Stosowane przez nas codziennie środki czyszczące i myjące zawierają substancje, które przy częstym kontakcie mogą powodować podrażnienie lub uczulenie. Dotyczy to zwłaszcza osób chorych na astmę lub alergię. Jak postępować z chemikaliami w naszym domu, by nie stanowiły zagrożenia?
Ostrożności nigdy nie za wiele
[dropcap]P[/dropcap]onieważ na większości opakowań środków czystości znajdujemy informację, iż mają one niekorzystny wpływ na skórę, oczy i błony śluzowe człowieka lub też ich opary są szkodliwe, przede wszystkim zapoznajmy się, z jakiego rodzaju środkiem mamy do czynienia.
Etykieta dołączona do opakowania zawiera wszystkie niezbędne informacje. Pamiętajmy też jednak o kilku ogólnych zasadach, które pozwolą nam uniknąć niepożądanych reakcji naszego organizmu na związki chemiczne zawarte w produkcie:
- Należy przeczytać ostrzeżenia na opakowaniu i stosować się do nich.
- W przypadku używania żrących środków, należy założyć okulary ochronne.
- Rękawice stanowią ochronę przed silnym działaniem substancji, które nie są przeznaczone do kontaktu ze skórą.
- Jeśli instrukcja na płynie mówi, że do czyszczenia należy stosować jego roztwór, nie używajmy go nierozcieńczonego.
- Nie należy mieszać ze sobą środków do czyszczenia! Niektóre mieszanki są wysoce toksyczne i niebezpieczne.
- Sprzątanie za pomocą środków chemicznych powinno odbywać się w dobrze wentylowanych pomieszczeniach.
- Środki czyszczące należy przechowywać w oryginalnych opakowaniach.
- Maseczka założona na nos i usta nie chroni przed wdychaniem oparów.
- Kiedy to możliwe, należy stosować jak najmniej toksyczne środki.
Alergia „na sprzątanie”
Niektóre składniki zawarte w środkach do czyszczenia i mycia mogą powodować uczulenia u osób wrażliwych. Do najczęstszych przyczyn alergii należą środki powierzchniowo czynne, konserwanty, barwniki i substancje zapachowe. Nie wszystkie jednak składniki powodują uczulenia u wszystkich alergików. Dlatego też ważne jest ustalenie przyczyny powstania reakcji alergicznej.
Prawo nakłada na producentów obowiązek zamieszczania informacji o składnikach, które najczęściej powodują alergie, a których stężenie w produkcie przekracza 0.01%. Lista substancji zapachowych będących ich najczęstszą przyczyną obejmuje 26 składników, a są to:
- Alpha-Isomethyl Ionone
- Amyl Cinnamal
- Amylcinnamyl Alcohol
- Anise Alcohol
- Benzyl Alcohol
- Benzyl Benzoate
- Benzyl Cinnamate
- Benzyl Salicylate
- Butylphenyl Methylprpional
- Carboxaldehyde
- Cinnamal
- Cinnamyl Alcohol
- Citral
- Citronellol
- Eugenol
- Evernia Furfuracea Extract
- Evernia Prunastri Extract
- Farnesol
- Geraniol
- Hexyl Cinnamal
- Hydroxycitronellal
- Hydroxyisohexyl 3-Cyclohexene
- Isoegenol
- Limonene
- Linalool
- Methyl 2-Octynoate
Znając przyczynę alergii, możemy w łatwy sposób uniknąć jej poprzez uważne czytanie składu produktu. Podobnie jak w przypadku kosmetyków, tak również w przypadku środków czyszczących, producentów obowiązuje system INCI. Tak więc substancję, której jest najwięcej w danym produkcie, znajdziemy na początku listy, natomiast tę, której jest najmniej – na jej końcu.
Płyny antybakteryjne
Od jakiegoś czasu producenci zapewniają nas, że reklamowane przez nich produkty mają działanie antybakteryjne. Oczywiście, chcemy pozbyć się bakterii z naszego domu, jednakże weźmy pod uwagę fakt, iż środki mające zabijać zarazki, produkowane są na bazie chloru lub podchlorynu sodu, które mogą być powodem zatruć wziewnych.
Najwięcej tych substancji znajduje się w środkach do czyszczenia toalet, wanien, zlewów. Podczas ich czyszczenia wydzielają się chlor i chlorowodór, które działają drażniąco na drogi oddechowe. Osoba zdrowa zwykle po kilkunastu minutach kaszlu, uczucia braku powietrza lub „zatkania” nie odczuwa już żadnych dolegliwości. Jednak jeśli osoba stosująca powyższe środki jest astmatykiem lub alergikiem, istnieje prawdopodobieństwo, iż doświadczy ona silniejszych reakcji wywołanych skurczem oskrzeli. W takiej sytuacji należy zgłosić się po pomoc medyczną.
Środki do czyszczenia mogą też spowodować podrażnienie skóry, jeśli dojdzie do kontaktu z nią. W takim przypadku zmienione chorobowo miejsce należy przemyć dużą ilością wody. Jeśli dolegliwości nie ustępują, również potrzebna będzie wizyta lekarska.
[…] Jeśli zastanawiasz się, co Cię uczula, przypomnij sobie, czy nie zmieniłaś ostatnio płynu do mycia naczyń, czy proszku do szorowania wanny. Wszystkie zwalczające brud „w pięć minut” specyfiki, zawierają silnie działające, podrażniające substancje. Niektórzy źle reagują już na sam zapach takiego detergentu. Najczęściej uczulającymi składnikami środków czystości są związki powierzchniowo czynne, konserwanty, barwniki i substancje zapachowe. Prawo nakłada na producentów obowiązek informowania na opakowaniach o zwartości określonych kompozycji zapachowych, najczęściej uczulających. Ich listę możesz znaleźć między innymi tutaj. […]
Róbmy tak jak Duńczycy, idźmy za certyfikatami. http://www.multishop24.pl/category/zele-do-prania-jelp