Codziennie tracimy około 50 włosów, a wiosną i jesienią nawet do 80. Nadmierne wypadanie włosów jest często efektem przebytej choroby, stresów, nerwic, palenia papierosów, anemii lub nieodpowiedniej diety.
Stosowanie ziół na wypadanie włosów to powrót do zielarstwa, czasów naszych babek i prababek. Zioła są skuteczne, na ich wykorzystaniu opiera się wiele leków i kosmetyków. A zatem wybierzmy odpowiednie zioła i stosujmy je konsekwentnie. Poniżej przedstawiamy godne polecenia zioła, z których możemy przygotowywać domowe płukanki i szampony:
▪ Rozmaryn lekarski (Rosmarinus officinalis) ma działanie aseptyczne i ściągające, a przy tym przyspiesza odnowę komórek skóry głowy. Wyciąg olejowy z tego ziela jest doskonałym środkiem do pielęgnacji włosów i skóry głowy. Działa łagodząco, oczyszczająco i stymulująco. Nadaje włosom połysk, wzmacnia je i lekko przyciemnia. Olejek rozmarynowy stymuluje krążenie, co zapewnia właściwe odżywienie cebulek włosowych i pobudzenie ich wzrostu. Korzystnie wpływa na włosy przetłuszczające się. Ma szczególne zastosowanie w pielęgnacji włosów ciemnych.
▪ Żeń-szeń (Panax ginseng) również zapobiega łysieniu i wypadaniu włosów. Pobudza on ukrwienie skóry, wzmacnia strukturę włosów, a ponadto stymuluje życiowe funkcje komórek skóry głowy.
▪ Brzoza brodawkowata (Betula verrucosa) zapobiega wypadaniu włosów. Używa się jej liści, świeżego soku i kory. Mają one działanie ściągające i przeciwzapalne, a ponadto nadają włosom piękny połysk.
▪ Pokrzywa wzmacnia cebulki włosów i chroni je przed pojawieniem się łupieżu, zawiera witaminy C,K,B, kwasy pantotenowy, krzemowy i mrówkowy, żelazo, wapń, mangan i krzem – jest to istna kopalnia zasobów mineralnych i dobroci wszelkich.
▪ Aloes (świeże liście – sok) ma działanie osłaniające, nawilżające, pobudza mieszki włosowe, dostarcza substancji niezbędnych do wzrostu nowych włosów, zapobiega występowaniu łupieżu, zawiera witaminy A, B, C, a także miedź, magnez i cynk.
▪ Lawenda odświeża włosy i kontroluje produkcję łoju.
▪ Korzeń łopianu pajęczynowatego (Arctium tomentosum) i łopianu mniejszego (Arctium minus) pomaga zwalczać łupież i przeciwdziała wypadaniu włosów. Używa się w tym celu wyciągów olejowych i alkoholowych oraz świeżego soku z korzeni tych gatunków łopianu.
▪ Liście kocimiętki pobudza wzrost włosów i łagodzi podrażnienia owłosionej skóry.
▪ Kwiat rumianku doskonale zmiękcza włosy, rozjaśniając je również.
▪ Czosnek i cebula – stymulują wzrost włosów i pomagają zwalczać łupież, choć silny zapach odstrasza od ich stosowania.
▪ Ziele przytulii czepnej – działa tonizująco, oczyszczająco, pomaga zwalczać łupież.
▪ Chmiel zwyczajny (Humulus lupulus) działa na skórę głowy przeciwzapalnie, wzmacnia ją, usuwa łojotok i leczy łojotokowe zapalenie skóry. Najprostszym sposobem stosowania chmielu jest płukanie piwem włosów po umyciu.
▪ Skrzyp polny (ziele – odwar) posiada działanie przeciwzapalne, przeciwłupieżowe, uszczelniające naczynia krwionośne. Poprawia także ukrwienie skóry głowy, zmniejsza przetłuszczanie się włosów, uelastycznia, wzmacnia, zapobiega łamaniu się włosów.
▪ Kwiaty nagietka rozjaśniają włosy.
▪ Liść nasturcji pobudza wzrost włosów.
▪ Tatarak zwyczajny (Acorus calamus) jest ziołem przeciwłupieżowym i przeciwłojotokowy. Odwary z tataraku hamują łysienie, odżywiają włosy, poprawiają ukrwienie skóry głowy i pobudzają wzrost włosów.
▪ Liść pietruszki wzmacnia kolor włosów i nadaje im połysk.
▪ Korzeń rzewienia daje doskonały żółty barwnik do włosów.
▪ Liście szałwii działają tonizująco i wzmacniająco, przyciemniają włosy.
▪ Liście i korzenie mydlnicy doskonałe w postaci odwaru wzmacniają włosy oraz leczą łojotok i łupież.
▪ Liście bylicy bożego drzewka pobudzają wzrost włosów i zapobiegają łupieżowi.
▪ Orzech włoski (liście, łupiny niedojrzałych owoców) działa ściągająco na włosy przetłuszczające się, ma działanie barwiące – przyciemniające.
▪ Henna, czyli lawsonia bezbronna (Lavsonia inermis), nie tylko koloryzuje, ale także wzmacnia i odżywia włosy, dając im siłę do obrony przed wpływem zanieczyszczonego środowiska. Reguluje również pracę gruczołów łojowych znajdujących się w skórze głowy.
Stosowanie ziół w pielęgnacji włosów może znacznie wpłynąć na ich kondycję, a co za tym idzie wygląd. Zioła mogą działać kondycjonująco lub regenerująco. Mają również właściwości myjące. Istotny jest odpowiedni wybór ziół do rodzaju włosów, a także prawidłowe wykonanie wszystkich zabiegów takich jak mycie, suszenie, płukanie, regeneracja. Przestrzegając tego możemy liczyć na dobre efekty. Pielęgnacja włosów problematycznych nie jest łatwa, lecz i w tym wypadku zioła powinny okazać się pomocne. Jeśli problemy ze skórą głowy oraz włosami są poważne, konieczne jest użycie kosmetyków leczniczych, a nawet wizyta u dermatologa. Zioła jednak mogą być stosowane jako uzupełnienie i pomoc w leczeniu.
Urszula Gębicz prowadzi eko gabinet LIFE EXTRACT oferujący usługę „EKOkosmetyku na miarę”, czyli indywidualnie wyprodukowanego kosmetyku wg potrzeb każdego klienta. Elementem dodatkowym są konsultacje/szkolenia z zakresu masażu, holistycznej pielęgnacji ciała opartej na filozofii SPA i Wellness, bezpieczeństwa stosowania kosmetyków, profilaktyka anti-age, czyli przeciwstarzeniowa, profilaktyka chorób skóry, w tym także toksykologia oraz ziołolecznictwo.
zgubiłam się w tych ziołach,czy to znaczy ,że idę do zielarskiego kupuję zioła i one mi pomoga zamiast tych wszystkich szamponów i odzywek?
bo jeśli tak to ja jestem bardzo za:)
A gdzie można kupić na przykład Hennę? Mam ciemne włosy, chętnie bym je wspomagała
Najlepiej czymś, co nie szkodzi.. 😉
Witam!
jak w nicku jestem blondyną, moja mama i babcia również, a to co od nich wyniosłam, to właśnie płukanki rumiankowo – cytrynowe. Polecam, pięknie pachnie i pomaga zachować świetlisty blond, bo niestety z wiekiem można stać się “ciemną blondynką’ 😉
A cytryna nie niszczy przypadkiem włosów? Znam jej działanie rozjaśniające, ale nie jestem pewna czy to zdrowe…
nieeeee. Cytryna jest ok!
no pięknie kochane a jak taka płukankę przygotować? przepis proszę do tego coś na wzmocnienie kocham kolorek blond i rozjaśniam włosy a wolała bym dac naturze podziałać a moim włosom odżyć:))