Palenie papierosów i wdychanie zanieczyszczeń może wywoływać nietypową reakcję zapalną w płucach. Skutkiem tego jest przewlekła, nieuleczalna choroba, za sprawą której drogi oddechowe ulegają zwężeniu, a pojemność płuc spada. Zmiany spowodowane przez POCHP są nieodwracalne, można jednak spowolnić postęp choroby i zapobiec gwałtownemu pogorszeniu stanu osoby nią dotkniętej.
Rzuć palenie i zacznij ćwiczyć
[dropcap]J[/dropcap]edynym sposobem na zatrzymanie dalszego rozwoju choroby jest zaprzestanie palenia tytoniu. U osób, u których już rozwinęła się POCHP, czynność płuc nigdy już nie będzie na normalnym poziomie, jednak rzucenie palenia sprawi, że stan układu oddechowego przestanie się pogarszać.
Wysiłek fizyczny jest nieoceniony dla poprawy pracy naszego organizmu. Poprawia naszą wydolność, pracę układu krążenia, a w konsekwencji także i układu oddechowego. Płuca człowieka pracują lepiej, kiedy pracuje całe ciało.
Farmakologia
Lekarze pulmonolodzy dysponują arsenałem leków pozwalających poprawić sprawność układu oddechowego osoby chorej na POCHP. Stosuje się w takich wypadkach te same leki, co w przypadku astmy. Wziewne leki sterydowe łagodzą reakcję zapalną. Leki rozszerzające oskrzela przynoszą natychmiastową ulgę, a ich długodziałające warianty pozwalają spokojnie oddychać przez cały dzień.
Zapobieganie infekcjom dróg oddechowych
Przeziębienia i grypa często prowadzą u osób z POCHP do zaostrzenia choroby i powikłań w postaci zapalenia płuc. Najlepszym sposobem na chronienie się przed grypą są coroczne szczepienia. Szczepionka podana przed rozpoczęciem sezonu grypowego potrafi uchronić przed zachorowaniem lub złagodzić przebieg ewentualnej grypy. Pacjenci chorujący przewlekle są szczególnie narażeni na powikłania, dlatego szczepienia są dla nich wyjątkowo wskazane.
Na przeziębienia niestety szczepionki nie ma, możemy za to zadbać o siebie i swoją odporność w okresie jesienno-zimowym. Zdrowe odżywianie i w razie potrzeby suplementacja witaminami mogą pomóc uniknąć spędzenia wielu dni w łóżku z gorączką i katarem.
Zanieczyszczenia
Spaliny, opary chemikaliów czy pył podrażniają drogi oddechowe. U osoby z POCHP może to spowodować zaostrzenie choroby. Chrońmy się przed zanieczyszczeniami w pracy i miejscu zamieszkania. Oprócz tego, po rzuceniu palenia drażnić będzie również dym tytoniowy wdychany z otoczenia.
Pacjent pod szczególnym nadzorem
Cierpiąc na przewlekłą chorobę płuc stale znajdować się będziemy w grupie ryzyka. Podrażnienie dróg oddechowych będzie miało u nas spotęgowane skutki. Chociaż nie możemy cofnąć czasu i zmian wywołanych już przez chorobę, to poprzez rzucenie palenia możemy zatrzymać jej rozwój, a dbając o zdrowie i higienę dróg oddechowych – ochronić się przed groźnymi powikłaniami i zaostrzeniem choroby.
„Przewlekła obturacyjna choroba płuc – co to takiego?” Źródła
niedobrze się robi, oczywiscie że moji sąsiedzi palą. to jest masakra, otwierasz okno, żeby wietrzyć, a tymczasem zadymiasz pokoj. ciekawa jestem, czy zanim to od niego dolatuje do mnie, czy wyparują wszystkie paskudztwa i ja czuję jedynie ten smród. ludzie są takimi egoistami ;/
z tym się zgodzę ja bym wprowadziła zakaz w parchach i miejscach gdzie rodzice idą z dziećmi bo wkurza mnie widok,,rodziny,,gdzie dzieci bawia się na placu zabaw a rodzice dotlenią się na ,,świeżym,, powietrzu ,nie cierpię dymu z papierosów a do tego trują wszystkie dzieci w zasięgu,nie wiem gdzie oni mają mózgi ani czym myślą….
na przystankach autobusowych też ludzie mają inne postrzeganie oddalenia się o konieczne 50 m … 50 m nagle kurczy się do 2 metrów. Ostatnio miałam okazję oglądać film w kinie letnim i ktoś z tyłu też się nie ograniczał i palił.. kiedy to całkowicie wyjdzie z mody?
Dobrze, że w Polsce jest zakaz palenia w lokalach – chociaż jakiś mały krok ku świeższemu powietrzu!