Człowiek eksploruje kosmos. NASA wydaje bajońskie sumy, by wykryć wroga poza Ziemią i go zawczasu unieszkodliwić, by uchronić ludzkość. Nawet, gdyby to była niewidoczna dla naszego oka bakteria, może okazać się bronią biologiczną. A tymczasem, na Ziemi – kto zajmuje się niewidzialnymi nosicielami śmiercionośnych chorób czy spędzających sen z powiek alergenów? Jest ktoś, kto o to zabiega od wielu lat. Ponieważ jest to obszar, który nas niezwykle zajmuje, rozmawiamy ze specjalistą akarologiem, dr Ryszardem Sebestą.
Żaneta Geltz: Czego powinniśmy obawiać się bardziej – kurzu czy roztoczy kurzu domowego?
Dr Ryszard Sebesta: Kurz domowy jest źródłem różnorodnych alergenów, które odgrywają poważną rolę w rozwoju astmy oskrzelowej (asthma bronchiale), atopowego nieżytu nosa (rhinitis) oraz wyprysku atopowego (eczema atopicum) opisana w opracowaniach naukowych. Z uwagi na powszechne występowanie i całoroczną ekspozycję, największe znaczenie medyczne mają alergeny roztoczy kurzu domowego. Istotną część aeroplanktonu stanowią także zarodniki grzybów pleśniowych, których wdychanie może powodować nadwrażliwość lub zasiedlenie dróg oddechowych. Wyniki badań epidemiologicznych ECAP (Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce) wskazują na wzrastającą częstość zachorowań na choroby alergiczne w Polsce. Podobny wzrost wykryty został także w innych krajach (International Study on Asthma and Allergy in Childhood). Epidemiczny charakter wzrostu zapadalności na alergie przyczynił się do podjęcia działań na rzecz profilaktyki alergii, w tym antyroztoczowej.
Głównym celem takich działań jest zahamowanie tendencji wzrostowej zachorowań na alergie, a także:
– zatrzymanie nieuchronnego marszu alergicznego przez podjęcie działań o charakterze profilaktyki wtórnej,
– obniżenie ryzyka rozwoju astmy u chorych na alergiczny nieżyt nosa,
– ułatwienie leczenia choroby,
– obniżenie koszt.w leczenia i poprawę komfortu życia leczonych alergików.
ŻG: Co wobec tego powinien zrobić alergik?
RS: Zaleca się osobom, które już borykają się z alergią wziewną lub tym, które już zauważyły u siebie nieuzasadniony katar czy kaszel, aby:
– stosowały tkaniny barierowe,
– usuwały dywany i wykładziny,
– usuwały pluszowe zabawki z miejsc do spania,
– stosowały wysoką temperaturę prania tkanin i chemiczne środki ochrony.
Ponieważ jedno działanie zazwyczaj nie wystarcza, w związku z tym Raport ARIA 2010 (Allergic Rhinitis and its Impact on Asthma) zaleca wprowadzanie fizycznych i chemicznych sposobów kontroli stopnia narażenia na alergeny wewnątrzmieszkalne.
ŻG: Czy istnieje zatem czarodziejska różdżka, która alergikom pomoże pozbyć się tych niechcianych istot z prywatnej przestrzeni?
RS: Miałem przyjemność prowadzić prace badawcze oraz wdrożyć do powszechnego użytku preparat, który został stworzony w oparciu o innowacyjną technologię mikrokapsulacji benzoesanu benzylu, którego wartość roztoczobójcza oraz zdolność neutralizacji alergenów wziewnych została opisana m.in. w opracowaniu naukowym. Zastosowanie mikrokapsułek zapewnia długotrwałe oddziaływanie neutralizujące alergeny główne roztoczy kurzu domowego oraz kontrolę liczebności populacji roztoczy przy pomocy minimalnej dawki substancji czynnej preparatu. Badania laboratoryjne wykazały, że powolna emisja benzoesanu benzylu przez ściany mikrokapsułek skutecznie neutralizuje alergeny główne roztoczy (Der p 1i Der f 1) przez 6 miesięcy po jednorazowym zastosowaniu preparatu. Ważnym, dodatkowym efektem działania mikrokapsułek jest zdolność do agregacji (scalania) drobin kurzu, które stanowią nośniki wielu wziewnych alergenów. Po dokonaniu scalenia drobiny kurzu tracą lotność, co obniża ryzyko inhalacji tych chorobotwórczych substancji.
ŻG: Brzmi jak broń chemiczna?
RS: Można, jak wcześniej wspomniałem, polegać na wskazanych działaniach typu powłoki antyroztoczowe czy usunięcie wszystkich pluszowych elementów w naszym mieszkaniu. Ale jeśli oczekujemy radykalnej eliminacji alergen.w wziewnych z mieszkania uczulonej osoby, bo… po prostu ta osoba cierpi, to zastosowałbym dodatkowo Allergoff Spray, który zapewni istotne obniżenie ryzyka inhalacji alergennych substancji zawartych w kurzu domowym. Zalecanym narzędziem chemicznym, jak to Pani określa, jest także preparat Allergoff Neutralizator Alergenów w Tkaninach – stosowany do prania. Można w ten sposób znacząco odgrodzić swoje ciało od tych niechcianych „obcych”. Preparaty te znajdują się w ciągłej sprzedaży w aptekach już od 2002 r. w Polsce, ale również na świecie. Minęło 15 lat i nie odnotowaliśmy żadnych incydentów medycznych, więc polecam stosowanie bez najmniejszych obaw.
ŻG: Jakie badania przeprowadzono, aby dowieść nie tylko skuteczności, ale także bezpieczeństwa produktu?
RS: Preparat Allergoff poddany został badaniom toksyczności ostrej w Instytucie Przemysłu Organicznego w Pszczynie oraz badaniom drażnienia skóry w Instytucie Medycyny Pracy w Łodzi. Obserwacje Kliniczne przeprowadzone zostały w Katedrze i Klinice Pediatrii, Alergologii i Gastroenterologii Akademii Medycznej w Bydgoszczy. Na podstawie uzyskanych wyników i obserwacji stwierdzono, że preparat nie stwarza zagrożenia dla organizmu człowieka i środowiska naturalnego. Dzięki tym wynikom preparat uzyskał pozytywną ocenę Zakładu Toksykologii i Oceny Ryzyka Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w zakresie bezpieczeństwa dla ludzi i środowiska i otrzymał atest nr PZH/HT-2700/2012.
ŻG: Jak należy stosować preparat?
RS: Łatwy w użyciu spray Allergoff pozwala na docieranie do tych wszystkich miejsc kumulacji alergenów, które zostały szeroko opisane w naukowych opracowaniach akarologicznych. Polecałbym więc opryskiwanie miejsc z największą koncentracją roztoczy i związanych z nimi alergenów, takich jak.: materace, poduszki i kołdry, powierzchnię podłogi pod miejscem do spania, wykładziny i dywany, meble tapicerowane, zasłony, narzuty, pluszowe zabawki itp. Właściwą ochronę przed alergenami wziewnymi można uzyskać stosując preparat raz na 6 miesięcy.
[Allegroff Spray 300 ml, cena 50zł, wystarcza na usunięcie alergenów z powierzchni 40m2 allergoff.pl]
ŻG: Jakich możemy spodziewać się korzyści?
RS: Wymienię tylko najważniejsze:
- Obniżenie poziomu alergenów wziewnych w mieszkaniu osoby uczulonej, prowadzące do minimalizacji ryzyka ekspozycji na wewnątrzmieszkalne alergeny inhalacyjne.
- Złagodzenie objawów choroby alergicznej i poprawa komfortu życia domowników uczulonych na kurz.
- Ułatwienie leczenia choroby alergicznej.
- Zmniejszenie poziomu zużycia leków i kosztów leczenia alergii.
Ocena skuteczności Allergoffu na podstawie obserwacji natężenia objawów alergii w kolejnych dniach od zastosowania preparatu wykazała zmniejszenie dolegliwości u wszystkich dzieci. Pragniemy podkreślić, że nie modyfikowano w tym czasie farmakoterapii alergii u dzieci, tak więc pozytywne rezultaty należy wiązać z zastosowaniem Allergoffu. […] Na podstawie przeprowadzonych badań [„Badania nad zastosowaniem preparatu Allergoff jako postępowania wspomagającego leczenie u dzieci uczulonych na alergeny roztoczy kurzu domowego.”] uważamy, że preparat Allergoff może być cennym uzupełnieniem leczenia alergii wziewnej i wyprysku atopowego u osób uczulonych na roztocza kurzu domowego i z tego powodu zamierzamy zalecać go naszym pacjentom.” – mówi pani prof. dr hab. n. med. Mieczysława Czerwionka-Szaflarska, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Alergologii i Gastroenterologii w Bydgoszczy.
ŻG: Interesuje mnie jeszcze skład chemiczny produktu, czy może Pan przybliżyć substancje aktywne?
RS: Allergoff spray to:
- wodna zawiesina mikrokapsułek, zbudowanych z alkoholu poliwinylowego, których przeciętna średnica (d50) wynosi 1 μm
- polimerowe kapsułki wypełnione przez benzoesan benzylu w formie stałego rdzenia, którego zawartość w wyrobie wynosi 2,5%
- pozostałe składniki stanowią uzupełnienie i są odpowiedzialne za stabilność preparatu:
– alkohol poliwinylowy – odpowiedzialny za tworzenie błony
– kwas cytrynowy (40% roztwór wodny)
– mirystynian izopropylu (funkcja: wiążąca, zmiękczająca)
– hypromeloza (w okulistyce stosowana do nawilżania rogówki oka, w naszym preparacie zastosowana jako stabilizator i emulgator)
– woda demineralizowana.
Wszystkie składniki preparatu Allergoff są zarejestrowane w Farmakopei Polskiej (FP IX 2011), opracowanej przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, wydanej przez Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne oraz Decyzji Komisji 2006/257/WE z dnia 9 lutego 2006 (Dz.U.L 97 z 05.04.2006) ustanawiającej wykaz i powszechne nazewnictwo składników w produktach kosmetycznych.
Zapraszam do zapoznania się z miejscami, gdzie gromadzi się kurz i jak sobie z nim poradzić.
Konsultant naukowy w firmie ICB Pharma, która zajmuje się ochroną ludzi, zwierząt i roślin przed biologicznymi zagrożeniami środowiskowymi. Specjalista z zakresu akarologii*, a w szczególności biologii roztoczy o istotnym znaczeniu medycznym i weterynaryjnym. Zajmuje się między innymi możliwością stosowania prostych metod profilaktycznych, chroniących ludzi przed chorobotwórczym działaniem wewnątrzmieszkalnych alergenów wziewnych.
*Akarologia – z gr.: κάρι, „akari”, gatunek roztocza oraz λόγος, „logos”, nauka — dyscyplina zoologiczna zajmująca się naukowym badaniem roztoczy (Acari), obszernego i zróżnicowanego gatunkowo rzędu drobnych pajęczaków (Arachnida).
*Materiał zawiera lokowanie produktu.