Dawno temu, Król jadąc konno zatrzymał się obok młodej dziewczyny na targu i zachwycił się otwartymi kanapeczkami, które oferowała. Dziewczynka z wyspy Amager została mianowana ‘Smørrebrødsjomfru’, czyli dzieweczką od otwartych kanapek i z racji swojego dziewictwa zezwolono jej na prowadzenie niezależnego biznesu, mimo, że była kobietą, a wiek był dawny, bo XV! Tak głosi legenda na temat apetycznych, słynnych na cały świat, kanapeczek Smorrebrod.
Kto był w Danii ten wie, że nie można się w niej nie zakochać, a jedną z podstawowych uwodzicielek jest kanapeczka zwana smørrebrød. Pytamy o historię powstania jadłodajni w centrum Kopenhagi Lo Østergaard, która prowadzi The Royal Smushi Café.
Żaneta Geltz: Smørrebrød wygląda jak mieszanina sztuki i jedzenia, skąd pochodzi koncept?
Lo Østergaard: Legenda głosi, że młoda dziewczyna z okolicy Kopenhagi wpadła na pomysł otwartych kanapeczek. Kiedy ujrzał je Król, zaczerpnął pomysł na swój dwór, a dziewczyna gotując je dla rodziny królewskiej rozsławiła kanapeczki na cały kraj. A było to jeszcze przed wiekiem XVI.
ŻG: Na czym polega pomysł Royal Smushi Cafe, czy to jest tylko kawiarnia?
LØ: Nie, gdyż mamy własną kuchnię i sami tworzymy smørrebrød, tak samo jak przygotowujemy własne sałatki. Nasze smørrebrød są konstruowane w taki sposób, jak sushi, czyli kroimy je na kawałki i dlatego nazywamy je smushi (SM od smørrebrød, USHI od sushi), ale przepisy są duńskie, a niektóre z nich pochodzą nawet z XVI wieku.
ŻG: Czy można powiedzieć, że smørrebrød to zdrowe rozwiązanie dla każdego?
LØ: Tak, smørrebrød może być zdrowy dla każdego, jeśli są różnorodne i przygotowane samodzielnie lub zamówione z dobrej kuchni.
ŻG: Duńska kuchnia słynie na świecie raczej ze „śledzia i chleba typu pumpernickel”. Co za tym stoi?
LØ: Myślę, że przyczyną jest to, że jesteśmy krajem farmerów, otoczonym ze wszystkich stron przez
wodę, co sprawiało, że w dawniejszych czasach każdy mógł pozwolić sobie na chleb żytni, jak również na śledzie.
ŻG: Czy dzieci również lubią kanapeczki smørrebrød, unikając hamburgera czy jest to przysmak jedynie
dla dorosłych?
LØ: Jest to zdecydowanie rozwiązanie dla wszystkich. Dzieci jedzą smørrebrød już od bardzo wczesnego wieku, dostają te kanapeczki na drugie śniadanie każdego dnia. Oczywiście, jeśli nie dasz im do wyboru hamburgera (głównie dlatego, że jest niezdrowy), bo pewnie by nie odmówiły, gdyby im zaproponować. Żytnie pieczywo w Danii jest tym samym, co ryż dla mieszkańców Azji, jemy je codziennie i brakuje nam go, gdy jesteśmy w podróży!
Jestem założycielką lokalu o nazwie ROYAL SMUSHI CAFE. Moim celem było stworzenie miejsca, które byłoby bardzo duńskie, ale w zabawnym, barokowym stylu, z uwzględnieniem tradycyjnej, duńskiej kuchni, aby nie wyszła z mody w nowoczesnych czasach. Do powstania tego miejsca w dość zaskakujący sposób przyczyniła się też marka THE ROYAL COPENHAGEN, która zaproponowała mi formę kawiarni. Od ich pierwszego kontaktu do powstania lokalu minęły zaledwie 3 miesiące, a cała idea okazała się trafiona! Jestem z wykształcenia dekoratorką wnętrz, więc dość daleko od prowadzenia takiego miejsca jak to, ale myślę, że właśnie to sprawia, że jest ono inne niż wszystkie. Royal Smushi Café, Amagertorv 6, DK-1160 Kopenhaga, Dania www.royalsmushicafe.dk
malutkie kanapeczki ,praprzodek sushi kocham sushi więc musze koniecznie ich spróbować , w dobie internetu podoba mi się to ,że świat zrobił się mały i można poznać różne kultury i skorzystać z różnych zdrowych dobrodziejstw ,to jest zdecydowany plus technologii