Ciąża często motywuje kobiety do zmiany stylu życia. Z troski o dziecko przechodzimy na pełnowartościowe diety i zażywamy umiarkowanej aktywności fizycznej. Jak wygląda dbanie o siebie w czasie ciąży, gdy dokuczają nam alergie?
Na huśtawce hormonów
[dropcap]O[/dropcap]bjawy i reakcje alergiczne mogą ulec zmianie podczas ciąży. U niektórych kobiet zmniejszają się, podczas gdy u innych ulegają zaostrzeniu. Uważa się, że może to mieć związek ze zmianą poziomu hormonów w organizmie.
Nawet jeśli objawy uległy zminimalizowaniu, należy o istniejących alergiach powiadomić lekarza prowadzącego, jak również – w późniejszym czasie – personel obecny przy porodzie.
Zażywanie leków a ciąża
Kobieta zażywająca leki przepisane przez lekarza nie powinna odstawiać ich od razu, kiedy dowiaduje się, że jest w ciąży. Niektóre z nich utrzymują organizm w dobrym stanie tylko dzięki regularnemu zażywaniu (na przykład leki wziewne w przypadku astmy). Nagłe przerwanie ich stosowania może być przyczyną groźnego zaostrzenia się objawów.[pullquote align=”right”]Nagłe przerwanie stosowania leków może być przyczyną groźnego zaostrzenia się objawów.[/pullquote]
Jeśli kobieta planuje ciążę, dobrze, aby omówiła ze swoim lekarzem kontynuację leczenia alergii lub astmy.
Kobieta, która dowiaduje się lub podejrzewa, że jest w ciąży, powinna przedyskutować ze swoim lekarzem dalsze leczenie. Lekarz uzna, które leki pacjentka musi bezwzględnie stosować, a które będzie trzeba zmienić na czas ciąży i karmienia piersią. Należy też omówić stosowanie leków przeciwalergicznych sprzedawanych bez recepty.
Przed rozpoczęciem immunoterapii (odczulania) również należy poinformować o planowaniu ciąży, tak aby lekarz mógł zadecydować o dalszym postępowaniu.
Alergia pokarmowa a dostarczanie potrzebnych składników
Alergia bądź nietolerancja pokarmowa wymagają unikania pewnych produktów. Dobrze byłoby, aby kobieta w ciąży poradziła się lekarza i/lub dietetyka, w jaki sposób może zapewnić swojemu dziecku konieczne do rozwoju substancje, jednocześnie nie narażając się na reakcje alergiczne.
Podsumowanie
Choć często powtarza się, że ciąża to nie choroba, nie można zapominać, że organizm kobiety w tym czasie przechodzi wiele zmian, a jego energię pochłania dodatkowo mały organizm płodu. Dlatego też kobieta spodziewająca się dziecka, która cierpi na alergię lub astmę, powinna szczególnie dbać o swoje zdrowie. Oto kilka punktów, które mogą jej w tym pomóc:
- Zmiany w poziomie hormonów mogą też oznaczać zmiany w odczuwaniu objawów alergii
- Nie należy nagle przerywać stosowania leków
- Wizyta u lekarza w jak najszybszym terminie jest koniecznością
- Należy zawsze sprawdzać wszelkie stosowane leki pod kątem bezpieczeństwa zażywania ich przez kobiety ciężarne
- Eliminowanie z diety pewnych produktów spowodowane alergią lub nietolerancją pokarmową wymaga omówienia suplementacji diety z lekarzem i/lub dietetykiem
- Personel opiekujący się kobietą w ciąży musi wiedzieć o istniejących alergiach lub astmie
- Konieczne leki muszą być „w pogotowiu” na wypadek nagłej wizyty w szpitalu