Piękne zapachy w naszym otoczeniu jednych mogą wprawić w lepszy nastrój, a innych… drażnić, w pełnym tego słowa znaczeniu. Co sprawia, że wdychany aromat może wywołać niepożądane reakcje naszego organizmu?
„Alergia na zapach”?
[dropcap]S[/dropcap]ubstancje zapachowe nie są same w sobie alergenami tak, jak pyłki czy naskórek zwierząt. Alergeny powodują uaktywnienie systemu immunologicznego człowieka do walki z „intruzem”, co prowadzi do stanu zapalnego mogącego objawiać się poprzez łzawienie oczu, katar, itp. Z kolei substancja powodująca podrażnienie nie uaktywnia układu immunologicznego, choć objawy wynikające z kontaktu z nią mogą być podobne.
Objawy wrażliwości na substancje zapachowe
Istnieją dwie główne grupy objawów wrażliwości na substancje zapachowe:
- Objawy ze strony układu oddechowego, zapchany nos, łzawienie (podobne do symptomów kataru siennego),
- Objawy skórne.
Być może należymy do osób, które są wrażliwe na zapachy, jeśli mieliśmy kontakt z substancją zapachową i odczuwamy poniższe objawy:
- ból głowy,
- trudności w oddychaniu,
- ucisk w klatce piersiowej,
- pogorszenie się objawów astmy,
- kichanie,
- pojawienie się czerwonej swędzącej wysypki na skórze.
Narażeni na zapachy
Wystąpienie wrażliwości na substancje zapachowe jest bardziej prawdopodobne u osób, które chorują na astmę lub alergię. Biorąc pod uwagę fakt, iż każdego dnia spotykamy się z ogromną ilością zapachów różnego pochodzenia, ich ograniczenie wydaje się rozsądnym posunięciem. Nie ma „bezpiecznych” zapachów; każdy produkt zawierający substancję zapachową może potencjalnie wywołać reakcję wrażliwego organizmu. Dlatego też, szczególnie w przypadku osób mających alergię lub astmę, dobrze jest stosować środki, które pozbawione są zapachu. Jednakże należy być ostrożnym przy zakupie środka, na którym widnieje napis „bezzapachowy”, gdyż nie musi to oznaczać, iż jest on rzeczywiście pozbawiony substancji zapachowych. Istnieje możliwość, że jedynie nie ma on wyczuwalnego zapachu, a mimo to zawiera takie substancje (na przykład maskujące zapach użytych składników).
Pomijając produkty, których głównym przeznaczeniem jest uwalnianie zapachów (perfumy, odświeżacze do powietrza), substancje zapachowe znajdziemy również w większości poniższych środków:
- mydło,
- kosmetyki pielęgnacyjne do ciała,
- kosmetyki kolorowe,
- proszki do prania,
- płyny do płukania,
- farby.
Wśród 5000 zapachów, które otaczają nas każdego dnia, tylko 8 powoduje największą liczbę uczuleń. Oto one:
- Cinnamic alcohol,
- Cinnamic aldehyde,
- Eugenol,
- Isoeugenol,
- Geraniol,
- Alpha amyl cinnamic alcohol,
- Hydroxycitronellal,
- Oak moss absolute.
Nawet, jeśli jeden z tych składników został użyty do produkcji kosmetyku, nie znaczy to, że znajdziemy go w składzie, ponieważ kosmetyk ten może zawierać mieszaninę różnych substancji zapachowych (a wśród nich składnik powodujący podrażnienia).
Podsumowanie
Jak wspomniano powyżej, osobami, które mogą reagować podrażnieniem na substancje zapachowe są głównie chorzy na astmę i alergię, jednakże nie oznacza to, że inni są „bezpieczni”. Jeśli odczuwamy którykolwiek z objawów mogących świadczyć o podrażnieniu substancją zapachową pomyślmy, czy ostatnio nie mieliśmy kontaktu z jakimś nowym zapachem.
Pełna lista lista substancji uczulających do druku: ALERGENY>>
Czy mozna zrobic szczegolowe testy alergiczne na zapachy, mam na cos uczuelnie w nowym mieszkaniu, mam opouchniete policzki i noc, boli mnie gardlo cieko sie oddycha 🙁
Radzimy udać się na konsultację z profesorem Krzysztofem Buczyłko w Łodzi lub z dr n. med. Danutą Myłek w Warszawie.
Ja też lubię dobre perfumy…to mój grzeszek, bo jestem uczulona na niektóre substancje zapachowe niestety 🙁
http://www.blogbezzapachu.blogspot.com
ja tam lubię dobre perfumy,kto by się przejmował tym,że boli głowa czasem wystarczy dawać ich mniej ,pewnie że nadmiaar szkodzi jak szampon pachnie krem pachnie mydło pachnie to zdechnąć idzie czasem od zapachów śmierdzi się jak skunks więc lapiej kupić kosmetyki bez zapachu a do tego fajną wodę toaletową czy perfum który nam nie zaszkodzi:D