Biały Rosjanin, Malibu, czy Cuba Libre? Nazwy drinków mogą przyprawić o zawrót głowy. Podobnie jak samo spożycie tychże drinków. Czy alergik powinien mieć jakieś szczególne obawy zamawiając napój alkoholowy przy barze?
Alergia czy nietolerancja?
[dropcap]W[/dropcap]ielu z nas tuż po wypiciu napoju alkoholowego odczuwa nieprzyjemne objawy. Prawdziwa alergia na alkohol jest niezmiernie rzadka i charakteryzuje się tym, że już 1 ml czystego alkoholu (odpowiednik łyku piwa czy 10 ml wina) wystarczy do wywołania reakcji, która może polegać zarówno na wysypce, pokrzywce, obrzęku jamy ustnej czy poważniejszych problemach z oddychaniem lub krążeniem.
W większości przypadków mamy do czynienia z nietolerancją samego alkoholu lub reakcją na inny składnik drinka. Nietolerancja alkoholu ma przyczyny genetyczne i wiąże się z niedoborem enzymów rozkładających alkohol. Jest powszechna u osób pochodzenia azjatyckiego.
Co mi dolano do drinka?
Różne składniki napojów alkoholowych mogą być przyczyną niepożądanych reakcji ludzkiego organizmu:
- Drożdże stosowane do produkcji alkoholu mogą być przyczyną prawdziwej alergii. Badania jednak pokazują, że zawartość białek pochodzących z drożdży jest w samych napojach marginalna.
- Siarczyny i powstający w wyniku ich rozkładu dwutlenek siarki są częstą przyczyną reakcji po spożyciu alkoholu. Bardzo często stosowane są jako konserwant w napojach alkoholowych, głównie winach. Niemal 10% astmatyków jest wrażliwych na dwutlenek siarki i reaguje napadami duszności na kontakt z tą substancją.
- Sztuczne dodatki do alkoholi czy innych napojów mieszanych z alkoholami w drinkach mogą być przyczyną reakcji podobnej do alergicznej. Mowa tu o barwnikach (na przykład tartrazyna) czy konserwantach (na przykład benzoesan sodu). Zwykle są one stosowane w napojach gazowanych dodawanych do drinków.
- Alergeny naturalne zawarte w drinkach. Do drinków bardzo często dodawane są soki z różnych owoców lub też kawałki owoców do dekoracji. Czasem także dodaje się do napojów likiery zawierające różne przyprawy, kakao, kawę czy kokos.
- Zboża. Wiele alkoholi produkowanych jest na bazie słodów zbożowych, w związku z tym istnieje ryzyko wywołania reakcji u osób uczulonych na białkach tych zbóż. Whisky, będąca składnikiem bardzo wielu drinków, wytwarzana jest ze słodu lub ziarna różnych zbóż – najczęściej jęczmienia, ale także żyta czy kukurydzy.
Nietolerancja histaminy
Dużo alkoholi zawiera histaminę. Będąca mediatorem procesu zapalnego może u wrażliwych osób wywołać objawy bardzo podobne do alergicznych – świąd, pokrzywkę, zaczerwienienie skóry. Dzieje się tak u osób mających trudności z rozkładem i eliminacją histaminy z organizmu.
Pić czy nie pić?
Popularne porzekadło mówi, że wszystko jest dla ludzi. Jednak niektórzy ludzie muszą uważać na to, co piją bardziej niż inni. Tak właśnie jest z alergikami i osobami nietolerującymi pewnych substancji. Jeżeli mamy świadomość, że jesteśmy uczuleni na jakiś składnik czy mamy problem z tolerancją samego alkoholu, to nie ryzykujmy i nie pijmy. Trzeba także pamiętać, że nawet u osób zupełnie zdrowych alkohol nie jest obojętny dla organizmu i zawsze trzeba znać umiar w jego spożyciu.
hehehe z tym się muszę zgodzić ludzie nie potrafia pić świadomie albo sami siebie oszukują ,że potrafią a efekt jest taki jaki widać po naszym społeczeństwie….
no i z tym się zgodzę wszystko jest dla ludzi więc pijmy z umiarem,żeby nasze ciało i umysł był swiadomy tego ,że wypił coś mniej lub bardziej dobrego i na zdrowie:P