73% dzieci z astmą lub alergią na roztocza kurzu domowego mogłoby zmniejszyć o połowę przyjmowane dawki leków. Wystarczyłoby, aby ich materace, kołdry i poduszki okryte były specjalnymi pokrowcami zmniejszającymi kontakt dziecka z roztoczami znajdującymi się w pościeli i materacach. To główne odkrycie badania przeprowadzonego w Danii, opublikowanego w piśmie naukowym „Journal of Allergy and Clinical Immunology”.
Pajęczaki w łóżku
[dropcap]R[/dropcap]oztocza kurzu domowego są przyczyną powstawania astmy i kataru siennego. Od 5 do 7 % dzieci w Danii choruje na astmę, a większość z nich jest też uczulona na roztocza. Te mikroskopijne pajęczaki zagnieżdżają się w łóżku i wokół niego, ponieważ potrzebują wilgoci i żywią się martwym naskórkiem ludzi i zwierząt.
Roztocza giną w temperaturze 60ºC, dlatego łatwo można się ich pozbyć z pościeli, piorąc ją. Oczywiście, materaca nie możemy wyprać. A to właśnie na nim dziecko spędza od 10 do 16 godzin dziennie, co sprawia, że jest ono stale narażone na działanie roztoczy.
Pokrowce przeciw roztoczom kurzu domowego
„Dzięki specjalnym pokrowcom na materace, dziecko ma szansę nie wchodzić w bezpośredni kontakt z roztoczami kurzu domowego. Powoduje to złagodzenie objawów alergicznych i, co za tym idzie, możliwość przyjmowania mniejszych dawek leków”, mówi Susanne Halken, lekarz w szpitalu Sønderborg. Wraz z ośmioma innymi znanymi duńskimi pediatrami przeprowadziła ona interesujące badanie.
Celem badania było znalezienie odpowiedzi na pytanie: w jakim stopniu pokrowce ochronne na materace i poduszki mogą zmniejszyć ilość roztoczy kurzu domowego w łóżku, jak również, czy dzięki nim możliwe będzie zredukowanie przyjmowanych przez dzieci leków. Badanie trwało dłuższy czas i objęło 60 dzieci z astmą i alergią na roztocza, które miały objawy chorobowe, u których zanotowano nieprawidłową czynność płuc i które przyjmowały leki.
Przed rozpoczęciem badania leczenie dzieci przynosiło dobre rezultaty przy jednoczesnym podawaniu niewielkich ilości leków. Jeżeli dziecko dostawałoby duże dawki leków, zmniejszenie ich prowadziłoby do błędnej interpretacji wyników badań, gdyż otrzymywałoby ono mniejszą dawkę, która wystarczyłaby bez względu na badanie.
Jedna połowa dzieci otrzymała pokrowce nieprzepuszczalne dla roztoczy, druga z kolei zwykłe pokrowce bawełniane. W trakcie badania poinformowano rodziny dzieci o konieczności regularnego prania pokrowców. Rodziny nie mierzyły ilości roztoczy na łóżku. Celem badania było odkrycie, czy dzięki samym pokrowcom możliwe będzie zmniejszenie dawek leków dzieciom.
Po zaledwie 3 miesiącach dzieci, które spały na specjalnych pokrowcach, mogły przyjmować mniej leków niż dzieci, które spały na zwykłych pokrowcach. Po 9 miesiącach różnica pomiędzy grupami dzieci znacznie się zwiększyła. Do 54% dzieci ze specjalnymi materacami mogło zażywać jedynie połowę lub mniej leków, niż przed badaniem. W drugiej grupie kontrolnej – jedynie 10% dzieci. Po roku troje z czworga dzieci (73%) mogło przyjmować zaledwie połowę swojej poprzedniej dawki. W drugiej grupie – 24% dzieci. Jednocześnie objawy i czynność płuc u badanych dzieci nie pogorszyły się.
Dr Susanne Halken dodaje, iż w materacach pokrytych specjalnymi pokrowcami znaleziono o wiele mniej roztoczy niż w materacach z pokrowcami bawełnianymi.
Pokrowiec z przepisu lekarza
Badanie jasno pokazuje, że astma i alergia są ze sobą powiązane. Zmniejszenie alergenu w środowisku dziecka spowodowało złagodzenie objawów astmy. Specjalne pokrowce na materace powinny być zalecane dzieciom z alergią na roztocza i astmą, tak samo jak zaleca się zażywanie leków, twierdzi dr Halken.
Do tej pory pokrowce przeciw roztoczom stosowali jedynie pacjenci specjalistycznych poradni alergicznych. Susanne Halken uważa, że każde dziecko z astmą i ciężką postacią alergii powinno być dokładnie zbadane przez lekarza pod kątem przyczyn powstawania objawów chorobowych. Jeżeli badania wykazują, że symptomy wywołują roztocza, dziecko powinno używać pokrowców ochronnych na materace i poduszki.
Roztocza wciąż obecne
Pokrowce na materace są skuteczne uniemożliwiają kontakt z roztoczami znajdującymi się w materacach. Jednakże, na pokrowcach również będą gromadzić się roztocza. Dlatego ważne jest ich regularne pranie w temperaturze co najmniej 60ºC. Osoba, która cierpi na alergię na roztocza powinna prać kołdry i poduszki co najmniej 3-4 razy do roku, pokrycie na materac raz w miesiącu, natomiast pościel 2-4 razy w miesiącu. Jednocześnie należy zapobiegać utrzymywaniu się dużej wilgotności powietrza w mieszkaniu, by roztocza nie miały dobrych warunków do rozwoju. W tym celu zaleca się wietrzenie pomieszczeń na przykład 2-3 razy dziennie przez co najmniej 5-10 minut oraz odpowiednie ogrzewanie pomieszczeń w okresie zimowym. Nie jest wskazane suszenie ubrań w mieszkaniu. Ważne jest unikanie palenia tytoniu w pomieszczeniach. Pamiętać przy tym trzeba, że w przypadku alergii samo stosowanie odpowiednich pokrowców na materace nie jest wystarczające i pacjent powinien być pod stałą kontrolą lekarza.
Czy pokrowce przeciwdziałają powstawaniu alergii?
Susanne Halken odpowiada: „Nie mamy jak dotąd dowodów na to, jednak prowadzi się w Europie badania, które w najbliższych latach mają potwierdzić skuteczność pokrowców w prewencji alergii.”
to bardzo ciekawe powiem szczerze ale zapewne u nas takich materacy tanio się nie dostanie??chętnie bym przyjełą receptę na taki materacyk gdyby to miało podnieść konfort alergii mojego syna uczulonego na roztocza właśnie,pościel zmieniam mu bardzo często ale nigdy nie udało nam się zacząć brać połowy mniej leków a szkoda bo warto by było spróbować:(