
fot. Wapteka.pl
Zgodnie z danymi statystycznymi nawet 40% Polaków cierpi na alergie. Należy zaznaczyć, że część objawów alergii może przypominać zarażenie koronawirusem. Dotychczasowe badania wykazały jednocześnie, że osoby cierpiące na alergie skórne i oddechowe nie są narażone bardziej na zachowanie na COVID-19.
Najważniejsze objawy alergii
Objawy alergii zależą przede wszystkim od jej specyfiki. Oznacza to, że u niektórych osób alergia objawia się tylko katarem, u innych wysypką, a jeszcze w innej grupie pacjentów jest kilka symptomów uczulenia.
Można wyróżnić następujące objawy pojawiające się w alergiach:
- Katar alergiczny, sienny – zaczerwienienie nosa, wyciek wydzieliny, kichanie.
- Zapalenie spojówek – zaczerwienienie oczu, łzawienie oczu, obrzęk powiek, pojawienie się podkrążonych oczu.
- Pokrzywka atopową lub atopowe zapalenie skóry – świąd, wypryski, bąble na skórze, suchość skóry.
- Alergia pokarmowa – nudności, biegunka, wymioty.
- Astma oskrzelowa – świszczący oddech, duszności, kaszel.
Należy zaznaczyć, że objawy alergii są bardzo różnorodne i mogą zależeć od konkretnej osoby. Czasami potrzeba wielu miesięcy badań na stwierdzenie, jaki alergen powoduje uczulenie.
Objawy alergii a symptomy koronawirusa
Objawy alergii mogą nieco przypominać symptomy koronawirusa, jednak jest wiele elementów pozwalających na odróżnienie tych chorób. Przede wszystkim w przypadku zarażenia COVID-19 pojawia się wysoka gorączka, suchy kaszel, duszności, ból gardła i mięśni oraz zmęczenie. Stąd też wniosek, że objawy koronawirusa bardziej przypominają grypę, a nie alergię. Warto także dodać, że alergicy zwykle dobrze znają ilość i nasilenie swoich objawów, więc mogą z łatwością rozpoznać, czy spowodował je kontakt z wirusem, czy też z alergenem. Różne leki na alergię można kupić na stronie wapteka.pl, a dodatkowo warto przeczytać artykuł: Leczenie alergii jesienią – wapteka.pl.
fot. Wapteka.pl
Koronawirus a alergia
Zgodnie z dotychczasowymi badaniami uznaje się, że alergia nie jest czynnikiem, który zwiększa ryzyko zachorowania na COVID-19. Z drugiej jednak strony nieleczona astma może powodować większe ryzyko objawowego zakażenia. Dotyczy to jednak tylko przypadków osób, które nie poddawały się leczeniu astmy, nie stosowały tabletek, ani leków wziewnych. Pacjenci, którzy dbają o siebie i regularnie przyjmują leki oraz badają się, nie są więc w grupie ryzyka.
Zmiany skórne u pacjentów z COVID-19
U pacjentów z koronawirusem lekarze zaobserwowali zmiany skórne, tj.: pokrzywka, wysypka rumieniowo-grudkowa oraz wysypka pęcherzykowa. Należy jednak zaznaczyć, że objawy te nie pojawiają się u zbyt dużej liczby osób zakażonych, tylko u małej części chorych. Właśnie dlatego na podstawie obecnych danych trudno jest mówić o jakimkolwiek związku między dotychczasową alergią u pacjenta, a pojawieniem się u niego wysypki lub pokrzywki w czasie zakażenia COVID-19.
Zdecydowanie wzmożoną czujność powinny natomiast zachować te osoby, które zauważą u siebie pokrzywkę lub wysypkę mimo że wcześniej takich symptomów nie miały. Pojawiający się do tego kaszel, duszności i podwyższona temperatura mogą, ale nie muszą, wskazywać na zarażenie koronawirusem. W takiej sytuacji najlepiej skontaktować się z lekarzem.
[artykuł promocyjny]
Kurcze ciekawe to jest ,teraz byłam w szpitalu na nerki ale najpierw test inaczej spadaj….podejscie do ludzi …ciekawe co by było gdyby mi wyszedł test dodatni ? nie leczyli by mnie? mam prawo odmówić testu? nie wiem ,nie ogarniam tego
najgorsze jest chyba to ,że jak masz objawy korony to nikt cię nie chce leczyć ,do czego to doszło ,lekarze nie chcą leczyć chorych ludzi ,dobrze że alergicy nie sa bardziej narażeni , na tę dziwnego rodzaju grypę której objawy są podobne do wszystkiego i niczego….