Produkty dla alergików pojawiają się na rynku jak grzyby po deszczu. Czy antyalergiczny to to samo co antyroztoczowy? Wobec takich wątpliwości stają rodzice małych alergików każdego dnia. Magdalena Gruszczyńska, twórczyni i pomysłodawczyni polskiej marki dla alergików Sova, podpowiada jak wybrać odpowiednie produkty do sypialni małego alergika i nie dać się mitom.
Hipoalergiczni: Napisała Pani o sobie: „Jestem Alergikiem i Mamą Alergika. Moim celem jest upowszechnianie wiedzy na temat profilaktyki antyroztoczowej.” Co to jest ta profilaktyka antyroztoczowa?
Magdalena Gruszczyńska: Antyroztoczowa czyli skierowana przeciwko roztoczom i ich odchodom, które są bardzo silnie uczulającymi alergenami. Obejmuje szereg działań w domowym otoczeniu Alergika, których celem jest obniżenie stężenia alergenów roztoczy kurzu domowego, a przez to przeciwdziałanie wystąpieniu związanych z nimi reakcji alergicznych. Profilaktyka antyroztoczowa to nie tylko zadbanie o łózko, pościel i pokrowce, to szereg innych działań, które są warte zastosowania w codzienności, żeby zadbać o swoje zdrowie.
H: Jakie są główne zalecenia profilaktyki antyroztoczowej?
MG: Dla mnie podstawowe działania w tym zakresie to:
1. Pierzemy wszystko w temp. powyżej 60°C, bo to zabija roztocza – główne źródło alergenów – i wypłukuje już istniejące alergeny.
2. Zakładamy pokrowce antyroztoczowe, bo to chroni od roztoczy i ich alergenów.
3. Pluszaki wkładamy raz na 3 tygodnie do zamrażarki, bo to zabija roztocza. A potem pierzemy, aby wypłukać alergeny.
H: Okazuje się, że Moje Dziecko jest uczulone na roztocza kurzu domowego. Od czego powinnam zacząć?
MG: Od zadbania o pokój Alergika. Największym zbiornikiem alergenów roztoczy kurzu domowego jest bowiem łóżko dziecka. Można jednak zmniejszyć ich stężenie poprzez założenie pokrowców antyroztoczowych na materac i pościel, które stanowią barierę dla roztoczy i ich odchodów, uniemożliwiając ich przedostawanie się bezpośrednio do otoczenia dziecka.
Dla mnie najważniejszy jest antyroztoczowy pokrowiec na materac. Wszystkie inne tekstylia w otoczeniu Alergika można wyprać w temperaturze 60°C. Materaca tak się nie da potraktować, bo po prostu nie zmieści się nam w pralce…
H: Antyroztoczowy pokrowiec na materac? A nie może to być „pokrowiec antyalergiczny”?
MG: Nie, to są dwa różne terminy. „Antyalergiczny” oznacza przede wszystkim „nie wywołujący alergii”. Czyli „antyalergiczny pokrowiec” to pokrowiec, który nie wywoła reakcji alergicznej u użytkownika. Może być uszyty z bawełny lub innego naturalnego materiału.
Z kolei „antyroztoczowy pokrowiec”, to pokrowiec, który jest „przeciwko” roztoczom. To pokrowiec uszyty z materiału, który jest barierą dla roztoczy i ich odchodów (alergenów).
Należy przy tym podkreślić, iż skuteczność barierową wobec alergenów roztoczy posiadają tylko takie materiały, w których wielkość porów jest mniejsza niż 10 mikrometrów. Warto to sprawdzić przed zakupem żądając od dostawcy czy też producenta przedstawienia certyfikatów lub wyników badań, które to potwierdzą.
H: Zakładam więc antyroztoczowy pokrowiec na materac i co dalej?
MG: Z moich doświadczeń jako Alergika i Mamy Alergików wynika, że jest kilka wariantów profilaktyki antyroztoczowej:
Wariant I:
Materac w pokrowcu antyroztoczowym.
Pościel (poduszki, kołdry) i powłoczki (te kolorowe) pierzemy co 3 tygodnie w 60°C
Pokrowiec pierzemy raz na pół roku pod warunkiem regularnego odkurzania
Wariant II:
Materac, poduszki, kołdry w pokrowcach antyroztoczowych.
Efekt: co 3 tygodnie pierzemy tylko powłoczki, pokrowce raz na pół roku pod warunkiem regularnego odkurzania.
Wariant III:
Materac w pokrowcu antyroztoczowym.
Poduszki i kołdry antyroztoczowe.
Efekt: co 3 tygodnie pierzemy tylko powłoczki, poduszki i kołdry raz na 3 miesiąca, pokrowce raz na pół roku pod warunkiem regularnego odkurzania.
H: Dlaczego profilaktyka antyroztoczowa jest taka ważna?
MG: Alergik śpi spokojnie przez całą noc. Budzi się rano bez kataru, „piasku z oczach”, męczącego kaszlu. Znika uporczywa wysypka „nie wiadomo od czego”.
Badania naukowe pokazują, że profilaktyka antyroztoczowa obniża ryzyko wystąpienia ataku astmy. Pomaga także przy AZS. Obniżenie stężenia alergenów roztoczy kurzu domowego przy użyciu pokrowców uważane jest za podstawową metodę zapobiegania chorobom alergicznym dzieci.
Realizacja tych wszystkich zaleceń jest żmudna i pracochłonna. Nie ma jednak innej drogi. Ale naprawdę warto podjąć te wszystkie działania, bo dzięki temu jesteśmy w stanie monitorować przebieg alergii i przeciwdziałając jej zaostrzeniu, zapobiegać zachorowaniu Małego Alergika na astmę.
Magdalena Gruszczyńska – Alergik i Mama Alergików. Ekonomista z wykształcenia, „Pomysłowy Dobromir” z natury. Twórca i właściciel marek SOVA i DERMASOVA. Założyciel Fundacji „Zawsze o Krok przed Astmą”.
minimalizm w pokoiku alergika tez jest dobrym pomysłem:) ,im mniej firanek ,dywanów tym sen dziecka jest spokojniejszy ,najlepiej na podłogę położyć panele a meble czyścić wodą bez chemii lub środkami dedykowanymi dla alergików