Cztery dni pełne jogi, rozmów, pokazów naturalnego anty-agingu, warsztatów kulinarnych, oddechowych, botaniczno-zielarskich oraz kosmetycznych są już tylko w naszych wspomnieniach. Na terenie kompleksu Wierchomla Ski&SPA Resort z przepięknym widokiem na góry w drugiej połowie sierpnia spotkały się osoby z całej Polski, które połączyła idea zdrowego trybu życia i zamiłowanie do aktywnego wypoczynku.
Zainteresowanie uczestników sprawiło, że w ubiegłym roku impreza rozrosła się do rangi Festiwalu, a w tym potrwała jeden dzień dłużej. Wydarzenie odbywa się cyklicznie i ma charakter otwarty (bezpłatny udział), skierowane jest do wszystkich, którzy chcą dobrze żyć, zadbać o swój umysł oraz ciało. W tym roku zaczęło się w czwartek po kolacji, wykładem Happy Evolution – 10 kroków do zdrowia, szczęścia i równowagi, podczas którego Żaneta Geltz zachęcała do organicznej żywności, naturalnej pielęgnacji, a także uważności podczas zakupów. Celem dwugodzinnego wystąpienia było zidentyfikowanie w sobie trwałej motywacji do wszechstronnej poprawy stylu życia, ze szczególnym uwzględnieniem dbałości o sprawność ciała, a co za tym idzie – poruszanie się w ulubionym przez siebie rytmie, np. jogi.
Cały tegoroczny harmonogram stawiał na zdrowe ciało i został wzbogacony o warsztaty dotyczące kuchni wegańskiej zainicjowane przez Helenę Chmielewską. Gotowania można było uczyć się od najlepszych – dietetyk Małgorzaty Sobczyk z Fundacji Szczęśliwi bez cukru, Magdy “Surojadek” Olszewskiej oraz Violetty Domaradzkiej i Roberta Zakrzewskiego, autorów nowej książki pt. „ULTRA. Dobiegniesz dalej niż myślisz.” [wyd. Agora].
Czym dokładnie jest Górski Maraton Jogi w Wierchomli? Jest to wspólne wykonywanie ćwiczeń w niezwykle malowniczej scenerii Beskidu Sądeckiego. I choć samo słowo „maraton” brzmi jak wyzwanie dla zawodowców, to z całą pewnością nie chodzi o pot, bowiem w „108 Powitaniach Słońca” brali udział seniorzy (także Ci po 80-tce!), młodzi i umięśnieni, a także ci zupełnie niepozorni.
Powitanie Słońca to sekwencja 12 pozycji (choć może być ich od kilku do kilkudziesięciu) powtórzona płynnie co najmniej kilka razy, dająca energię większą niż kawa espresso i sprawia, że prana, czyli energia życiowa, pobudzona przez jogę przenika wszystkie komórki organizmu osoby, która ćwiczy. Rozgrzewa, budzi do pracy układy trawienny, krwionośny i nerwowy. Festiwal pokazał, że nie ma osób, które by z maratonu wypadły, gdyż okazuje się, że przybyli tutaj tylko waleczni i wytrwali, dla których – organizator przewidział nie tylko herbatę, ale vege grill w zaciszu hotelu.
A oto, co się działo!
VEGE KULINARIA
– Warsztat kulinarny Słodkie życie bez cukru – warsztaty zdrowych słodyczy prowadziła dietetyczka fundacji Szczęśliwi Bez Cukru, Małgorzata Sobczyk.
– Warsztat kulinarny Blenduj dla zdrowia i urody – roślinne warsztaty poprowadziła Magda Olszewska, autorka bloga Surojadek.com.
– Warsztat kulinarny Kuchnia nie tylko dla joginów, czyli jak czerpać siłę z roślin poprowadzili Violetta Domaradzka i Robert Zakrzewski, autorzy książek kulinarnych i pomysłodawcy Biegu Wegańskiego.
WARSZTATY TEMATYCZNE
KOSMETYKI NATURALNE – podczas warsztatów poznaliśmy proste i szybkie receptury do wykonania kosmetyków w domu.
ZIELARSTWO PRAKTYCZNE – zajęcia botaniczno-zielarskie w terenie Co w trawie zdrowie daje? prowadziła zielarka fitoterapeutka Marzena Andrzejewska oraz Irena Branbor.
ODDYCHANIE – warsztaty Spokojny oddech, spokojny umysł – metoda Butejki w praktyce. Czyli dlaczego warto oddychać mniej poprowadziła Anna Ryczek.
YOGA TWARZY – warsztaty Yogattractive – naturalny anti-aging twarzy poprowadziła Olga Szemley.
PORADNIK ZDROWEGO ŻYCIA – Happy Evolution – 10 kroków do zdrowia, szczęścia i równowagi – krótki poradnik zachęcający do organicznej żywności, naturalnej pielęgnacji, uważności podczas zakupów, a także dbania o swoje ciało – zajęcia prowadziła Żaneta Geltz.
Koncert na Gongi i Misy Tybetańskie – w wykonaniu Adama Lisa.
VEGE GRILL – Wspólny vege grill z udziałem Gości specjalnych odbył się jako ostatni punkt programu.
Na koniec wieczoru odbył się konkurs z ciekawymi nagrodami, które jeszcze bardziej podniosły poziom radości uczestników.
Wydarzeniu towarzyszy idea zwolnienia, refleksji i zwrócenia uwagi zarówno do wewnątrz, jak i skierowanie pozytywnej energii na zewnątrz. „Wierzymy, że wsparcie ludzi to największa siła jaka może być nam podarowana, a im bardziej bezinteresowna, tym jest trwalsza”– podsumowuje Wiktor Morgulec, prowadzący kluczowego punktu programu. Tegoroczną intencją wydarzenia było zwiększenie świadomości ekologicznej.
Już teraz zachęcamy do zarezerwowania 4-go tygodnia sierpnia i wzięcia udziału kolejnej edycji Górskiego Maratonu Jogi, by móc skorzystać z szerokiej oferty festiwalu.
Zainteresowanych odsyłamy do strony: www.maratonjogi.pl.
Redakcja Magazynu Hipoalergiczni składa podziękowanie organizatorom za absolutnie niezwykłą organizację oraz zaproszenie do udziału w tym ważnym wydarzeniu.
Następną edycję festiwalu możesz rozważyć jako opcję wakacji, a szczegóły poznasz tutaj: Joga Festiwal 2019.
[18 – 25 sierpnia 2019]