Atopowe zapalenie skóry
[dropcap]A[/dropcap]topowe zapalenie skóry to dosyć powszechna dolegliwość dermatologiczna, zwłaszcza u małych pacjentów.
Towarzyszące jemu objawy to:
- nasilone swędzenie,
- zmiany skórne umiejscowione w charakterystycznych miejscach (zgięcia stawów, skóra szyi, powieki, skóra za uszami).
Jest to choroba o przewlekłym i nawracającym przebiegu. Typowym zjawiskiem jest dziedziczenie AZS. Zazwyczaj pierwsze objawy tej choroby pojawiają się między 3 a 6 miesiącem życia dziecka. Jak się jednak okazuje, może ona pojawić się również u młodzieży, a także ludzi dorosłych.
Atopowe zapalenie skóry często występuje wraz z innymi chorobami alergicznymi. Może towarzyszyć astmie, pojawić się przy katarze siennym czy alergiach pokarmowych. Atopowe zapalenie skóry potrafi wyjątkowo uprzykrzyć życie pacjentom, wywołując ból oraz duży dyskomfort psychiczny.
Objawy skórne mogą być wywołane przyczynami zewnętrznymi oraz wewnętrznymi. Za całością schorzenia stoi jednak wadliwa praca układu immunologicznego, a konkretniej alergiczny stan zapalny skóry. Niemałą rolę w powstawaniu tego problemu odgrywają predyspozycje genetyczne, na które nie mamy wpływu. Jest jeszcze druga strona medalu. Jak pisze w swojej książce pt. “Alergie” dr Danuta myłek: “Na powstawanie AZS, przebieg i przewlekłość choroby wpływają czynniki środowiskowe, z których najważniejszymi są pokarm i napoje, następnie alergeny wziewne i związki chemiczne w powietrzu, czynniki kontaktowe, pasożyty oraz infekcje.”
Skąd tak intensywny świąd skóry przy AZS?
Jak donoszą najnowsze badania odpowiedzialne jest za nie zjawisko mutacji genu filagryny – bardzo ważnego białka budującego zewnętrzną warstwę skóry. W warunkach zdrowia odgrywa ono rolę zapobiegania utraty wody z komórek skóry oraz stanowi barierę przed inwazją obcych cząstek białkowych do głębszych warstw skóry. Bez tej bariery ochronnej ryzyko uczulenia zwiększone jest wielokrotnie. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych mechanizmów odpowiedzialnych za powstanie AZS.
Jak zatem radzić sobie z tym złożonym schorzeniem?
Leczenie atopowego zapalenia skóry musi być kompleksowe. Jak mówi lek. med. Zbigniew Kurzyca (specjalista pediatra, alergolog):
„W leczeniu atopowego zapalenia skóry należy z wyjątkową determinacją skupić się na odnajdywaniu czynników alergicznych wywołujących objawy oraz zaostrzenia, przeprowadzając wszelkie możliwe i dostępne badania diagnostyczne, ze szczególnym uwzględnieniem analizy diety małego dziecka. Natomiast w wyjątkowych sytuacjach uzasadnionych klinicznie stosować środki farmakologiczne. W przypadku tej choroby bardzo dużą rolę odgrywa odpowiednia intensywna pielęgnacja. Należy pamiętać, że tradycyjne produkty do pielęgnacji nie są wskazane dla osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry – przy długim stosowaniu mogą powodować zwiększenie objawów choroby! – dlatego warto sięgać po produkty określane jako hipoalergiczne, czyli niezawierające składników z grupy często alergizujących.”
Pokrzywka
Każdy z nas zna chwast o nazwie pokrzywa. Bąbel jaki powstaje po dotknięciu liści pokrzywy jest rodzajem wykwitu pokrzywkowego. Pokrzywka jest jedną z odmian alergii skórnej. Jej główne objawy to świąd i zaczerwieniony obrzęk.
Pokrzywki dzielimy na przewlekłe – te które trwają ponad 6 tygodni oraz ostre, czyli takie, których objawy utrzymują się zdecydowanie krócej.
Przyczyny występowania pokrzywek są zróżnicowane. Część z nich ma podłoże alergiczne, część powstaje w wyniku infekcji, jeszcze inne są spowodowane nietolerancjami pokarmowymi, lekowymi czy stresem. Ze względu na tak dużą ilość czynników wywołujących tę przypadłość, diagnostyka oraz leczenie przyczynowe jest wyzwaniem dla lekarzy i pacjentów.
Najskuteczniejszą metodą radzenia sobie z pokrzywką będzie eliminacja czynników sprawczych problemu. Jeżeli prawidłowo zidentyfikujemy przyczynę pokrzywki, mamy największe szanse na pozbycie się tej dolegliwości. Drugą, równoległą linią walki z pokrzywką będzie leczenie antyhistaminowe pomagające zwalczyć dokuczliwe objawy.
Wyprysk kontaktowy alergiczny/egzema
Wyprysk kontaktowy alergiczny jest dosyć zagadkowym schorzeniem. Do dziś nie udało się jednoznacznie ustalić przyczyn jego występowania. Duże znaczenie mają predyspozycje genetyczne odpowiedzialne za łączenie się białek skóry z substancjami chemicznymi. Innym wyjaśnieniem związanym z genetyką, może być większa przepuszczalność skóry u ludzi cierpiących z powodu egzemy. Kolejną przyczyną którą bierze się pod uwagę będzie uszkodzenie płaszcza lipidowego skóry oraz zmiana pH skóry.
Wyprysk kontaktowy alergiczny pojawia się po bezpośrednim zetknięciu się skóry z powierzchnią materiału uczulającego. Najczęściej wyprysk alergiczny występuje po kontakcie z:
- chromem,
- szkodliwymi środkami chemicznymi znajdującymi się w kosmetykach,
- formaldehydem,
- niklem,
- kobaltem,
- gumą,
- terpentyną.
mój syn ,to ma okropieństwo ,wystarczy sobie pofolgować trochę i zmiany takie że hej ,mało co pomaga leki przepisywane przez dermatologa działają doraźnie ,na szczęście mamy fajną panią doktor pulmonolog ,kumata kobieta ale ciężko się dostać
mozliwe ze jest pomylenie azs ze swierzbem?? moj synek mogl to zlapac w przedszkolu ale lekarz stwierdzil azs nie wiem czy sie nie pomylil…
Świerzb to pasożyt, a AZS to „pretensja” skóry na nieprawidłowe jedzenie, a właściwie określając – odpowiedź organizmu na problem w jelitach. Warto zrobić badanie pod kątem:
– pasożytów, np w OPRAMED.com – Warszawa, BERTA ROGUS w Poznaniu lub podobne placówki w kraju
– dysbiozy jelit – np Instytut Mikroekologii w Poznaniu
My jako redakcja nie możemy diagnozować, jedynie podpowiadamy, gdzie się udać, by cierpieć jak najkrócej. Zwłaszcza jeśli chodzi o dzieciątka <3
to podobnie wygląda jak u mojej córci może czas na porządne testy z surowicy krwi,do tej pory wierzyłem lekarzowi na słowo ,ale po tym co tu u was czytam,może lepiej po prostu wiedzieć niż zgadywać…..mam już dość maści i kombinacji na tema t co jej jest,i ciężko ogarnąć temat kosmetyków dla dzieci,znajoma mi kazała używać proszku Jelp to używam a jakie mydło czy płyn?? albo w ogóle krem do pielęgnacji? czasem to aż żal mi mojej małej bo ileż może człowieka coś swędzieć?
ja męczę się z atopowym zapaleniem skóry mały ma to od urodzenia i szczerze powiem nie pamiętam ,żeby kiedykolwiek zmiany skórne mu zniknęły raczej jest tak,że przestają swędzieć i są blade po czym co jakiś czas wszystko nawraca ,dlatego cały czas stosuję proszek Jelp próba zmiany na inny zakończyła się oczywiście wizytą u lekarza i maściami więc przestałam ryzykować bo to nie ma sensu….jedyne co to nie mogę trafić na dobre kosmetyki dla dzieci w którymś artykule czytałam o dermie i chyba się zdecyduję spróbować bo z naszych polskich niestety wybrać coś to masakra..
ja ostatnio poszłam do rossmana i kupiłam żel hipoalergiczny myję dzieci od dwoch tygodni po czym okazuje się ,że to badziew jak cholera wysusza skórę ,niby mało pachnie ale jest taki dziwny w dotyku zbyt tłusty sama nie wiem co tam dodano ale pozostaje nam tylko apteka lub dobre sklepy dla dzieci żeby kupić produkt dobry
męczę to mało co bym nie zrobiła młody ma na brzuchu i nogach tę sama grudkowatą czerwoną wysypkę raz czerwoną raz bladą ale jest ciągle swędzącą lub nie ale nie opuszcza nas od kilku lat……blednie zaostrza się ale jest z nami od kad młody skończył 6 miesięcy a ma już 7 lat prawie….