W terapii sterydowej stosowanej u dzieci najczęstszym problemem są… rodzice. Naturalnie, chcą chronić swe dzieci przed wszelkimi zbędnymi środkami chemicznymi, sterydami i hormonami. Czy słusznie? Jak w Danii traktuje się temat sterydów?
Straszne sterydy
Księżycowa twarz, ogromne mięśnie i zatrzymanie się wzrostu u dzieci. Taki obraz mają przed oczami rodzice, kiedy słyszą o konieczności terapii sterydami (hormonami) u ich chorych na astmę dzieci. Słowa „sterydy” i „hormony” przerażają rodziców i sprawiają, że zaprzestają ich podawania, kiedy tylko dziecko czuje się lepiej. Zwykle zamiast dwóch dawek dziennie podają jedną, a następnie kiedy dziecko nie ma już objawów, przestają podawać leki. Może to spowodować ciężkie problemy zdrowotne u dzieci w późniejszym czasie.
Przewlekła choroba wymaga stałego leczenia
Astma jest chorobą przewlekłą, której jak do tej pory nie można wyleczyć. I tak jak osoby chore na cukrzycę marzą o dniu wolnym od insuliny, tak astmatycy chcieliby móc uwolnić się od stałego zażywania leków i inhalacji. Dzieci mające astmę, nawet jeśli czują się dobrze, wciąż są chore. Pierwsze objawy astmy pojawiają się, kiedy czynność płuc spada o więcej niż 20%. Tak więc mali pacjenci mogą funkcjonować, kiedy jednocześnie ich płuca działają o 10-15% słabiej niż powinny, mówi profesor Søren Pedersen ze szpitala w Kolding w Danii. Jeśli następuje atak astmy, czynność płuc pozostaje na poziomie 50-60%.
Søren Pedersen to lekarz mający za sobą przeszło 20 lat doświadczenia w [pullquote]Nieprzyjmowanie leków w astmie oznacza podejmowanie ryzyka.[/pullquote]badaniach nad działaniami niepożądanymi sterydów w proszkach do inhalacji. Jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów zajmujących się sterydami u dzieci z astmą. Posłuchajmy jego opinii na temat leków steroidowych w leczeniu dzieci z astmą:
„Ważne jest, aby dzieci z astmą otrzymywały swoje leki prewencyjne każdego dnia. Pierwsze lecznicze efekty widać po kilku dniach, natomiast ich pełne działanie objawia się po 3-4 tygodniach. Nieprzyjmowanie leków w astmie oznacza podejmowanie ryzyka. Pojawiające się w takich przypadkach ataki astmy powodują uszkodzenia tkanek płuc i słabszy dopływ tlenu do krwi, co z kolei wpływa na niedotlenienie całego organizmu. Ataki astmy szkodzą dzieciom bardziej niż zażywanie przez nie codziennie leków”.
Objawy pojawiające się po miesiącu
Zaprzestanie podawania dzieciom sterydów zwykle nie powoduje pojawienia się od razu symptomów choroby. Dlatego też rodzice często myślą – i mają nadzieję – że dziecko nie ma już astmy. Pozostałe leki zwykle wyrzuca się. Kiedy po około miesiącu dziecko ma atak astmy, leki nie zawsze są szybko dostępne. Każdy atak astmy pogarsza stan płuc dziecka, mówi Søren Pedersen.
Wiele dzieci z astmą według profesora po kilku latach ścisłego leczenia prewencyjnego może normalnie funkcjonować przy zażywaniu minimalnej dawki sterydów wziewnych, na przykład 100-200 mikrogramów na dzień. Dla porównania, dziecko w trakcie leczenia ataku astmy musi przyjmować 50 000 mikrogramów sterydów w tabletkach na dzień (50 miligramów) przez 1-2 tygodnie.
Zaniechanie stosowania prewencyjnych inhalacji sterydowych w astmie można porównać do malowania powierzchni, z której wcześniej nie usunęliśmy rdzy. Albo też malowanie ściany świeżą farbą w miejscu, gdzie jest nieusunięta pleśń.
Sterydy są jedynymi lekami, które przeciwdziałają astmie, mówi profesor [pullquote align=”right”]Dawki wdychanych sterydów pozwalających na kontrolowanie astmy mają znacząco mniej groźne efekty uboczne niż ataki astmy. [/pullquote]Pedersen. Podkreśla, że dawki wdychanych sterydów pozwalających na kontrolowanie astmy mają znacząco mniej groźne efekty uboczne niż ataki astmy. Do efektów tych należy zwiększone ryzyko wystąpienia pleśniawek w jamie ustnej, któremu można zapobiegać poprzez płukanie ust po inhalacji.
Jeśli dziecko potrzebuje leków stosowanych doraźnie częściej niż 1-2 razy w tygodniu, by móc brać udział w codziennych zajęciach, może to oznaczać zbyt niską dawkę leku prewencyjnego. Nie dotyczy to przypadków, kiedy dziecko stosuje lek przed dużym wysiłkiem fizycznym w celu uniknięcia ataków astmy.
Profesor Pedersen twierdzi, iż dzieci doświadczają 3-4 razy częściej objawów astmy niż komunikują o tym rodzicom. „Kiedy pytam dziecko z astmą, ile razy stosowało leki, odpowiada, że 1-2 razy. Kiedy pytam, ile razy doświadczyło objawów astmy, odpowiada, że 4-5 razy.
Różnica między tabletkami a lekami wziewnymi
Rodzice często okazują swe wątpliwości co do stosowania leków prewencyjnych w ten sposób: „Nie biorę tabletek od bólu głowy, kiedy nie boli mnie głowa”. Jednakże, jak mówi profesor Pedersen, leków kontrolujących astmę nie można w ten sposób porównywać. Muszą być stosowane stale, nie tylko wtedy, kiedy istnieje nagła potrzeba (jak w przypadku tabletek od bólu głowy). Trzeba też rozróżniać działanie sterydów podawanych w tabletkach od tych, które przeznaczone są do inhalacji.
Sterydy w formie tabletek po zażyciu przedostają się do krwi, a następnie do całego organizmu. Dlatego też oddziałują na całe ciało i podawane są w większych dawkach, to znaczy w miligramach. Sterydy wziewne wdychane są bezpośrednio do płuc, gdzie ich działanie jest najbardziej potrzebne. Tylko niewielka ilość sterydów przedostaje się do krwiobiegu. Nawet po zażyciu 800-1000 mikrogramów leku, po kilku godzinach zawartość sterydów we krwi jest niewykrywalna.
Niska jakość życia
Nieprawidłowe kontrolowanie astmy lub jego całkowity brak prowadzi nie tylko do uszkodzenia tkanek płuc, ale również wpływa na życie codzienne dziecka. Może dojść do sytuacji, kiedy dziecko będzie w stanie oddychać tylko tak, jakby [pullquote]Badania pokazują, że stosowanie leków prewencyjnych zmniejsza ryzyko ataków astmatycznych o 80%. [/pullquote]oddychało przez słomkę przy zatkanym nosie. Dzieci z astmą są często ciche i spokojne, a rzadko stają się takie z dnia na dzień. Na przykład dziecko zaczyna grać w drużynie piłki nożnej jako napastnik. Następnie gra w obronie, by w końcu stanąć na bramce i ostatecznie przestać grać. Podobne sytuacje mają często miejsce, choć rodzice mogą uważać je za zbieg okoliczności. Dzieci są ekspertami w unikaniu sytuacji, które je przerastają, a do takich należy nienadążanie za rówieśnikami.
Dziecko z astmą może bez problemów dorównywać sprawnością fizyczną rówieśnikom. Wystarczy, by regularnie przyjmowało swoje leki prewencyjne. Należy też pamiętać, ze ataki astmy są groźne i, choć zdarza się to rzadko, niekiedy mogą być śmiertelne. Badania pokazują, że stosowanie leków prewencyjnych zmniejsza ryzyko ataków astmatycznych o 80%. Dlatego też rodzice powinni pamiętać o tym, że są odpowiedzialni zarówno za ochronę dziecka przed atakami, jak i za umożliwienie swojemu dziecku normalnego życia w gronie rówieśników.
jest to wyjście z sytuacji ,jeśli idziesz do lekarza bo jest coś nie tak to weź pod uwagę ,może dostaniesz leki i albo je weźmiesz albo poszukaj lekarza któremu zaufasz lub skonsultujesz czy są potrzebne ale jeśli są nie bagatelizujmy sprawy
zgadzam się z artykułem kiedy lekarz czyli osoba której powinniśmy ufać bezgranicznie w sprawie zdrowia naszego dziecka każe podawać lek znaczy ,że jest to po prostu konieczne jesli nie ufamy lekarzowi znajdźmy innego i już
tak ale z drugiej strony stoi rodzic biedny bezradny taki który chce zaoszczędzić dziecku wszelkich niedogodności nie mogący się pogodzić z chorobą dziecka….to nie jest proste zaufac bezgranicznie nawet komuś kto jest lekarzem…tyle się teraz słyszy o lekarzach którzy ignorują,zaniedbują swoje obowiązki…..