Praca z roślinami jest Twoją pasją? Zagadnienia bioróżnorodności są Ci bliskie? A może pragniesz odegrać swoją rolę w rozwoju nauki?
Jeśli tak, to nasza inicjatywa jest DLA CIEBIE!
Eksperyment Nauki Obywatelskiej INCREASE: uprawa, przechowywanie i wymiana nasion fasoli zwyczajnej
Rejestracja do 15 marca 2022!
Nie czekaj, zgłoś się już dziś! Wspólnie podzielmy się fasolą!
Czym jest Nauka Obywatelska?
Nauka Obywatelska (ang. Citizen Science) to inicjatywa polegająca na wspólnym zaangażowaniu się w aktywność naukową obywateli – wolontariuszy oraz zawodowych badaczy. Obywatele po krótkim przeszkoleniu mają za zadanie gromadzenie danych, a także pomoc naukowcom w ich interpretacji i przetwarzaniu.
Udział obywateli w badaniach naukowych znacznie przyczynia się do promowania nauki i korzyści z niej płynących dla społeczeństwa, oraz umożliwia gromadzenie danych na niespotykaną skalę. Dlatego w ramach projektu INCREASE zachęcamy Cię do udziału w tego typu inicjatywie.
W naszym projekcie stawiamy na fasolę!
Co będzie Twoim zadaniem w ramach eksperymentu Nauki Obywatelskiej?
- Wysianie i uprawa wybranych specjalnie dla Ciebie 6 odmian fasoli.
- Pielęgnowanie ich, obserwowanie ich wzrostu oraz notowanie zebranych informacji; obserwacje mogą być prowadzone na poziomie podstawowym, średnim lub eksperckim – Ty decydujesz, ile czasu i wysiłku chcesz w nie włożyć (żadne dodatkowe doświadczenie nie jest wymagane).
- Zebranie nasion fasoli: część z nich zachowasz do wysiania w kolejnych eksperymentach (przewidywany czas trwania projektu to 4 lata), pozostałe jednak możesz ugotować lub też podzielić się nimi z innymi uczestnikami projektu.
Dlaczego warto dołączyć do tego projektu?
Będziesz mieć możliwość wyhodowania i skosztowania nasion 6 spośród aż 1000 lokalnych odmian fasoli zwyczajnej. Takiego zróżnicowania nie znajdziesz w żadnym sklepie! Co więcej, zebrane nasiona możesz (gorąco do tego zachęcamy!) namnażać także po zakończeniu projektu INCREASE.
Przyczynisz się do wzbogacenia wiedzy o możliwości uprawy fasoli w różnych zakamarkach Europy. Dzięki Tobie dowiemy się, jakie odmiany nadają się do uprawy w którym regionie oraz zdobędziemy wskazówki, jak ulepszyć te już istniejące.
Podzielisz się z nami oraz z innymi uczestnikami projektu swoimi preferencjami smakowymi oraz przepisami na potrawy z fasolą, tradycyjnymi lub własnego autorstwa. Dzięki temu w przyszłości na półkach sklepowych pojawi się więcej odmian fasoli oraz pysznych fasolowych produktów.
Będziesz mieć okazję wziąć udział w międzynarodowym projekcie wspólnie z mieszkańcami całej Europy, wymiany wiedzy, ciekawostek oraz nasion fasoli oczywiście. Zdobędziesz praktyczną wiedzę na temat hodowli fasoli, prowadzenia obserwacji fenotypowych oraz znaczenia bioróżnorodności w życiu każdego z nas. Jeśli planujesz w przyszłości zostać naukowcem, już teraz masz okazję przekonać się, jak wygląda praca naukowa.
Rejestracja do 15 marca 2022 r.
Nie czekaj, zgłoś się już dziś!
Wspólnie podzielmy się fasolą!
Prowadzenie eksperymentu może odbywać się wszędzie
– zachęcamy do uprawy na polu, ogrodzie, balkonie, tarasie.
Rejestracja za pomoc aplikacji
pulsesincrease.eu/pl/experiment/app
Krótki film objaśniający działania znajduje się tutaj pulsesincrease.eu/pl/experiment.
A oto filmik przesłany przez jednego z Uczestników podczas pierwszej edycji Nauki Obywatelskiej
youtube.com/watch?v=HIzq1MVJ4MY
O co pytają Uczestnicy eksperymentu?
-
Czy nasiona są ekologiczne?
Tak, są to nasiona pozyskane z banków genów, a banki genów przechowują nasiona pozyskane z wielu różnych źródeł, np. od rolników, naukowców. Nie są to nasiona genetycznie modyfikowane.
-
Czy istnieje wykaz nazw tych strączkowych roślin?
W inicjatywie Nauki Obywatelskiej badamy i uprawiamy jeden gatunek roślin strączkowych – fasolę zwyczajną. Udostępniamy ponad 1000 odmian fasoli! Są to odmiany lokalne lub starte odmiany pochodzące z całego świata, a ich krótka charakterystyka jest na stronie projektu:
www.pulsesincrease.eu/pl/experiment/info-on-cse-bean-lines/1075_CSE_lines_metadata_OK_pdf.pdf
Są to odmiany niedostępne na rynku, i tym bardziej są ‘towarem’ unikatowym.
-
A co jeśli eksperyment się nie powiedzie i ktoś wypadnie w trakcie trwania?
Nikt nie wypada! Każda informacja jest potrzebna! W takim przypadku również prosimy o podzielenie się swoim doświadczeniem (sposobem uprawy, np. na jakim etapie doszło do niepowodzenia) z nami i innymi Uczestniczkami/ Uczestnikami.
-
Czy ktoś, jeśli jest zainteresowany, może wybrać nasiona danej odmiany?
Nie. Jest to nauka i eksperyment zaplanowany przez nas.
Więcej informacji o Eksperymencie Nauki Obywatelskiej na stronie:
pulsesincrease.eu/pl/experiment
Karolina Susek
koordynatorka projektu INCREASE
w Instytucie Genetyki Roślin PAN w Poznaniu
***
O projekcie
Projekt INCREASE – Intelligent Collections of Food Legumes Genetic Resources for European Agrofood Systems, to międzynarodowy projekt naukowy realizowany przez partnerów z 14 krajów w ramach europejskiego programu badawczego „Horyzont 2020”. Jego celem jest opracowanie wydajnych i efektywnych narzędzi oraz metod konserwacji w celu wspierania bioróżnorodności rolnej w Europie. Koncentrując się na wybranych jadalnych gatunkach roślin strączkowych: fasoli zwyczajnej, ciecierzycy, soczewicy oraz łubinie, projekt ma za zadanie wdrożenie nowego podejścia w konserwacji, zarządzaniu oraz charakterystyce zasobów genetycznych, poprzez badania partycypacyjne.
Więcej na temat projektu na stronie: pulsesincrease.eu
Projekt otrzymał finansowanie z Unii Europejskiej w ramach programu „Horyzont 2020”
w zakresie badań naukowych i innowacji, w ramach umowy o grant nr 862862.
pulsesincrease.eu/pl/experiment/app