Wraz z końcem zimy przychodzi dla alergików bardzo trudny okres. Rośliny budzą się do życia, wypuszczając w powietrze duże ilości alergenów, co u podatnych osób powoduje szereg bardzo nieprzyjemnych dolegliwości. Część z nich możemy załagodzić sami przy użyciu sprawdzonych i naturalnych specyfików.
Apteka czy sklep spożywczy?
[dropcap]K[/dropcap]iedy już dopadną nas przypadłości natury alergicznej, najczęściej naszym pierwszym krokiem jest pójście do apteki. Dostępne bez recepty leki przeciwalergiczne potrafią załagodzić objawy. Niestety, często odbywa się to dużym kosztem i to nie tylko w sensie czysto finansowym. Często spotykane niepożądane efekty stosowania takich leków, jak senność, bóle głowy czy ogólnie złe samopoczucie, sprawiają, że nie zawsze można je zażywać lub też ich działania uboczne przewyższają skutki terapeutyczne.
Z pomocą alergikowi w takich wypadkach może przyjść sama natura oraz czerpiące z niej proste, skuteczne i bezpieczne sposoby na łagodzenie objawów ze strony dróg oddechowych, nosa czy oczu.
Zdrowie na talerzu
Udowodniono naukowo, że witamina C w naturalny sposób zmniejsza wydzielanie histaminy, a także przyspiesza oczyszczanie organizmu z jej nadmiernych ilości. Z tego względu w czasie nasilenia objawów związanych właśnie z wydzielaniem histaminy, takich jak katar, zapchany nos, pieczenie okolic oczu czy świąd, zaleca się spożywanie dużej ilości pożywienia bogatego w tę właśnie witaminę. Przykładowe godne polecenia składniki to:
- Brokuły
- Owoce cytrusowe
- Jarmuż
- Kapusta pastewna
Oprócz witaminy C rośliny te bogate są w karotenoidy, które również mają właściwości przeciwalergiczne.
Nie każdy wie, że właściwości przeciwzapalne i przeciwhistaminowe posiadają popularne rośliny stosowane jako przyprawy.[pullquote align=”right”]Nie każdy wie, że właściwości przeciwzapalne i przeciwhistaminowe posiadają popularne rośliny stosowane jako przyprawy.[/pullquote] Czosnek, cebula i pieprz cayenne mają szczególnie wysoką zawartość kwercetyny – naturalnej substancji przeciwzapalnej i przeciwhistaminowej.
Pomocne zioła
Tymianek posiada właściwości wykrztuśne. Najlepiej spożywać go w postaci naparu ze świeżego ziela. Napar z owoców bzu działa przeciwzapalnie. Napar z rumianku pomaga na piekące i swędzące oczy. Wystarczy przyłożyć nasączoną zimnym naparem gazę do powieki. Pokrzywa, w postaci naparu czy suchego składnika w tabletkach, również pomaga zwalczać stan zapalny. Może pomóc także w objawach alergicznych, trzeba jednak pamiętać, że ma przy tym działanie moczopędne i może spowodować tym samym ubytek elektrolitów.
Domowe zabiegi
W obliczu kataru siennego pomocne będzie płukanie nosa i zatok przy pomocy specjalnego naczynia. Pomaga to oczyścić śluzówkę z nadmiaru wydzieliny oraz nagromadzonych alergenów. Inhalacje z soli czy olejków eterycznych mogą złagodzić katar i obrzęk śluzówki dróg oddechowych.
Rozsądek jest najważniejszy
Korzystając z naturalnych i domowych sposobów na łagodzenie objawów wiosennych alergii trzeba pamiętać o jednej fundamentalnej zasadzie – nie zastępują wizyty u lekarza. Zawsze poradźmy się profesjonalisty, zanim zaczniemy się samodzielnie leczyć. Warto również sprawdzić, czy nie jesteśmy uczuleni na naturalne składniki, którymi mamy zamiar się leczyć. Często osoby uczulone na pyłki są wrażliwe również na inne alergeny, nie są jednak tego świadome. Trzeba mieć na uwadze, że preparaty ziołowe, choć naturalne, w nadmiarze mogą być szkodliwe, a nawet wchodzić w interakcje z zażywanymi przez nas lekami.
Ponoć dobra jest pokrzywa i skrzy polny, czy ktoś ma jakieś inne rady?