Zarówno astma, jak i grypa, atakują układ oddechowy. Co się dzieje, kiedy obie te choroby dotykają nas jednocześnie?
Kilka słów o astmie
[dropcap]A[/dropcap]stma to choroba spowodowana przewlekłym stanem zapalnym dróg oddechowych. Częściej występuje u dzieci niż u dorosłych. Do objawów astmy należą:
- Ciągły kaszel (szczególnie w nocy)
- Świszczący oddech
- Trudności w oddychaniu
Choć przyczyny astmy nie są do końca poznane, specjaliści określili czynniki, które mogą wywołać jej objawy. Są to:
- Wysiłek fizyczny
- Kontakt z alergenami takimi jak pyłki, roztocza kurzu domowego, pleśń, martwy naskórek zwierząt
- Kontakt z substancjami drażniącymi układ oddechowy, takimi jak środki czyszczące, dym papierosowy
- Infekcje wirusowe
To tylko grypa?
Grypa to zakaźna choroba wirusowa atakująca układ oddechowy. W odróżnieniu od wielu innych infekcji wirusowych, jak na przykład przeziębienia, grypa może być przyczyną poważnych, zagrażających życiu problemów zdrowotnych. Każdego roku około 36 000 Amerykanów umiera z powodu powikłań po grypie, w tym na zapalenie płuc. Ryzyko takich komplikacji jest większe wśród małych dzieci i osób powyżej 65 roku życia, jak również osób cierpiących na choroby przewlekłe, w tym astmę. Ponieważ obie te choroby atakują układ oddechowy, osoby z astmą mogą doświadczać częstszych i silniejszych jej objawów, jeśli dodatkowo zarażą się grypą.
Jak rozprzestrzenia się grypa?
Objawy grypy to gorączka, ból głowy, uczucie zmęczenia, suchy kaszel, ból gardła, zapchanie nosa, bóle mięśni. Grypa rozprzestrzenia się, gdy zarażona osoba kaszle i kicha, przez co do powietrza dostają się wirusy. Jeśli zdrowa osoba jest w pobliżu i wdycha je wraz z powietrzem, zaraża się wirusem grypy. Zarażenie jest też możliwe, jeśli dotkniemy przedmiotu, na którym znajdują się krople wydzieliny chorej osoby, a następnie dotkniemy ręką ust lub nosa. Chore osoby mogą zarażać już na dzień przed odczuwaniem objawów grypy i do siedmiu dni od momentu zachorowania.
Lek na grypę
…nie istnieje. Lekarze zalecają szczepienia przeciwko grypie, szczególnie w przypadku osób chorych na astmę. Ponieważ wirus grypy zmienia się, jedno szczepienie nie chroni przed grypą na całe życie. Konieczne jest poddawanie się szczepieniu co roku.
Najlepszą strategią walki z grypą, jeśli już się pojawi, jest odpoczynek i picie jak największej ilości napojów. Wskazane jest unikanie w tym okresie alkoholu i papierosów. Można ratować się też lekami dostępnymi w aptece bez recepty.
Należy pamiętać, aby nigdy nie dawać aspiryny ani dzieciom, ani nastolatkom, które mają symptomy mogące wskazywać na grypę, szczególnie w przypadku gorączki. Zażycie aspiryny przez dzieci lub młodzież mającą grypę może spowodować rzadkie, lecz poważne schorzenie zwane zespołem Reya.
Zarówno astma jak i grypa istnieją w naszym organizmie bo na ich rozwój pozwala nasz układ immunologiczny. Pytanie: jak go wzmocnić byśmy byli zdrowi? Czy jest sens szczepić się na grypę jeśli wielu Polaków nie wie na jakie substancje są „uczuleni” a wśród szczepionek są takie , w których składzie będą występowały alergeny jajka kurzego / uczula i białko i żółtko/
Artykuł na czasie (niestety).
ja coroku szczepię siebie i dzieci bo wiem jak ciężko przechodzi nam się grypę bez szczepionki,wszyscy jesteśmy astmatykami więc Bogu dzięki za szczepienia,gdyby nie one to grypa mogła by dla nas kończyć się w szpitalu przez utrudnienia jakie powoduje w oddychaniu mnie na codzień źle sie oddycha a co dopiero gdy nos zapchany gardło zawalone i wszystko się klei i leci nie wiadomo gdzie…brrrrr a tu jesień znowu i zima
ja nie mogę czyli wychodzi na to,że jednak warto się zaszczepić? a co jeśli ja się boje igieł? czy jest szczepionka doustna czy ,mam cierpieć cholera jak widzę te wszystkie piguły to już mi słabo,po jaką cholere wymyślono igły….pewnie ,żona mnie zaciągnie siła i co ? co facet bezbronny i biedny może wobec oblicza żony heheh trzeba będzie iść i udawać ,że wszystko ok