Już w krótce większość polskich rodzin zasiądzie do suto zastawionych stołów, uginających się pod ciężarem babek, serników, majonezowych sałatek, tłustych mięs i gęstych sosów, zagęszczonych mąką pszenną i śmietaną. Te trzy wiosenne dni, choć ich aura powinna skłania do aktywności, w naszej kulturze nieodmiennie łączą się beztroskim biesiadowaniem, a niejednokrotnie po prostu obżarstwem, które dla niektórych z nas, oprócz dodatkowych fałdek tu i ówdzie, kończy się przykrymi konsekwencjami natury alergicznej czy nietolerancyjnej.
Niestety większość z tradycyjnie serwowanych w tym okresie potraw, po brzegi przepełnione jest najsilniejszymi alergenami – mleko, śmietana, jaja, pszenica, miód, kakao, wieprzowina czy orzechy to składniki, bez których polska kuchnia wielkanocna zdaje się nie istnieć. Dla miłośnik.w jaja z majonezem oświadczenie, że nasz mazurek ma być bezmleczny, bezjajeczny i bezglutenowy to fanaberia nie z tej ziemi. Cóż więc ma począć alergik w tym na pozór trudnym dietetycznie okresie? Oczywiście wziąć sprawy w swoje ręce i zabrać się do gotowania, by nie tylko spędzić świąteczne dni nie martwiąc się o alergię, ale być może zaskoczyć domowników nowymi, oryginalnymi pomysłami na zdrowsze wersje ciężkich potraw.
Zacząć należy zapewne od tradycyjnego wielkanocnego jaja, które uczula i to bardzo często. Warto pamiętać, że w wielu przypadkach szkodzi nie tyle całe jajo, co jego białko, więc umiarkowany alergik obejdzie się żółtkiem. Jeśli jednak problemem jest [pullquote]Warto spróbować jaj przepiórczych, które do powstania reakcji alergicznych przyczyniają się znacznie rzadziej.[/pullquote]jajko w całości, warto spróbować jaj przepiórczych, które do powstania reakcji alergicznych przyczyniają się znacznie rzadziej. Oczywiście są o wiele mniejsze niż te tradycyjne, więc do ciasta na jedno jajo kurze przypadają cztery przepiórcze. A jeśli się postaramy, to stworzymy z nich całkiem zgrabne miniaturowe pisanki, które z pewnością wyróżnią się swoją oryginalnością na świątecznym stole. Są też tacy z nas, którzy jaj nie tolerują pod żadną postacią – wówczas nie pozostaje nam nic innego jak upiec ciasto bez ich dodatku. A to też da się zrobić.
Skoro o ciastach mowa, to oczywiście nie da się pominąć kwestii mąki pszennej, która tradycyjnie dominuje w świątecznych wypiekach. I tu nie powinniśmy mieć większych problemów. Dla osób z uczuleniem jedynie na pszenicę, świetnym rozwiązaniem jest lepiej tolerowany orkisz oraz żyto czy owies. Ci z nas, którzy zmuszeni są do wykluczenia ze swojej diety glutenu, korzystać mogą z całej gamy dostępnych mąk ze znakiem przekreślonego kłosa – ryżowej, gryczanej, owsianej (występuje w postaci całkowicie wolej od glutenu), z prosa (jaglanej), kukurydzianej, ziemniaczanej, a dla tych, którzy lubią poeksperymentować – kokosowej, mąka teff, canihua, z tapioki, quinoa, migdałowej czy nawet bananowej. Wypieki stworzone na ich bazie zaskakują swoim nietuzinkowym smakiem i z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że znikają ze stołu szybciej niż tradycyjne baby. Ważne, by wybierać mąki bezglutenowe, których bezglutenowość potwierdzona jest certyfikatem, gdyż większość z tych bez znaku kłosa przekracza dopuszczalną zawartość szkodliwego składnika.
Kolejnym obszarem do kulinarnego eksperymentowania jest wyeliminowanie i zastąpienie nabiału w świątecznych potrawach. Jeśli chodzi o mleka i śmietany, to idealnym rozwiązaniem są produkty roślinne, których smak dodaje oryginalności przygotowywanym przez nas posiłkom. Z powodzeniem możemy wspomóc się mlekami i śmietanami sojowymi (oczywiście, jeśli na te nie mamy akurat alergii), owsianymi, ryżowymi, migdałowymi, kokosowymi czy z quinoa. Tradycyjny z kolei tłuszcz mleczny możemy zastąpić bezmleczną margaryną lub w przypadkach niewielkiej alergii przepysznym i zdrowym masłem klarowanym. Istnieje też masa ciast wypiekanych na bazie oleju, a wtedy możliwości są już nieograniczone i każdy wybierze coś dla siebie.
Bolączką wielu osób jest alergia na kakao, która w okresie świątecznym doskwiera chyba najbardziej. Świetną do niego alternatywą jest mączka chleba świętojańskiego, czyli karob, który, nie dość, że sam z siebie zdrowy, to uczula niezwykle rzadko, a nadaje ciastom i deserom wspaniałego, lekko czekoladowego posmaku. Z jego pomocą można przyrządzić masę do[pullquote align=”right”]Prostym rozwiązaniem jest użycie pysznego i bardzo słodkiego syropu ryżowego, klonowego czy syropu z agawy.[/pullquote] mazurka, który swoim niezwykłym aromatem zaskoczy niejednego konserwatywnego świątecznego konesera. Chcąc ułatwić sobie pracę, można skorzystać z gotowych już kremów niemieckiej marki Werz, wyprodukowanych na bazie ekologicznych składnik.w, bezpiecznych dla każdego alergika.
Jeszcze kilka praktycznych rad. Przy alergii na orzechy, warto pamiętać, że te najrzadziej uczulające to migdały. Przygotowując wypieki, można zastąpić nimi tradycyjnie wykorzystywane orzechy włoskie lub laskowe. Jeśli chodzi o silnie niestety alergizujący miód, to prostym rozwiązaniem jest użycie pysznego i bardzo słodkiego syropu ryżowego, klonowego czy syropu z agawy.
Przy wyborze mięs na świąteczny stół, alergik powinien raczej skłaniać się ku drobiowi (ostrożnie podchodząc do alergizującego kurczaka), a odrzucić wieprzowinę czy cielęcinę. Warto pomyśleć o przyrządzeniu rzadko uczulającej kaczki, perliczki lub królika –na pewno będzie to miła odmiana nie tylko dla alergików, ale też bardziej tradycyjnie jedzących domowników. Przygotowując wielkanocne przysmaki każdy alergik musi pamiętać, że w dzień powszedni, czy od święta alergia doskwiera tak samo i niestety nie robi sobie świątecznej przerwy.
Ciągłość utrzymywania diety eliminacyjnej w tym szczególnym okresie jest ważna dla dobrego samopoczucia osoby uczulonej. Aby ten szczególny czas spędzić bez bólu brzucha, wysypki czy uporczywego kaszlu, warto zwrócić uwagę na to, co będziemy nakładali sobie na talerz. Ta rada zresztą aktualna jest zarówno w przypadku alergików, jak i wszystkich łasuchów, aby nadchodzące Święta były wesołe, a przede wszystkim zdrowe i smaczne.
Magdalena Przewoźna -Kupczyk -prowadzi sklep internetowy Wrażliwe Smaki z wyselekcjonowaną żywnością dla osób o specjalnych potrzebach dietetycznych – alergików pokarmowych, osób na diecie bezglutenowej, z nietolerancjami pokarmowymi. Więcej na: WrazliweSmaki.pl
Świetny sklep gratuluję! a kategoria produkty bezglutenowe dla dzieci http://wrazliwesmaki.pl/36-dla-dzieci-bezglutenowe-bezlaktozowe po prostu mnie urzekła!