Wiele wirusów i bakterii atakuje organizm człowieka przez błony śluzowe. Wyściełają one drogi oddechowe, przewód pokarmowy czy drogi rodne. Żeby lepiej zwalczać tego rodzaju patogeny, naukowcy opracowują szczepionki wnikające bezpośrednio w błonę śluzową.
Odrobina aerozolu
[dropcap]S[/dropcap]zczepionka może być dostarczona do płuc przy pomocy prostego w obsłudze sprayu, jednak drogi oddechowe mają zdolność do oczyszczania się. Sprawia to, że szczepionka zdąży być usunięta zanim jeszcze zacznie działać. Żeby temu zapobiec naukowcy z MIT (Massachusetts Institute of Technology) opracowali nowy rodzaj nanocząsteczek, które chronią aktywny składnik szczepionki na tyle długo żeby organizm zdążył uruchomić odpowiedź immunologiczną. Ten nowy sposób podawania szczepionek może być także stosowany w innych miejscach gdzie występują błony śluzowe.
Nie tylko grypa
Tego typu szczepionki znajdą zastosowania w zwalczaniu całego wachlarza chorób. Poczynając od grypy i innych infekcji dróg oddechowych, przez choroby przenoszone drogą płciową takie jak zakażenie wirusem HIV czy opryszczki. Darrell Irvine, profesor MIT kierujący opracowywaniem wspomnianych nanocząsteczek bada także możliwość zastosowania ich w leczeniu raka. „To dobry przykład projektu, w którym ta sama technologia może być użyta do zwalczania nowotworów jak i chorób zakaźnych. To niejako platforma do podawania pożądanych szczepionek” mówi Irvine.
Wiele korzyści
Oprócz uniwersalności, podawanie szczepionek do błon śluzowych przyniosło także nieoczekiwany skutek. Okazało się, że w myszach laboratoryjnych, na których testowano nanocząsteczkowe szczepionki, odpowiedź immunologiczna ujawniła się także w innych miejscach wyściełanych błoną śluzową. Podobny mechanizm obserwowano wcześniej u ludzi, nie wiadomo jednak czy uda się go w pełni przenieść na ludzki organizm. Może to mieć duże znaczenie przy leczeniu nowotworów, które mają bardzo dużą zdolność do rozsiewu w inne miejsca w ciele człowieka.
Bardzo fajny pomysl z tego rodzaju szczepionkami, czy sa one stosowanw w Polsce?