Wysypka, zaczerwienienie i nieprzyjemne swędzenie skóry towarzyszące cały dzień, mogą być efektem kontaktu z tkaninami płukanymi w zmiękczających płynach, które zwykle kuszą fantazyjnymi kompozycjami zapachowymi. Nie potrafimy się bez nich obejść, bo dzięki nim nasze ręczniki nabierają przyjemnej miękkości, ulubiona bluzka się nie elektryzuje, a schowane do szafy ubrania jeszcze długo pachną świeżością. Na co uważać i co zawierają popularne płyny do płukania?
[dropcap]P[/dropcap]łyny do płukania zgodnie z wymaganiami konsumentów mają ładnie i długotrwale pachnieć. Jednak należy pamiętać, że uzyskanie takiego efektu wymaga użycia dużego stężenia substancji zapachowych. Bynajmniej nie są to naturalne substancje, dlatego ich wpływ na nasze zdrowie nie pozostaje obojętny. Po płukaniu na długo pozostają w tkaninie, przez co mamy z nimi kontakt, gdy nosimy odzież. Niektóre z substancji cechują się wysoką toksycznością i oddziałują nie tylko na osobę noszącą wypłukaną w płynie odzież, ale także na osoby z jej otoczenia.
Skutkiem nadużywania płynu do płukania może być pojawienie się alergii skórnej, a także zawrotów głowy i mdłości. Składniki kompozycji zapachowych są podejrzewane także o negatywny wpływ na nasz układ nerwowy, co jest szczególnie niebezpieczne w przypadku niemowląt i małych dzieci. Aby przekonać się o działaniu substancji zapachowych na nasze neuroreceptory, wystarczy skojarzyć ten fakt z przyzwyczajaniem się do zapachów. Czyż nie jest tak, że po zakupie nowych perfum czujemy je bardzo intensywnie, a po jakimś czasie stosowania ledwo wyczuwamy ich aromat?
Płyny spełniają także ważną funkcję – pielęgnują tkaniny, nadając im miękkość i zapobiegając elektryzowaniu się włókien syntetycznych. Aby uzyskać pożądany efekt po płukaniu tkaniny, w produktach tego typu stosuje się szereg substancji chemicznych, które w większości mają szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Są to:
- formaldehyd
- terpineol
- octan benzylu
- alkohol benzylowy
- kamfora
- octan etylu
- limonen
- linalol (może wywoływać alergię)
- pentan
Lepiej zrezygnować z intensywnego zapachu i wybrać płyny, które zawierają mniej substancji perfumowanych. Są to z reguły płyny oznaczone hasłem „sensitive” lub przeznaczone dla dzieci i alergików. Dostępne są także produkty zupełnie pozbawione zapachu, które będą pomocne osobom z chorobami skóry. W ostateczności można zupełnie zrezygnować z płynu.
„Płyny do płukania – pachnące zagrożenie” Źródła