Przez ostatnie 30 lat wiele zmieniło się w ofercie detergentów. Teraz mamy osobne płyny i mleczka do każdego rodzaju zabrudzeń i powierzchni: płyn do naczyń, do podłóg, do fug, do toalet, do umywalek itd. Wszystkie łączy jedno – wysoka zawartość powierzchniowych środków czynnych, które powodują alergie i podrażnienia. Aby zamaskować zapach chloru, dodawane są również sztuczne substancje zapachowe. Czy rzeczywiście czystość w domu musi kojarzyć się z chemią?
Czystość za złotówkę
Doskonałym środkiem czyszczącym jest ocet. Po pierwsze jest to tani środek, którego cena nie przekracza 2-3 zł za litr. Produkt w przeciwieństwie do popularnych detergentów, nie pozostawia chemicznej warstwy na czyszczonych powierzchniach. Sprzątanie roztworem octu w przeciwieństwie do stosowania popularnych detergentów, nie niesie za sobą konsekwencji w postaci alergii kontaktowych, a nawet nowotworów. Ocet doskonale usuwa kamień, rdzę oraz ciemny osad na fugach w łazience. Jest kwasem, dlatego sprawdza się jako środek zabijający bakterie, a nawet grzyby i pleśń. Można nim także myć okna. Jedynym mankamentem jest nieprzyjemny zapach, który jednak szybko się ulatnia. Niektóre blogerki z pasją dzielą się swoimi pomysłami na użycie octu w domu, m.in. do czyszczenia ekspresów do kawy (niemyty ekspres to raj dla pleśni), do polerowania płytek podłogowych, a nawet do prania. Ocet powszechnie stosowany jest również jako odkamieniacz do czajników elektrycznych. Wystarczy zagotować wodę z octem, a kamień zniknie bez śladu. Gdyby zapominalscy domownicy zrobili sobie przez przypadek herbatę z takiej wody z octem, nic im nie grozi. Nie można tego samego powiedzieć o chemicznych odkamieniaczach, których wypicie grozi poważnymi oparzeniami przełyku i może skończyć się tragicznie.
Soda w kuchni nie tylko do wypieków
Soda oczyszczona ma coraz większe grono miłośników. Jest tania i skuteczna, także w zakresie troski o nasze zdrowie. W domu bije na głowę wszelkie chemikalia. Pasta przygotowana z sody oczyszczonej i odrobiny wody pomoże usunąć brud z przypalonych garnków, patelni, piekarników i mikrofalówek. Wystarczy pozostawić na chwilę pastę na zabrudzonych powierzchniach i następnie wyszorować. Jeśli brud jest wyjątkowo uciąż-liwy, można garnek lub patelnię namoczyć przez kilka godzin w wodzie z sodą. Soda usuwa tłuszcz, więc sprawdzi się w kuchni. Można nią wyczyścić kuchenkę, a nawet okap czy podłogę. Sodę można wykorzystać do mycia naczyń, ponieważ z łatwością niweluje wszelkie osady. Właściciele srebrnych sztućców wypolerują je z użyciem pasty z sody. Warto wiedzieć, że soda tworzy nie-korzystne środowisko dla pasożytów. Owoce i warzywa można skutecznie umyć, namaczając na kilkanaście minut w roztworze sody oczyszczonej.
Dla żyjących w pośpiechu
Aby sprzątać z wykorzystaniem przyjaznych dla środowiska i skóry środków, wcale nie trzeba otwierać własnego laboratorium. Z pomocą śpieszą nam sklepy, które specjalizują się w sprzedaży eko detergentów. Sklep internetowy dla rodziców, Multishop24.pl proponuje duńskie produkty JELP do prania i zmiękczania tkanin, które są w pełni biodegradowalne. Skutecznie piorą nawetw 30°C, co pozwala oszczędzać energię elektryczną. Przy tym ich skład dostosowany jest do wymagań delikatnej skóry dziecka, więc mogą być stosowane już od pierwszych dni życia. Mycie podłóg czy sprzątanie łazienki również nie wymaga kompromisów. W takich sklepach jak biowitalni.pl, bioczystość.pl czy lovebio.pl znajdziemy skuteczne środki czyszczące, powstałe na bazie naturalnych składników. Przy tym są przyjemne w użytkowaniu, dzięki dodatkom naturalnych ekstraktów roślinnych, które pozostawiają przyjemny zapach.
nie pamiętam już nawet kto mnie uczył takich metod sprzątania ,chyba babcia z czasów kiedy nic innego dostępnego nie było a ocet zawsze i soda tez ,sprzątam tak do dzisiaj ,po co zmieniać cos co jest ok? raz się pokusiłam o jakiś płyn do mycia kamienia i co? smród nie pozwolił mi go używać…