W ostatnich tygodniach członkowie Polskiego Towarzystwa Psychopedagogicznego z główną siedzibą w Bolesławcu uświadamiali dzieciom i dorosłym, czym tak naprawdę jest niepełnosprawność. Poprzez interesujące gry i zabawy najmłodsi mieli okazję przekonać się o trudnościach, jakie na co dzień spotykają osoby z dysfunkcjami.
W trakcie prowadzonych przez nas zajęć w Gimnazjum Samorządowym nr 3 oraz Niepublicznym Przedszkolu „Jacek i Agatka” w Bolesławcu uczniowie i wychowankowie poznali właściwe nazewnictwo rodzajów niepełnosprawności. Pojęli, że dysfunkcje ich kolegów oraz ludzi im nieznanych, wcale nie czynią ich gorszych od tych w pełni zdrowych. Nauczyli się traktować wszystkich z jednakowym, należnym szacunkiem.
Projekt „Rozpędzony wózek hejtu…” to nie tylko zajęcia z najmłodszymi! Przeprowadziliśmy mnóstwo ankiet (głównie wśród dorosłych), nagraliśmy wywiady, gdzie eksperci – prawnik Wojciech Kasprzyk, oraz pedagog, terapeuta, coach i prezes PTPP Dawid Karol Kołodziej, wypowiadali się na temat niepełnosprawności. W szkole Podstawowej nr 4 dzieci mogły wziąć udział w konkursie plastycznym o tematyce osób z dysfunkcjami. Całość projektu została zwieńczona 2 grudnia 2016 r. w Centrum Integracji Kulturalnej „ORZEŁ”.
Prowadzący galę Katarzyna Sulik i Mateusz Mikołajewicz prezentowali wyniki naszych licznych działań. Uczniowie, którzy wykonali najlepsze prace konkursowe, otrzymali atrakcyjne nagrody. Nie mogło również zabraknąć części artystycznej. Zgromadzeni w pełnej sali widzowie wsłuchiwali się w piękne piosenki wykonywane przez wychowanków pracowni muzycznej Barbary Lendzian.
Projekt „Rozpędzony wózek hejtu. Tolerujmy Niepełnosprawnych!” sprawił dzieciom niezmierną radość, nam zaś – ogromną satysfakcję.
Wyniki przeprowadzonej przez nas ewaluacji oraz liczne uśmiechy dzieci jasno wskazują, że takich działań w środowisku zwyczajnie potrzeba. I choć projekt „Rozpędzony…” dobiegł końca, my wciąż podejmujemy się nowych wyzwań. Pragniemy nieść iskierkę nadziei i rozpalać nią uśmiechy. Jeśli chcesz dowiedzieć się o nas czegoś więcej, a może nawet dołączyć do naszego grona, zapraszam na naszą witrynę internetową www.psychopedagog.eu. Wierzymy, że wspólną pracą jesteśmy wiele zmienić.
Damian Marcinkowski
Komisarz Rewizyjny PTPP
Dobra inicjatywa , już od urodzenie uczmy dzieci ,że ktoś może być inny ale nie jest gorszy ,zwyczajnie jest inny ale ma takie same uczucia jak my i warto się zastanowić zanim zrobimy komuś przykrość głupią uwagą …. uczmy siebie i dzieci tolerancji