W ostatnim czasie obserwuje się znaczny wzrost zachorowań na alergie, które uznane zostały za chorobę cywilizacyjną. Wśród najczęstszych czynników alergicznych wymienia się: pyłki roślin, roztocza kurzu domowego, białko mleka krowiego, orzechy arachidowe. Rozpoznanie alergii może nastręczać wiele trudności z uwagi na złożony obraz kliniczny. Pomocne w postawieniu diagnozy są testy alergiczne z krwi. Dowiedz się więcej na ich temat.
Testy alergiczne z krwi – co wykazują?
Alergię określa się jako nieprawidłową, nadmierną reakcję układu immunologicznego na substancje, które u zdrowych ludzi nie powodują żadnych niepożądanych zmian. Alergię podejrzewa się na podstawie występujących objawów klinicznych, jednak ich złożoność może utrudniać postawienie ostatecznej diagnozy. Jednoznacznych informacji dostarczą za to testy alergiczne z krwi. We krwi alergików obserwuje się bowiem podwyższone stężenie alergenowo swoistych przeciwciał klasy IgE, skierowanych przeciwko konkretnym substancjom uczulającym. U osób zdrowych przeciwciała IgE o takiej swoistości są niewykrywalne. Przeczytaj więcej na temat testów alergicznych z krwi: https://diag.pl/sklep/pakiety/e-pakiet-alergiczny/.
Czy badanie alergiczne z krwi wymaga przygotowania?
Testy alergiczne z krwi mają taki sam przebieg jak każde inne badanie z krwi. Pacjentowi pobierana jest krew zazwyczaj z naczynia ze zgięcia łokciowego. Badanie nie wymaga żadnego przygotowania, chyba że jest przeprowadzane jednocześnie z morfologią krwi. Wówczas należy się zgłosić w godzinach porannych i na czczo. W pozostałych przypadkach na wynik nie wpływa ani spożywanie posiłków, ani przyjmowanie leków antyhistaminowych. Z wynikami testów należy się zgłosić do alergologa, który dokładnie je omówi i określi dalsze postępowanie.
Jakie alergeny są najczęściej badane?
Testy alergiczne z krwi pozwalają na jednoczesne określenie nadwrażliwości na wiele alergenów. Wśród najczęściej badanych czynników uczulających znajdują się: pyłki trawy, pyłki brzozy brodawkowatej, pyłki bylicy, roztocza (Dermatophagoides farinae), naskórki psa, kota, konia, pleśnie (Cladosporium herbarum, Aspergillus fumigatus, Alternaria alernata), białko jaja kurzego, żółtko kurze, mleko, kazeina, mąka pszenna, soja, orzechy ziemne, orzechy laskowe, marchew, ziemniaki, jabłka.
Dlaczego warto wykonać test na alergię z krwi?
Oto główne zalety testów alergicznych z krwi:
- są szybkie i wygodne – do badania wystarczy pobranie niewielkiej ilości krwi,
- nie wiążą się z ryzykiem wystąpienia nieprzyjemnych reakcji alergicznych, towarzyszy im jedynie dyskomfort podczas pobierania krwi,
- nie wymagają odstawiania leków antyhistaminowych,
- zlecenie i wykonanie badań nie wymaga kontaktu ze specjalistycznym gabinetem alergologicznym,
- za jednym razem można przeanalizować wiele alergenów,
- dostarczają precyzyjnych informacji o tym, które substancje wywołują nieprawidłową odpowiedź układu odpornościowego,
- stanowią podstawę do opracowania postępowania leczniczego – diety eliminacyjnej, farmakoterapii, swoistej immunoterapii.
*Artykuł partnera