Kilka tygodni temu zaczął się rok szkolny i zajęcia pozalekcyjne. Wiele dzieci udziela się np. w klubach sportowych, gdzie z łatwością może zarazić się wieloma wirusami, a w tym HPV potocznie nazwanym „ludzkim brodawczakiem”. Na basenie czy w szatni – maluchy z łatwością łapią tam kurzajki, więc warto, żebyś zawczasu dowiedział się, jak temu przeciwdziałać i leczyć.
Skąd się biorą kurzajki u dzieci?
Powodów jest wiele, jednak są one nieco inne niż w przypadku osób dorosłych. Dzieci mają osłabiony układ immunologiczny, który rozwija się dopiero ok. 12 roku życia. Stąd częstotliwość zachorowań u nich może być większa niż u osób starszych. Poza tym wirus może wniknąć do organizmu także poprzez uszkodzony naskórek. Z tego powodu, gdy dziecko skaleczy się na stopie, warto abyś dobrze odkaził to miejsce i chronił przed zabrudzeniami czy otarciami, zaklejając to miejsce plastrem.
Jak walczyć z brodawkami?
Istnieje wiele sposobów na radzenie sobie z tą dolegliwością, jednak nie każdy jest tak samo skuteczny.
Medycyna ludowa zaleca skorzystanie z roślinnych preparatów na bazie mniszka lekarskiego, czosnku lub glistnika jaskółcze ziele. Szczególnie ten ostatni ma działanie grzybobójcze, jednak leczenie nim – z różną skutecznością – może trwać nawet kilka dni czy tygodni.
Kolejną metodą jest zastosowanie specyfików zamrażających brodawkę np. za sprawą ciekłego azotu, który może spowodować jej odpadnięcie po kilku dniach. Poza tym, w aptekach są też dostępne maści i preparaty zawierające kwas salicylowy, trójchlorooctowy czy mlekowy. Z ich pomocą wierzchnie warstwy naskórka złuszczą się, a z czasem może to spowoduje samoistne usunięcie zmiany na skórze.
Najbardziej skuteczny sposób na usuwanie kurzajek, który zdecydowanie redukuje nawrót wirusa, to zabieg laserowy. Wykonuje się go stosunkowo szybko, więc maluch nie zdąży się przestraszyć – wiązka światła w kilka chwil pozbędzie się brodawki wraz z korzeniem. Kolejną mechaniczną metodą jest łyżeczkowanie, czyli wycięcie kurzajki z podaniem znieczulenia miejscowego, co nie narazi malucha na ból. Aby zabiegi były prawdziwie skuteczne, powinny odbywać się pod okiem profesjonalistów, najlepiej w specjalistycznym gabinecie podologicznym, takim jak np. Gabinet Satin.
Jak zapobiegać?
HPV na stopie Twojego dziecka może być uciążliwą dolegliwością, dlatego warto wiedzieć, jak temu przeciwdziałać. Postaraj się zadbać o to, by zawsze nosiło na basenie, w szatni i innych miejscach publicznych klapki oraz nie pozwalaj mu na używanie cudzych ręczników. Co więcej, dzieci nie powinny rozdrapywać zmian na skórze, które mają wypukły kształt – to może doprowadzić nie tylko do rozprowadzenia wirusa po organizmie, ale też do powstania brzydkich blizn. Naucz malucha zwracać uwagę na kurzajki u innych dzieci – jeśli ktoś takowe posiada na stopach lub dłoniach, lepiej żeby nikt inny nie używał jego lub jej zabawek czy pozostałych dotkniętych przezeń przedmiotów.
Dzieci szybko zarażają się różnymi wirusami, z tego powodu warto z góry wiedzieć jak przygotować się do takich sytuacji. Nie odkładaj jednak wizyt u lekarzy, w tym wypadku podologa, na później, żeby działać skutecznie już na początku rozwoju choroby.
[artykuł promocyjny]
Najlepsze i bezbolesne jest jaskółcze ziele- sok z niego. Jaskółcze ziele rośnie przy murkach, starych zabudowaniach np. cmentarzy, kościołów i nie tylko. WYstarczy powyrywać trochę, potem 2-3 razy dziennie przecinać łodyżki i żółtym sokiem smarować kurzajkę. Po kilku dniach sama wychodzi. Uwaga, sok barwi na czarno i nie może mieć w formie płynnej styczności z oczami dziecka. Wszystkie kurzajki wyłażą bezboleśnie. Acha, higiena potrzebna- dezynfekcja obuwia, skarpetek itd. Bo można sobie kurzajkę wyrzucić na chwilę, po czym znowu się zarazić.