachnące czy kolorowe?
Niektórym osobom uczulonym na bylicę pospolitą może nie przeszkadzać obecność kwiatów takich jak nawłoć, rumianek czy mniszek lekarski. Jednak lepiej nie dotykać ich gołymi rękami.
Dzieci mające alergię na bylicę pospolitą mogą doświadczać objawów uczuleniowych w bezpośrednim kontakcie z tymi kwiatami. Mając na uwadze dobre samopoczucie zarówno alergików, astmatyków, jak również osób o wrażliwych drogach oddechowych, warto wybierać obecność kwiatów, które nie pachną.
Kwiaty kolorowe są zwykle bezpieczne dla alergików, ponieważ najczęściej zapylane są przez owady. Asparagus czy bluszcz rosnące w otoczeniu placu zabaw również nie powinny sprawić kłopotu alergikom.
Bezpieczne kwiaty
Kwiaty, którymi alergik może się otaczać, to:
• różeniec górski
• mak
• hortensja drzewkowata
• jaśmin
• goździk
• lewkonia
• zawilec
• roża japońska
• wrzos zwyczajny
o jasna matyldo,chyba zostanę botanikiem i lekarzem muszę znaleźć czas między szkołą dzieci domem i całym tym czymś co nazywamy popularnie wychowaniem dzieci i zająć się czymś pożytecznym ja świadomie i szczerze rozpoznaję z drzew kasztan ,dąb brzozę sosnę i owocowe a gdzie mi tu patrzeć na trawy jak się człowiek na tym kompletnie nie zna moja Niunia ma alergię na trawy a pani pulmonolog twierdzi że byle by ni łaziła po nich kiedy są skoszone a resztę przeżyjemy jakoś……to ja już nic nie wiem czas na studia:P