Gdy mamy katar, najczęściej zaleca nam się leżenie w łóżku. A co w sytuacji, w której to właśnie łóżko przyprawia nas o katar? Tradycyjna pościel wypełniona pierzem może być przyczyną alergii. Zwykle jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, co konkretnie wywołuje reakcję alergiczną.
Puch w babcinej kołdrze
[dropcap]W[/dropcap]ielu z nas w domach posiada wypełnione puchem kołdry i poduszki. Kiedy w kontakcie z nimi zaczynamy odczuwać objawy uczulenia, podejrzenie z reguły pada właśnie na puchowe wypełnienie pościeli. Okazuje się jednak, że najczęściej ptasie pióra nie są niczemu winne. Alergia na pierze jest niezmiernie rzadka, choć możliwa. W ogromnej większości przypadków przyczyną naszego kichania i swędzenia są żyjące w pościeli roztocza. Badania przeprowadzone przez fińskich naukowców ze szpitala uniwersyteckiego w Południowej Karelii pokazały, że jedynie znikomy odsetek osób, u których podejrzewa się alergię na pierze jest faktycznie uczulony na ptasie pióra. W badaniach Finów wzięło udział 269 pacjentów, jedynie 3 z nich wykazywało faktyczną wrażliwość na pierze.
Naturalne vs. sztuczne, czyli mit szkodliwości pierza
Wbrew popularnemu przeświadczeniu, syntetyczne wypełnienie poduszek czy kołder nie hamuje rozwoju roztoczy w istotnym stopniu. Badania naukowe nie wykazały znaczących różnic między ilością roztoczy w pościelach wypełnionych pierzem i pościelach wypełnionych syntetycznymi materiałami. Niezależnie od tego, czym wypchane są nasze poduszki, należy pamiętać o ich regularnym praniu, w temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza. Pozwoli to wybić zalegające w nich roztocza. W przypadku pościeli wypełnionej pierzem najlepiej oddać ją do czyszczenia w specjalistycznym punkcie. Po praniu pościel należy dobrze wysuszyć.
Ochrona przed kolonizacją
Żeby ustrzec się przed zalęgnięciem roztoczy w pościeli, należy dbać o czystość i odpowiednie warunki w domu. Zaleca się częste odkurzanie, ponieważ to właśnie kurz stanowi pożywienie dla roztoczy, najlepiej przy użyciu odkurzaczy z filtrem HEPA. Wskazane jest także utrzymywanie stosunkowo niskiej wilgotności w mieszkaniu czy domu, ze szczególnym uwzględnieniem sypialni. Roztocza uwielbiają ciepło i wilgoć, więc nie twórzmy im idealnych warunków do rozwoju. Najlepiej utrzymywać wilgotność powietrza na poziomie poniżej 50%. Powinniśmy często wietrzyć sypialnię a także samą pościel.
Godna polecenia jest inwestycja w filtr powietrza oraz w specjalne pokrowce na tapicerowane meble, które utrudnią roztoczom rozprzestrzenianie się po domu i gnieżdżenie się w meblach, a zwłaszcza w naszych łóżkach!
ale to nie jest tak ,że właśnie przez to ,że pranie czy tam czyszczenie chemiczne jest bardziej kłopotliwe i dlatego wolimy to co można wrzucić do pralki i gotowe? co ile te pierzaste kołdry trzeba by czyścić? a sztuczne cyk i mamy z głowy ,prostota pomysłu
[…] Alergią pod pierzyną – mity i prawdy o puchu […]