Chemikalia stosowane w przemyśle nie pozostają bez wpływu na nasze zdrowie. System REACH ma zapobiec niekontrolowanemu stosowaniu substancji, które mogą nam zagrażać.
Co to jest REACH
System REACH to rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 1907/2006 wprowadzające obowiązkową rejestrację substancji chemicznych, ocenę dokumentacji technicznej oraz ocenę substancji i udzielanie zezwoleń na wykorzystywanie substancji do produkcji i obrotu.
Skrót REACH stanowią pierwsze litery słów określających główne założenia systemu:
Registration (rejestracja)
Evaluation (ocena)
Authorization (zezwolenie)
Chemicals (substancje chemiczne)
REACH a alergie
Z chemikaliami stykamy się codziennie. Trudno wyobrazić sobie ich brak w wielu sytuacjach, jednak są to substancje stwarzające zagrożenie dla zdrowia, szczególnie dla osób, które mają z nimi styczność w pracy. System REACH ma ułatwić zdobywanie wiedzy i tworzenie stosownych ostrzeżeń odnośnie działania substancji, które potencjalnie zagrażają zdrowiu człowieka i środowisku. Ma to szczególne znaczenie w przypadkach pojawiających się alergii, gdzie ich przyczyna nie jest znana, a podejrzanych czynników jest wiele.
Alergia na środki chemiczne pojawia się zwykle, jeśli substancja, z którą dana osoba ma kontakt, stosowana jest w zbyt dużym stężeniu. REACH wymaga przeprowadzania w tym wypadku stosownych badań, które mają zapobiec powstawaniu alergii.
Świadomy wybór
Anne Holm Hansen, wiceprezes duńskiego stowarzyszenia Astma Allergi, twierdzi: „Konsumenci mają prawo wiedzieć, jakie środki chemiczne zawierają ich produkty. Dostępność danych przemysłowych jest konieczna, aby każdy mógł znać działanie substancji, które stosuje, jak również zapoznać się z ich oceną dokonaną przez ekspertów. Umożliwia to konsumentowi dokonanie właściwego wyboru produktu”.
jest gdzieś taki spis chemikaliów i gdzie nie powinno ich być? jaką kontrolę faktycznie mają producenci takiej chemii w używaniu jej w różnych dziedzinach jakiegokolwiek przemysłu? człowiekowi ciśnie się na usta tyle pytań ,gdzie szukać wiedzy co nam szkodzi?
Tutaj znajduje się kilka list substancji, których warto unikać, to już zabezpiecza co najmniej 90% zakupów, więc znać nie trzeba (przynajmniej nie na poziomie przeciętnego konsumenta, co innego w przypadku alergika – można wtedy iść o krok dalej):
http://hipoalergiczni.pl/hipoalergiczna-sciema
Warto też unikać: metali ciężkich, glifosatu (żywność konwencjonalna), barwników, itd.