Łazienka to niewątpliwie królestwo bakterii i wilgoci. Gorąca woda oraz ciepłe powietrze to idealne warunki do rozmnażania się drobnoustrojów. Dlatego tak ważne jest, aby podczas sprzątania poświęcać jej maksimum uwagi, a na przedmioty, które się tam znajdują zerkać z dużą dozą sceptycyzmu.
Weźmy pod lupę:
Szczoteczka do zębów – coraz częściej mówi się o tym, że za udary mózgu, choroby serca i zapalenia stawów są odpowiedzialne drobnoustroje, które znajdują się na szczoteczce, a jest ich aż 10 milionów! Można spotkać nawet te śmiertelne; paciorkowce, gronkowce, Candida i E. coli. Szczoteczkę należy wymieniać, co trzy miesiące. A sygnałem ostrzegawczym powinno być zniekształcone i załamane włosie.
Ręczniki kąpielowe – bakterie przenoszone są na ręcznik w wyniku bezpośredniego kontaktu z powierzchnią skóry. Stają się niebezpieczne w momencie zetknięcia się z raną bądź uszkodzonym naskórkiem. Należy je prać raz w tygodniu w wysokiej temperaturze, która zniszczy chorobotwórcze ustroje.
Szczotka do włosów – to właśnie ona odpowiedzialna jest za zakażenia skóry, liszaje, owrzodzenia i pęcherze. Znajdują się na niej włosy, pozostałości po produktach do stylizacji, a całość sprawia, że rozwija się na niej, aż 50.000 zarazków! Aby, zadbać o jej czystość, należy myć ją raz w tygodniu w gorącej wodzie z dodatkiem mydła. A całkowicie wymienić należy ją, co cztery lata.
Pumeks – to prawdziwe siedlisko bakterii i grzybów. Swoją chropowatą strukturę zawdzięcza skale magmowej, z której jest stworzony. Służy nam przede wszystkim do ścierania zrogowaciałego naskórka zgromadzonego na stopach, a ten podczas zabiegu wdziera się w szczeliny pumeksu. Pod wpływem wilgoci, martwy naskórek rozkłada się i w ten sposób powstaje prawdziwa bomba, pełna drobnoustrojów chorobotwórczych.
Muszla klozetowa – każdy z nas słyszał o „toaletowej mgiełce”. Ale, czy każdy z Nas wziął sobie to stwierdzenie do serca? Wszystko, co znajduje się promieniu, co najmniej dwóch metrów od muszli jest skażone bakteriami. Spłukiwanie wody, które nie zostało zapoczątkowane poprzez zamknięcie klapy, powoduje roznoszenie się bakterii po całej łazience. Jednak samo opuszczenie deski nie eliminuje problemu, ponieważ bakterie przedostają się poprzez szczeliny. Jeżeli masz taką możliwość, dezynfekuj codziennie toaletę chlorem.
Prysznic -bakterie rozwijają się przy ujściu wody. Dlatego zalecane jest odczekanie minuty po odkręceniu kurka zanim skierujemy strumień na swoje ciało.
Dodatki – kubki na szczoteczki, pojemnik na mydło, dziecięce zabawki myj w zmywarce. Gorąca woda zabije wszystko, co zagraża Twojemu zdrowiu.
Ścierki – po każdym użyciu należy je wysuszyć w mikrofalówce bądź wyprać w zmywarce- to pozwoli pozbyć się wszystkich zarazków. Pamiętaj, aby przynajmniej raz w miesiącu wymieniać je na nowe!
Dekalog alergika:
- Pamiętaj, aby nie mieszać razem detergentów. W ten sposób mogą powstać szkodliwe związki, np. trujące gazy.
- Nie wdychaj oparów. Najlepiej wyjdź z pomieszczenia zaraz po rozlaniu płynu dezynfekującego. Wróć dopiero za kilka minut.
- Po każdym sprzątaniu wywietrz porządnie pomieszczenie, aby opary ze środków czystości nie podrażniły Ci skóry!
- Zawsze używaj gumowych rękawiczek i maseczek tlenowych.
Pamiętaj, że nawet pozornie czysta łazienka może zawierać wiele niewidocznych gołym okiem bakterii i zarazków. Dbaj o nią każdego dnia i nie pozwól, aby drobnoustroje zrujnowały Ci zdrowie.
Weronika Rudnicka, maniaczka życia, uśmiechania się i tworzenia. Uzależniona od szpilek, gumy do żucia i twórczości polskich raperów. Nie znająca pojęcia „nie uda mi się” czy też „to jest poza moim zasięgiem”. Zawsze sięga ciut ponad swoje marzenia. Właścicielka bloga: weronikarudnicka.pl