Wysypka na skórze w miejscach, gdzie styka się z wygodnym strojem sportowym? To może być spowodowane substancjami, które zawarte są w tkaninach. Osoby uprawiające sport, mogą być szczególnie narażone na kontakt z takimi składnikami. Kiedy zachować czujność?
Neopren
[dropcap]N[/dropcap]eopren wykorzystywany jest głównie do produkcji odzieży sportowej, pianek i kostiumów przeznaczonych do pływania. Jego właściwości sprawiają, że stroje są nieprzemakalne, elastyczne, utrzymują odpowiednią temperaturę ciała, a jednocześnie szybko schną.
Oprócz strojów sportowych, neopren stosowany jest także w bandażach, rękawicach ochronnych, jak również w elastycznych tkaninach i butach.
Neopren to syntetycznie uzyskiwana guma, która początkowo stosowana była jako zamiennik uczulającego lateksu. Niestety, okazało się, że również ta substancja może powodować alergie. W 2009 roku Amerykańskie Stowarzyszenie ds. Kontaktowego Zapalenia Skóry ogłosiło neopren „alergenem roku”. Wcześniej tytuł ten „zdobyły” nikiel, substancje zapachowe, p-phenylenediamine (substancja stosowana w farbach do włosów) oraz cocamidopropyl betaine (składnik preparatów do pielęgnacji skóry i włosów), jak również miejscowe kortykosteroidy.
Prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji alergicznych na neopren jest wysokie wśród nurków i surferów, u których najczęściej pojawia się forma kontaktowego zapalenia skóry.
Co robić w przypadku alergii na neopren?
Osoba, która jest uczulona na neopren, powinna unikać tej substancji. Obecnie istnieją stroje sportowe, które jej nie zawierają lub też minimalizują kontakt z nim poprzez zastosowanie specjalnej powłoki. Aplikacja na skórę wazeliny również pozwoli na zminimalizowanie kontaktu z tym materiałem. Zawsze jednak należy przede wszystkim zapoznać się ze składem materiału, z jakiego jest wykonany strój sportowy, który zamierzamy kupić. Tylko dokładne rozeznanie pozwoli nam uniknąć niepotrzebnego narażania się na powstanie reakcji alergicznych.
Dodatki do neoprenu
Powodem uczulenia może być jednak nie tylko sam neopren, ale dodatki do niego, które mają utwardzać i konserwować naturalną gumę. Ślady tych substancji pozostają na powierzchni strojów i nie ulegają spraniu.
Główną przyczyną reakcji alergicznych jest tiomocznik, szeroko stosowany przy produkcji kombinezonów i obuwia neoprenowego.
Szukanie winowajcy
Jeśli na naszej skórze pojawi się czerwona, swędząca wysypka, a ponadto używamy strojów, które zawierają neopren, nie znaczy to, że właśnie ten składnik spowodował naszą reakcję skórną. Winowajców może być wielu. Przyjrzyjmy się niektórym z nich:
- Proszek do prania (być może zmieniliśmy ostatnio markę?).
- Fabryczne zmiękczacze i dodatki zapachowe do tkanin.
- Nową odzież może pokrywać powłoka przeciwdziałająca powstawaniu zagnieceń – zawiera formaldehyd.
- Lateks zawarty w elastycznych tkaninach.
- Nikiel, który znaleźć możemy w nitach dżinsów, zamkach błyskawicznych, sprzączkach.
- Wełna.
- Czarny barwnik do tkanin.
- Ftalany znajdujące się w plastikowych logo i butach.
- Substancje perfluorowane zawarte w odzieży „oddychającej”.
Alergia na odzież sportową jest niezwykle rzadka. Jeśli należymy do grupy osób podatnych na alergie i podrażnienia skóry, powinniśmy wziąć pod uwagę również takie zagrożenie. Może to jest właśnie czas, aby sięgnąć po bawełnę organiczną, która wolna jest od wszelkich chemicznych środków. Wybór należy do nas.
o kurcze,ja nie daję się zwariować ćwiczę w zwykłych desowych spodniach i koszulce bawełnianej bo lubie miękkie materiały jakoś nie mam przekonania do tych śliczniutkich ultranowoczesnych i pięknych strojów sportowych może one ciesza oczy ale ja wolę moje dresy i juz a po tym co przeczytałam utwierdzam się w przekonaniu im prościej tym lepiej