Nie jesteśmy maszynami, którym wystarczy doładować baterie, by pracowały bez przerwy. Szybkie tempo życia i częsty stres wzmagają potrzebę organizmu do jego wyciszenia, uspokojenia i błogiego lenistwa, by mógł się zregenerować. Tym bardziej potrzebuje tego organizm osoby cierpiącej na alergię, ponieważ jak pokazują ostatnie badania, doświadczanie stresu pogarsza objawy alergiczne.
Badanie stresu
[dropcap]W[/dropcap] ostatnich latach przeprowadzono szereg badań, które wykazały, iż stres i lęk powodują nasilenie reakcji uczuleniowych u osób z alergią. Naukowcy wysuwają teorię, iż ma to związek z oddziaływaniem stresu na system immunologiczny człowieka.
Jednym z badań potwierdzających wpływ stresu na reakcje uczuleniowe jest [pullquote]Regularne doświadczanie stresu zwiększa ryzyko wystąpienia alergii.[/pullquote]badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Stanowym w Ohio. Grupę osób cierpiących na katar sienny jednego dnia poproszono o wygłoszenie przemowy. Innego dnia grupa miała zajęcia relaksujące, takie jak czytanie czasopism. W dniu przemowy i nawet kilka dni po niej u badanych osób doszło do zaostrzenia się objawów kataru siennego. Natomiast po drugim, relaksującym dniu badania, nie zauważono u badanych osób pogorszenia się objawów alergicznych.
Naukowcy z Uniwersytetu Ohio twierdzą, iż regularne doświadczanie stresu przez człowieka powodujące chroniczną odpowiedź układu immunologicznego zwiększa ryzyko wystąpienia alergii. Powstaje ona, kiedy organizm mobilizuje siły do walki z zagrożeniem, które w rzeczywistości nim nie jest (jak na przykład pyłki roślin, a w tym wypadku… stres).
Hormon stresu a alergia
Kiedy doświadczamy stresu, nasz system immunologiczny przygotowuje się do zwalczania infekcji lub innego przeciwnika. Następnie wydzielany jest kortyzol, który ma działanie przeciwzapalne i przeciwdziałające nadmiernej reakcji systemu immunologicznego. Niektóre jednak osoby nie produkują odpowiedniej ilości kortyzolu w odpowiedzi na stres, przez co system immunologiczny nie jest wystarczająco „kontrolowany”. Powoduje to zwiększenie ryzyka infekcji. W badaniu przeprowadzonym wśród dzieci i dorosłych z atopowym zapaleniem skóry stwierdzono niższą niż u zdrowych osób produkcję kortyzolu w odpowiedzi na stres.
Czy można uniknąć stresu?
Trudno jest uniknąć stresu – zawsze znajdzie się coś, co może zakłócić nam spokój. Warto wtedy przypomnieć sobie o tym, co sprawia nam przyjemność i… zrobić to. Nawet godzina poświęcona aktywności, która nas relaksuje może sprawić, że spojrzymy z dystansu na nasze problemy, pozbędziemy się stresu, a jednocześnie unikniemy pogorszenia się objawów alergii. Inwestycja czasu, energii i pieniędzy w przyjemności to najlepsze lekarstwo przeciwko pogarszaniu się objawów alergii. A to chyba dobra wiadomość.
taa jasne powiedzcie to nauczycielom w szkole codziennie tona lekcji kartkowki pisania tyle ,że masakra i jak tu się nie wkurzać? ciągle czegoś ktoś chce czegoś ci nie wolno a człowiek żyć chce a nie tylko lekcje i sprzątanie a co z wyjściem do kina czy na pizzę? bo mnie na to czasu mało zostaje a jak człowiek dorośnie każą mu iść do pracy i zaganiany lata jak pies z wywieszonym ozorem i co znowu czasu na nic do bani to wszystko
to ciekawe,ja niestety często się denerwuję i fakt jest taki że odbija się to na moim brzuchu nawet jeśli trzymam dietę boli czuję ucisk i w ogóle skręca mnie tak że czasem wymiotuję z bólu,w takich chwilach ratuję się tabletkami uspokajającymi które nie zawsze działają tak jak trzeba,jedno jest pewne stres wpływa negatywnie na całą naszą osobę
tak, może to i racja ale z drugiej strony gdyby nie było stresu nie było by równierz wielu genialnych pomysłów tekstów czy wynalazków nie da się żyć bez stresu ale na pewno można go uładzić zaadoptować sie i traktowac go jak kolegę który jest i który pomaga nam zrobić więcej niz sami bysmy od siebie wymagali w sytuacji bezstresowej.