W dniach 17-18 czerwca br. w Nałęczowie odbyły się spotkania skupione wokół zakażeń w położnictwie, ginekologii i neonatologii, a także trudności, z jakimi położne spotykają się w swojej codziennej pracy. Poruszane były tematy, które wzbudzają wiele kontrowersji – akredytowane szkoły rodzenia, a także ruch (anty)szczepionkowy. A wszystko po to, by osiągnąć skuteczność w leczeniu i satysfakcję pacjentów.
Pierwszy dzień głównie poświęcony był tematowi zakażeń w położnictwie, ginekologii i neonatologii. To temat niezwykle ważny ze względu na złożoność czynników i procesów, które warunkują skuteczne leczenie i satysfakcję pacjentów. W tym roku większy nacisk położony był na praktykę, a tym co wyróżniło spotkanie, była sesja inspiracji, w której na podstawie studium przypadków, wspólnie postanowiono, jak zrobić krok do przodu i rozpocząć swój biznes. Nie zabrakło również tematów, z którymi położna spotyka się każdego dnia, tj. uwarunkowań organizacyjno-prawnych praktyki zawodowej oraz oczekiwań w stosunku do kształcenia podyplomowego położnych.
Podczas sobotnich sesji uczestnicy konferencji skupili się na trudnościach, z jakimi spotykają się położne w codziennej pracy. Czas poświęcono m.in. zagadnieniom profilaktyki i suplementacji w opiece okołoporodowej, hiperglikemii u kobiet w ciąży oraz antykoncepcji. Nie trzeba było zachęcać nikogo do udziału w dyskusjach poświęconych tematom, które w ostatnim czasie wzbudzają wiele kontrowersji – akredytowane szkoły rodzenia oraz ruch (anty)szczepionkowy.
Miały miejsce także akcenty rozrywkowe, jak np. konkurs z nagrodami ufundowanymi przez Wydawnictwo Lekarskie PZWL.
Dziękujemy Przewodniczącej Komitetu Naukowego dr hab. n. o zdr. Grażynie Iwanowicz-Palus za zaproszenie redakcji magazynu HIPOALERGICZNI do udziału w konferencji, a wydawnictwu PZWL za serdeczne przyjęcie i gościnność.
Więcej o konferencjach organizowanych przez Wydawnictwo PZWL: www.instytutpwn.pl