Dania inspiruje nie tylko do ekologicznej żywności i nietoksycznej pielęgnacji, ale również do budownictwa przyjaznego dla dzieci i pracowników w budynkach użyteczności publicznej. Powstaje pierwszy w Polsce żłobek „active in passive” zaprojektowany według popularnych w Skandynawii standardów budownictwa pasywnego, dzięki czemu dzieci będą miały świeże, wolne od alergenów powietrze w salach.
TEKST: Katarzyna Wojda, Mateusz Płoszaj-Mazurek
Aktywno-pasywny, czyli jaki?
Aktywno-pasywny żłobek integracyjny w Namysłowie jest pierwszym tego typu w Polsce obiektem, który ma służyć dzieciom, rodzicom, pracownikom obiektu, ale też lokalnej społeczności Namysłowa. Projekt został opracowany przez pracownię Bjerg Arkitektur z Warszawy, a inicjatorem pomysłu jest Fundacja Ekologiczna Wychowanie i Sztuka „ELEMENTARZ”. Projekt „active in passive” czyli aktywno-pasywny, to duński pomysł na aktywizację budownictwa w kierunku rozwiązań pasywnych, ale jest to również alegoryczne podejście do „możliwości aktywizowania naszych działań/organizmów dzięki pasywności”, z jaką mamy do czynienia w przypadku rozwiązań korzystających z pasywnej energii słonecznej i nie tylko.
Kto za to płaci?
Gmina Namysłów przeznaczyła na to przedsięwzięcie atrakcyjny grunt, a inwestycja zostanie
sfinansowana przez Fundację VELUX, która przekazuje na ten cel 5 mln zł. Żłobek usytuowany będzie przy ul. Braterskiej w pobliżu Parku Północnego.
Zespół architektów Bjerg Arkitektur w składzie: Jędrzej Zagajewski, Martyna Rudzka, Maria Bjerg Nørkjær, Søren Riis Dietz, Mateusz Płoszaj Mazurek, Karol Gniazdowski – opracowali projekt spełniający standardy Active House jak i Passive House, tj. najwyższe możliwe standardy zarówno jeśli chodzi o komfort wewnętrzny (i.e. ilość światła dziennego, jakość powietrza – bez alergenów i kurzu, przyjazna dla wrażliwego ucha dziecka akustyka), wpływający na zdrowie i samopoczucie dzieci oraz wszystkich użytkowników obiektu, jak i na parametry energetyczne bryły, ściśle związane z komfortem i zdrowiem.
Bryła czerpie ze słońca
To pierwszy tego typu projekt, który łączy w sobie standardy Active House i Passive House. Konstrukcja budynku została zaprojektowana z drewnianych elementów prefabrykowanych, co zmniejsza emisję CO2 zarówno podczas budowy, jak i w całym cyklu życia, jako że elementy drewniane minimalizują mostki cieplne. Elewację budynku stanowi fasada wentylowana chroniona przed bezpośrednim deszczem, co zmniejsza konieczność konserwacji. W celu zmniejszenia zużycia wody opracowano system wykorzystania wody deszczowej do celów ogrodniczych. Budynek będzie zużywał 15 kWh na m² na rok. Kompaktowa, dobrze ocieplona bryła została skierowana w stronę południową, aby maksymalnie wykorzystać energię ze słońca, a dzięki pasywnym zyskom – obniżyć zapotrzebowanie na ogrzewanie. Przyjazny klimat wnętrza zapewnia wentylacja hybrydowa. Wentylacja z rekuperacją dba o stały dopływ świeżego powietrza, bez strat ciepła, natomiast okna dachowe VELUX pozwalają wprowadzić światło słoneczne głęboko do wnętrz pomieszczeń, a także wspomagają naturalną wentylację pomieszczeń.
Zarówno dzieci, jak i rodzice będą zachwyceni
Zastosowana pompa ciepła pozwala na korzystanie z energii ze źródeł odnawialnych, a zbiornik na wodę szarą pozwala na oszczędności związane z podlewaniem rozległego ogrodu. Powstanie żłobka jest odpowiedzią na potrzeby społeczne w gminie Namysłów i szansą dla wielu dzieci i rodzin. Aktualnie działa tu jedna placówka opiekująca się dziećmi poniżej 3 roku życia. A jak pokazują statystyki, z roku na rok wzrasta zapotrzebowanie na tego typu ośrodek. Nowy żłobek będzie więc szansą dla wielu kobiet na szybszy powrót do pracy oraz miejscem stwarzającym bardzo dobre warunki rozwoju najmłodszych dzieci. Z końcem roku 2017 ruszą prace budowlane – na przełomie listopada i grudnia zostanie wylana płyta fundamentowa. Przewidywane otwarcie żłobka – wrzesień 2018 roku. Jestem pewna, że zarówno dzieci jak i rodzice będą zachwyceni tym miejscem!– mówi Katarzyna Wojda, dyrektor generalny Bjerg Arkitektur Polska. Żłobek będzie także dostępny po godzinach dla społeczności lokalnej zainteresowanej skorzystaniem z bogatej infrastruktury żłobka integracyjnego w Namysłowie, tj.: sala do rehabilitacji, sala gimnastyczna, sala doświadczeń i sensoryczna.
Zainteresowani wybudowaniem podobnych żłobków czy przedszkoli w Waszej gminie? Napiszcie: katwojda@bjerg.nu, tel. +48 792 746 230.
pomysł rewelacyjny nadal za mało jest takich obiektów na terenie naszego kraju ,a my mamy nie mamy łatwo wrócić do pracy kiedy już przychodzi na to czas, a bywa że przedszkola są w starych okropnych budynkach gdzie nie ma mowy o komforcie dzieci…