Podczas targów HAPPY BABY w Poznaniu nasza redakcja natknęła się na niedużą, ale niezwykłą koncepcję, która zachwyciła nas po wieloma względami. Jak co kwartał, staramy się przedstawić naszym Czytelnikom coś, co może wpłynąć na nasze życie i kształtowanie rzeczywistości. Za ciekawy pomysł uznaliśmy kombinezony do malowania i warsztaty sensoryczne dla dzieci w wydaniu trzech bohaterek – autorek marki Get Dirty: Joanna Szczucka, Monika Skaja, Żaneta Gatniejewska. Zobaczcie o co tu chodzi!
Hipoalergiczni: Czym jest zabawa w Krainę Północy oraz przygoda Indian w Laboratorium?
Joanna Szczucka: To przykłady naszych scenariuszy warsztatowych. W pierwszym przypadku wybieramy się w podróż do dalekich zimnych stron, gdzie m.in. budujemy igloo z kostek cukru, taplamy się w kisielowym morzu, łowimy rybki w przeręblu, malujemy lodem i robimy sensoryczny śnieg. Indiański temat przenosi nas w klimat rdzennych Amerykanów, ale z naciskiem na doświadczanie i wyjaśnianie zjawisk. Wiele z tych pomysłów jest do wykonania w domu, liczy się tylko inwencja opiekuna i chęć dania dziecku przestrzeni, którą trzeba później posprzątać.
Hipoalergiczni: Czyli Wasze produkty do brudzenia się można użyć też w domu?
Monika Skaja: Jak najbardziej, nasza przygoda rozpoczęła się od zaprojektowania kombinezonów, ale stwierdziłyśmy, że potrzeba też zabezpieczenia przestrzeni w domu, stąd pomysł na matę i worek 2w1. [pullquote align=”right”]Naukowcy twierdzą, że 10% zdrowych dzieci ma bariery sensoryczne, ale większość rodziców o tym nie wie! Niedostrzeżenie tego ma wpływ na problemy z mową, a później uczeniem się, czytaniem, pisaniem itp.[/pullquote] Można ją malować pisakami, ochroni podłoże podczas zabaw z farbami, piaskiem kinetycznym, ale i spakuje się w nią zabawki i ruszy w plener. Po zabawie pierzemy w 30 stopniach w pralce i mamy „czystą kartkę” 🙂 Dla najmłodszych mata i kombinezon lub fartuszek sprawdzą się podczas nauki samodzielnego jedzenia i rozszerzania diety. Wszystkie produkty są hipoalergiczne, tkanina, z której są wykonane posiada Certyfikat Oeko-TeX – Tekstylia Godne Zaufania i jest polecana nawet dla wrażliwej skóry alergika.
Hipoalergiczni: Jakie były Wasze wstępne pomysły, zanim rozwinęłyście je do tego rozmiaru, że teraz edukujecie dzieci przez twórczość i stworzyłyście swoją markę dla brudasków?
Żaneta Gatniejewska: Same jesteśmy mamami i w trosce o dobro dzieci oraz naszą wygodę wynalazłyśmy kombinezony ochronne dla dzieci, najzwyczajniej w świecie miałyśmy dość wyrzucania ubrań, z których nie chcą zejść plamy. Kombinezony mają za zadanie uszczęśliwić dzieciaki (dając im możliwości do swobodnej i bardzo kreatywnej zabawy), a rodzicom ułatwić życie i dać radość ze wspólnej zabawy oraz obserwacji postępów swojego dziecka. Chcąc stworzyć dzieciom jeszcze lepsze warunki rozwoju zapoczątkowałyśmy misję uświadamiania i edukowania rodziców, mówiąc im jak ważne jest w życiu dzieci doświadczanie, kreatywna zabawa, plastyka, wszelkie zabawy sensoryczne. Na warsztatach przekonałyśmy się w praktyce jak wiele dzieci ma problem z pobrudzeniem się. Naukowcy twierdzą, że 10% zdrowych dzieci ma bariery sensoryczne, ale większość rodziców o tym nie wie! Niedostrzeżenie tego ma wpływ na problemy z mową, a później uczeniem się, czytaniem, pisaniem itp.
Hipoalergiczni: Gdzie odbywają się Wasze warsztaty i jak często?
Joanna Szczucka: Warsztaty Get Dirty® wprowadziłyśmy w naszym mieście, w Poznaniu, w kilku kawiarniach przyjaznych rodzicom. Jak często? Raz w tygodniu, a od jesieni będą również odbywać się w naszym lokalu przy ul. Głogowskiej 154, gdzie można będzie się z nami pobawić twórczo, pouczyć języka angielskiego innowacyjną metodą polegającą na połączeniu zabawy kreatywnej, sensorycznej, eksperymentalnej, która pobudza wszystkie zmysły i obie półkule mózgu przyspieszając przyswajanie wiedzy. Umysły dzieci są chłonne jak gąbka, a nauka w takich warunkach to po prostu frajda. Warsztaty Get Dirty® idą w świat, szkolimy animatorów z całej Polski, ich lista ciągle rośnie i jest dostępna na naszej stronie www.getdirty.eu. Zapraszamy chętnych, by do nas dołączali.
Bohaterki GAME CHANGERS
Trzy mamy – Joanna Szczucka, Żaneta Gatniejewska, Monika Skaja – którym los młodego pokolenia nie jest obojętny, jako zwolenniczki ćwiczenia integracji sensorycznej, poprzez zabawę chcemy szerzyć wizję: „brudne dziecko to szczęśliwe dziecko” oraz „szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko”. www.getdirty.eu
świetnie ,że ktoś myśli o dzieciach o ich rozwoju ,integracji sensorycznej i zapewnieniu warunków do rozwoju , a najważniejsza w tym jest zabawa ze swoim własnym zabieganym rodzicem , który pracując nie zawsze ma czas zauważyć ze dziecku coś jest…