Badania przeprowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców na mieszkańcach Kanady, Anglii, Holandii i Irlandii wskazują, że uszkodzenie genu kodującego filagrynę może być istotną przyczyną alergii na orzeszki ziemne.
[dropcap]J[/dropcap]uż wcześniej udowodniono, że białko to ma związek z atopowym zapaleniem skóry, logicznym więc było sprawdzenie, czy nie odpowiada także za inne choroby alergiczne. Zespół kierowany przez naukowców ze szkockiego Uniwersytetu w Dundee wykazał, że około 20% osób uczulonych na orzeszki ziemne miało uszkodzony gen kodujący filagrynę. Jest to obecnie najważniejsza zidentyfikowana przyczyna tego rodzaju alergii. Badacze wskazali także, że nosiciele uszkodzonego genu mają trzykrotnie większe prawdopodobieństwo zachorowania na alergię.
Nieszczelność
Jak to się dzieje, że mutacja genu powoduje alergie? Uszkodzenie genów kodujących filagrynę sprawia, że przestaje ona prawidłowo spełniać swoje funkcje w organizmie. Normalnie odpowiada ona za szczelność błon śluzowych w ludzkim ciele. Nieszczelne błony śluzowe łatwiej przepuszczają potencjalne alergeny, co bardzo wyraźnie zwiększa ryzyko alergii. Profesor Irwin Mclean mówi: „Wiedzieliśmy, że osoby z defektem genu dla filagryny częściej chorowały na egzemę, a wśród tych chorych osób sporo cierpiało także na alergię na orzeszki ziemne.”
Profesor McLean podkreśla, że defekt genu kodującego filagrynę to nie jedyna przyczyna uczulenia na orzeszki ziemne oraz, że koniecznie są dalsze badania, które zgłębią tajemnicę związku genetyki z alergiami.
„Uszkodzone geny przyczyną alergii na orzeszki ziemne” Źródła