Jesteśmy świadkami walki informacyjnej, której celem jesteśmy my: konsumenci, widzowie, wyborcy. Walczą o naszą przychylność producenci, media i politycy. Nie cofną się przed niczym: kłamstwem, manipulacją, a nawet wojną, w której zginą niewinni ludzie, by tylko zdobyć swój cel. Jesteśmy świadkami ogromnego wzrostu znaczenia informacji, która osiągnęła rangę globalnego czynnika sterującego opinią miliardów ludzi. To od informacji zależy, na konto której korporacji trafią pieniądze zarobione przez każdego z nas. Powstaje nowy kierunek studiów w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Gnieźnie, która przygotuje specjalistów nowej ery. Ruszyły zapisy!
W kampusie akademickim Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Hipolita Cegielskiego w dniu 13 grudnia 2019 r. w Gnieźnie miała miejsce konferencja poświęcona tematyce związanej z informacją i manipulacją. Zaprezentowany został również program nowego kierunku studiów podyplomowych z zakresu analizy informacji.
Konferencja i nowy kierunek studiów w PWSZ w Gnieźnie
Podmioty gospodarcze oraz instytucje są zmuszone do adaptacji do nowej rzeczywistości, a pozyskiwanie rzetelnych i wiarygodnych informacji, nabiera wagi w procesie podejmowania strategicznych decyzji praktycznie w każdej firmie. Wzrasta więc zapotrzebowanie na:
- profesjonalną i rzetelną analizę informacji,
- znajomość nowoczesnych sposobów komunikacji,
- potencjalnych cyberzagrożeń oraz mechanizmów manipulacji wykorzystywanych w każdej dziedzinie życia na świecie.
PWSZ Gniezno zorganizowała konferencję pt.: „INFORMACJA ≠ MANIPULACJA – ROLA I ZNACZENIE INFORMACJI WE WSPÓŁCZESNYM ŚWIECIE” na temat analizy informacji. Jako jedyni w Polsce będą mieli kierunek o tej tematyce!
[dropcap]W[dropcap]e współczesnym świecie informacja i sposoby jej przekazywania, stały się jednym z elementów jego funkcjonowania. Informacja urosła do rangi globalnego czynnika sterującego. Jej siła, rośnie wraz z pojawieniem się kolejnych elementów infrastruktury informacyjno-komunikacyjnej, w szczególności nowych systemów informatycznych, platform cyfrowych, sieci telekomunikacyjnych i wreszcie użytkowników końcowych. […] Jakość informacji oraz szybkość ich pozyskiwania, mają wpływ na wybuch i przebieg konfliktów zbrojnych, rozwój lub upadek przedsiębiorstw, a także na naszą jakość i długość życia. Niestety sama informacja bez wszechstronnej wiedzy związanej z analizą dostępnych wiadomości, czy jej wiarygodnością, jest często wykorzystywana przeciwko samym odbiorcom. Informacja jest więc również skuteczną bronią, którą można używać do kształtowania poglądów, zmiany nawyków czy zmiany historii.
Znaczenie informacji, jej profesjonalna analiza, sposoby komunikacji, a przede wszystkim konsekwencje braku skutecznych systemów zbierania i analizowania informacji, to główne tematy naszej konferencji „Informacja ≠ Manipulacja, znaczenie informacji we współczesnym świecie”. Odwołując się do doświadczeń własnych, zaproszeni Prelegenci opowiedzą o znaczeniu informacji we współczesnym świecie i o konsekwencjach manipulowania informacjami w odniesieniu do naszego bezpieczeństwa, życia codziennego czy głoszonych poglądów. – mówił przed konferencją dr Krzysztof Danielewicz, płk rez., kierownik studiów podyplomowych – Analiza informacji w PWSZ Gniezno, koordynator studiów z zakresu analityki bezpieczeństwa w PWSZ Gniezno /Security in practice.
Konferencja adresowana była do osób, dla których wiarygodne informacje są podstawowym „narzędziem pracy” oraz do tych, którzy w sposób świadomy chcą poruszać się i korzystać z zasobów współczesnego świata. Bazując na swoich międzynarodowych doświadczeniach, prelegenci opowiedzieli o znaczeniu informacji w codziennym życiu oraz o efektach manipulacji informacjami w odniesieniu do naszego bezpieczeństwa.
Analiza informacji okiem ekspertów:
- Płk Witold Kurdyk – oficer w Dowództwie Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód w Szczecinie; ekspert w dziedzinie zarządzania kryzysowego, współpracy wojskowo-cywilnej oraz walki informacyjnej; wykładowca planowania operacyjnego dla kierowniczej kadry NATO
- Płk rez. Piotr Gąstał – b. d-ca Jednostki Wojskowej GROM
- Płk rez. mgr inż. Maciej Matysiak – były zastępca szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego
- dr Krzysztof Danielewicz – ekspert ds. bezpieczeństwa międzynarodowego, specjalizujący się w Afryce i Azji
- dr hab. inż. Piotr Remlein – ekspert z zakresu bezpieczeństwa w sieciach bezprzewodowych
- mgr Żaneta Geltz – redaktor naczelna serwisu informacyjnego i magazynu Hipoalergiczni, założycielka Stowarzyszenia Happy Evolution Global Association, edukatorka z zakresu bezpieczeństwa żywności i manipulacji stosowanej w handlu detalicznym
Dokładny program konferencji możesz zobaczyć tutaj: program>>
W niektórych przypadkach uzyskana wiedza może nawet zmienić sposób postrzegania rzeczywistości. – kontynuował dr Krzysztof Danielewicz, płk rez., kierownik studiów podyplomowych – Analiza informacji w PWSZ Gniezno, koordynator studiów z zakresu analityki bezpieczeństwa w PWSZ Gniezno /Security in practice.
Studia podyplomowe Analiza informacji dadzą szansę uzyskania wiedzy na temat metod zdobywania informacji oraz sposobów przygotowywania i prezentowania produktów analitycznych. Studia są bogate w interaktywne wykłady i warsztaty, podczas których słuchacze studiów podyplomowych sprawdzą swoje, nowo nabyte kompetencje interpersonalne i umiejętności analityczne, stanowiące dziś podstawę funkcjonowania w środowisku biznesowym, w międzynarodowych organizacjach rządowych i pozarządowych, w strukturach administracji państwowej czy w przestrzeni publicznej.
Podczas wydarzenia dr Krzysztof Danielewicz, zaprezentował program kształcenia studiów podyplomowych „ANALIZY INFORMACJI”, które od lutego 2020 roku wystartują w PWSZ Gniezno. Studia te adresowane są w szczególności do:
- przedstawicieli administracji państwowej i samorządowej
- przedsiębiorców z MŚP
- specjalistów ds. bezpieczeństwa w firmach
- managerów ds. rozwoju firm i kontaktów międzynarodowych
- brokerów informacyjnych
- dziennikarzy i specjalistów ds. monitorowania mediów
- specjalistów ds. komunikacji
- specjalistów ds. zarządzania kryzysowego
- pracowników sektora oświaty
- pracowników służb mundurowych
- oraz wszystkich osób zainteresowanych rozszerzaniem kompetencji z zakresu analizy informacji
Rekrutacja rusza już 13 stycznia 2020 roku. Z uwagi na unikatowy program kształcenia – liczba miejsc na studiach jest ograniczona! Więcej informacji na temat studiów podyplomowych: TUTAJ.
Czas trwania: 2 semestry (10 zjazdów)
Koszty nauki: 2200 zł/semestr.
Rekrutacja online: od 13 stycznia 2020 roku.
**WIĘCEJ**.
informacja ,tak manipulacja właśnie widzimy co może zdziałać informacja oparta na straszeniu , na nie sprawdzonych informacjach ,pandemia strachu ,choroba która jest znana od 1975 roku i opisywana przez naszego wirusologa dr. Jabłońskiego , reakcja naszego społeczeństwa zadziwia ,niechęć pozyskiwania informacji oprócz oglądania tv ,również i fakt , że w szkołach niby uczą ale mam wrażenie jest co raz mniej ludzi światłych a niedouczonymi łatwiej manipulować….